×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Ministerstwo Rozwoju uspokaja przedsiębiorców. Chaosu w wydawaniu świadectw pracy nie będzie

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Joanna Sauter-Kunach, dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Po fali medialnych doniesień o rozbieżności w planowanych zmianach w przepisach Kodeksu pracy, resort przypomina, że proces legislacyjny nadal trwa. Docelowo projektodawca chce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych, z obecnych 50, do 10 lat. Nie planuje również wprowadzać nowych sankcji dla przedsiębiorców.

W rozmowie z serwisem agencyjnym MondayNews, Ministerstwo Rozwoju uspokaja przedsiębiorców. Resort obecnie prowadzi m.in. prace nad ustawą dotyczącą elektronizacji akt pracowniczych oraz skrócenia okresu ich przechowywania przez pracodawców. W Polsce ten czas jest jednym z najdłuższych w Europie. Zgodnie z projektowanymi regulacjami, pracodawcy będą przekazywali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wszystkie, wymagane przez ustawodawcę, informacje na temat zatrudnionych, czyniąc to w comiesięcznych raportach, nie zaś w zbiorczym dokumencie, który miał być początkowo dołączany do świadectwa pracy.

– Pierwotnie planowaliśmy, aby pracodawcy przekazywali wszystkie potrzebne informacje w świadectwie pracy. Projekt ustawy, właśnie w takim kształcie, został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Dostaliśmy wiele uwag, za które oczywiście dziękujemy. Chcę jednak uspokoić, że nie będzie zamieszania ani żadnej rewolucji. Nie zmieniamy też przepisów dotyczących sankcji dla przedsiębiorców – mówi Joanna Sauter-Kunach, dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

[DANE MF] Podatnicy winni fiskusowi ponad 115 mld złotych. Widać też 2-proc. spadek rdr. w zaległościach

Według danych udostępnionych przez resort finansów, na koniec 2023 roku zaległości podatkowe przekroczyły 115 mld zł. Ponad 81% z ww. kwoty stanowi VAT. Najgorzej sprawa wygląda w województwie mazowieckim i śląskim.

Przepis dotyczący świadectwa pracy nie zostanie w ogóle zmieniony. Aktualnie firmy mają już obowiązek wysyłania sprawozdań do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Będą one po prostu rozszerzone o dodatkowe dane. Chodzi o informacje o wypłaconym wynagrodzeniu, niezbędne do ustalenia wysokości emerytury i renty. Taka zmiana nie spowoduje nadmiernych obowiązków sprawozdawczych po stronie pracodawców, relacjonuje dyrektor Sauter-Kunach.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

– Projektując przepis, odnosimy się do aktualnie obowiązujących regulacji i na nie nanosimy propozycje zmian. W pewnym okresie pracowaliśmy równolegle nad dwoma projektami, proponując zmiany dotyczące świadectw pracy, jednak w różnym zakresie. To spowodowało niezrozumienie, ponieważ teksty projektowanego przepisu rzeczywiście na pewnym etapie były różne. Obecnie wycofaliśmy się jednak ze zmiany wprowadzającej rozszerzone świadectwo pracy. Nasi eksperci, pracując nad wieloma projektami cały czas pozostają ze sobą w kontakcie. Bierzemy pod uwagę stan aktualnych prac legislacyjnych i utrzymujemy nad wszystkim stałą kontrolę – wyjaśnia Joanna Sauter-Kunach.

Urzędnicy zapewniają, że proces legislacyjny jest w toku. Obecnie analizowane są przesłane uwagi i opinie. Ministerstwo Rozwoju zapewnia również, że stara się wypracować takie rozwiązania, które wiązałyby się z jak najmniejszym obciążeniem biurokratycznym dla pracodawców. Cały czas ma na uwadze to, żeby sformułować przepisy dotyczące przechowywania akt pracowniczych w taki sposób, aby korzyści z nich odnieśli zarówno pracodawcy jak i pracownicy.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry