×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

KPMG: Gdyby MF zmniejszyło liczbę identyfikatorów, więcej osób by z tego korzystało

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Andrzej Marczak, doradca podatkowy KPMG)

Wypełnianie zeznań podatkowych przestało być trudne. Coraz więcej osób robi to samodzielnie, korzystając z e-Deklaracji. Ta tendencja powinna się utrzymać. Jednak wciąż są obszary, w których Ministerstwo Finansów może jeszcze bardziej uprościć składanie zeznań podatkowych.

Według badania międzynarodowej firmy doradczej KPMG, z roku na rok rośnie liczba osób składających PIT przez Internet (45%) oraz korzystających z programów komputerowych do przygotowania rocznego zeznania podatkowego (71%). Zdaniem Andrzeja Marczaka, doradcy podatkowego, partnera w KPMG w Polsce, prawie 60% podatników twierdzi, że samodzielnie wypełnia zeznanie podatkowe, bo przestało być to trudne.

Na wzrost liczby osób korzystających z e-Deklaracji wpływa dostępność wielu programów komputerowych dołączonych do gazet, dostępnych w Internecie, a także na portalu podatkowym wchodzącym w skład serwisu Ministerstwa Finansów. Ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się w przyszłych latach, ponieważ społeczeństwo staje się coraz bardziej zinformatyzowane. Polacy częściej decydują się na wypełnienie deklaracji PIT bez pomocy innych osób również dlatego, że ustawa podatkowa w zakresie rozliczeń nie jest już tak skomplikowana. Mniejsza jest również liczba ulg podatkowych w porównaniu z ubiegłymi latami.

- Mamy nadzieję, że coraz więcej rozliczeń podatkowych będzie dokonywana za pośrednictwem Internetu, jak przystało na XXI wiek. Z pewnością z tej formy skorzysta duża część podatników, ponieważ jest łatwa. W szybki i bezproblemowy sposób można kontrolować rozliczenia i wypełniać obowiązki podatkowe, mówi Andrzej Marczak.

[DANE Z CEIDG] Obcokrajowcy wciąż chętnie otwierają JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. założyli ich blisko 12 tys.

W I kwartale 2024 roku blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.

Liczba osób rozliczających się z Urzędem Skarbowym przez Internet rośnie z roku na rok. Odsetek ten jest najwyższy w grupie wiekowej 35-44 lat (aż 89%), natomiast najniższy wśród osób powyżej 65 roku życia (49%). Podatnicy w starszym wieku preferują tradycyjne formy rozliczenia, czyli złożenie zeznania bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Fakt, że w tym roku 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez Internet, oznacza wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla porównania w 2009 roku ponad 300 tysięcy podatników wybrało tę formę rozliczenia, natomiast w 2014 roku już ponad 7 milionów. Przeprowadzone badania wskazują, że w tym roku ponad 8 milionów podatników rozliczy się z Urzędem Skarbowym, korzystając z e-Deklaracji.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

- Czynnikiem wzrostu liczby podatników korzystających z e-Deklaracji może być likwidacja barier, które cały czas powodują w ludziach obawy przed wykorzystaniem tej formy rozliczeń. Niektórzy nie mają pewności, że zeznanie zostało złożone przez nich prawidłowo. To oznacza, że potrzebują w łatwiejszy sposób otrzymywać urzędowe poświadczenie odbioru. Powinny być także jeszcze bardziej przyjazne programy komputerowe, nie tylko sygnalizujące popełniane błędy, ale także krok po kroku podpowiadające każdy kolejny etap przygotowania zeznania, uważa ekspert z KPMG.

Zdaniem Andrzeja Marczaka, jeżeli Ministerstwo Finansów usprawni dostęp do wypełnionego wcześniej zeznania podatkowego (PFR), tzn. nie trzeba będzie podawać danych identyfikacyjnych dotyczących przychodu uzyskanego w ubiegłych latach, a jedynie informacje podstawowe, czyli imię, nazwisko, PESEL, NIP i datę urodzenia, to jeszcze więcej osób będzie składać zeznania przez Internet.

- Zmniejszenie liczby identyfikatorów, które są potrzebne do składania zeznania poprzez portal podatkowy i rezygnacja z danych dotyczących naszych przychodów za lata poprzednie (obecnie za 2015 i 2014 r.), może również spowodować wzrost liczby osób rozliczających się przez Internet, dodaje partner w KPMG w Polsce.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry