×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

J. Jeśman (SWPS): Wykładowcy już teraz przygotowują studentów do zawodów, które jeszcze nie istnieją

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Dr Joanna Jeśman, School of Ideas - Uniwersytet SWPS. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Za 15 lat na rynku pracy poszukiwane będą m.in. osoby profesjonalnie zajmujące się projektowaniem śmieci i specjaliści od zarządzania śmiercią w sieci. W zawodach przyszłości cenione będą: umiejętność przystosowania się do nowych warunków, krytyczne myślenie oraz mobilność.

Specjaliści z zakresu forsight, czyli naukowego przewidywania kierunków zmian społecznych, podkreślają, że należy obecnie zwrócić uwagę na to, czego uczą się młodzi ludzie. Zdaniem dr Joanny Jeśman, badaczki ze School of Ideas, Uniwersytet SWPS, istotne jest, by wyposażyć studentów nie tylko w konkretne umiejętności zawodowe, ale też w uniwersalne kompetencje, które pozwolą im odnaleźć się na rynku pracy w najbliższej przyszłości. Wśród tych kwalifikacji najważniejsze będą krytyczne myślenie, kreatywność, mobilność, umiejętność pracy zespołowej i projektowej.

– Pamiętajmy, że zawody popularne w 2010 r. nie istniały jeszcze w 2004 r. W przyszłości sukces na rynku pracy będzie zależał od tego, czy młody człowiek zdoła dostosować się do nowych warunków. Przygotowując studentów do przyszłościowych zawodów, musimy ich nauczyć umiejętności odnajdywania się w szybko zmieniającym się świecie. Ważne będą też predyspozycje do współdziałania, ponieważ będziemy pracować w dużych, interdyscyplinarnych zespołach specjalistów z różnych dziedzin – prognozuje w rozmowie z serwisem agencyjnym MondayNews dr Joanna Jeśman.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Osoby elastyczne i potrafiące współpracować z innymi, będą mogły łatwiej zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Jak podkreśla dr Jeśman, eksperci z zakresu forsight przewidują, że w 2030 roku będziemy potrzebować specjalistów z trzech głównych obszarów. Będą to: szeroko rozumiana pomoc osobom starszym, zarządzanie cyfrowym wizerunkiem i obecność w sieci, nawet po śmierci, a także projektowanie przedmiotów, które będzie uwzględniało ekologię i recykling.

– Popularnym zawodem przyszłości będzie nostalgista. Zajmie się on wyposażaniem mieszkań seniorów w sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie. To profesja mająca korzenie psychologiczne, ponieważ komfort otoczenia wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie seniorów oraz wydłuża ich życie. Poszukiwanym zawodem stanie się także menadżer ds. planowania schyłku życia. Będzie to specjalista, który zorganizuje codzienność osoby starszej – zaproponuje, gdzie będzie mieszkać i jaką opiekę medyczną otrzyma. Zaplanuje też radosne chwile, np. podróże, imprezy i aktywności społeczne – wyjaśnia dr Joanna Jeśman.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

Trendy związane ze starzejącym się społeczeństwem to nie jedyny problem, który wyznacza kierunek zmian zawodowych. Badacze z agencji forsightingowych podkreślają, że coraz większe znaczenie ma nadmiar przedmiotów i procedur. Dlatego jednym z zawodów przyszłości będzie menadżer ds. upraszczania. Usprawni on komunikację między pracownikami w firmach. Poszukiwany będzie też projektant śmieci, którego zadaniem będzie takie wykorzystanie użytych już materiałów, dzięki któremu nie powstaną kolejne odpady, a także doradzanie, jak wytwarzać nowe przedmioty, żeby móc je w przyszłości łatwo poddać recyklingowi.

– Wśród prognoz dotyczących zawodów związanych z kreowaniem wizerunku wirtualnego zwraca uwagę zawód menadżera ds. obecności w sieci. Zajmie się on działaniami z zakresu cyfrowego public relations. Taka osoba ustali spójny plan treści, które na nasz temat pojawią się w internecie i będzie je publikować. Stanowiskiem związanym również z obecnością w sieci będzie specjalista zarządzający śmiercią w wirtualnej rzeczywistości. Jego zadaniem będzie dbanie o konta społecznościowe osób zmarłych, w tym zamykanie ich profili za pomocą specjalnych ceremonii – przewiduje dr Joanna Jeśman.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry