Na początku grudnia 2015 roku został częściowo wdrożony w Polsce scentralizowany system poboru podatków. Umożliwi on podatnikom złożenie deklaracji w każdym urzędzie skarbowym. Z kolei urzędy będą mogły zweryfikować, jakie podatki odprowadzała dana osoba w poprzednich latach.
Korzyści z wprowadzenia systemu będą odczuwane przez podatników stopniowo. Nie wprowadzono jeszcze do niego wszystkich podatków, dlatego wciąż trwają prace nad jego ulepszeniem. Zostaną one najprawdopodobniej ukończone w tym roku. System ma zastąpić dotychczas obowiązujące programy – Poltax, Poltax2b oraz Egapoltax. Urzędy skarbowe testują obecnie, czy wszystko jest kompatybilne z nowym programem.
System obsługuje na razie tylko kartę podatkową, spadki i darowizny, podatek od czynności cywilno-prawnych (np. kupno samochodu, wszelkiego rodzaju podatek od sprzedaży towarów/usług przez Internet itd.). W tym roku sukcesywnie będą wdrażane również kolejne podatki. W zakładce „Teczka podmiotu” znajdują się wszystkie dane, pisma, deklaracje i inne dokumenty, które podatnik składał do urzędu skarbowego. Prace nad scentralizowaniem systemu poboru podatków trwały już od 2014 roku. Zaangażowane w nie były urzędy skarbowe o specyficznej formie działalności, obsługujące podmioty zagraniczne oraz polskie, a także Bydgoska Izba Skarbowa, która sfinalizował całość prac.
Eksperci twierdzą, że po wakacjach zakupy zdrożeją r/r o ok. 5%. Argumentują to m.in. wzrostem inflacji, cen gazu i energii elektrycznej, a także poprawą sytuacji finansowej Polaków. Niektórzy przewidują też, że przed świętami wzrosty cen sięgną nawet 6-7% rdr.
- Obecnie działają centra obsługi podatnika, w których prowadzone są jego sprawy od początku rozpoczęcia przez niego działalności, a także wszelkie formy rozliczenia, jakie jest zobowiązany odprowadzać do urzędu skarbowego, mówi Dariusz Formicki z Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga.
Do scentralizowanego systemu poboru podatków eksportowane są dane za 2013, 2014 i 2015 rok. W przypadku, kiedy brakuje informacji o podatniku lub w dalszym ciągu prowadzone jest wobec niego jakiekolwiek postępowanie, można je pozyskać dzięki migracjom danych z lat wcześniejszych (nawet z 2009 roku, a w niektórych przypadkach nawet z lat wcześniejszych). Dostęp do nich pozwoli na wgląd w historię podatnika.
W pierwszych 7 miesiącach 2024 r. liczba zarejestrowanych nowych pojazdów osobowych wzrosła o blisko 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Wzrosty w poszczególnych województwach wyniosły od blisko 7% do przeszło 41% rdr.
- Kiedy potrzebujemy jakichś informacji o podatniku za lata 2011 czy 2012, możemy je po prostu ściągnąć do tego programu i mamy pełną wiedzę o podatkach, jakie on odprowadza, wyjaśnia Formicki.
Scentralizowany system zdecydowanie ułatwi pracę urzędów skarbowych, na czym zyska także podatnik, ponieważ jego sprawa dzięki wprowadzonemu systemowi będzie dużo szybciej procedowana. Będzie on również wygodny dla podatnika ze względu na możliwość wyboru urzędu w przypadku, kiedy będzie znajdował się poza miejscem zamieszkania i będzie zmuszony w tym czasie odprowadzić podatek. Taka sytuacja może najczęściej mieć miejsce w okresie urlopowym.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.