×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Firmy odszkodowawcze wprowadzają w błąd? Nie szkodzi. Po latach też można uzyskać zadośćuczynienie

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Robert Ofiara, adwokat. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Likwidatorzy szkód często nakłaniają do zawierania skrajnie niekorzystnych ugód na rzecz dzieci poszkodowanych w wyniku wypadków. Kwoty, jakie uzyskują one na ich podstawie, okazują się czasem nawet kilkunastokrotnie niższe, niż sumy możliwe do otrzymania na drodze sądowej.

Zdaniem ekspertów, firmy odszkodowawcze, które wprowadzają w błąd osoby nieświadome przepisów prawa, czerpią znaczne profity z tej procedury. Przykładowo w wyniku śmierci rodzica w wypadku, dziecku należy się kwota 200.000-300.000 zł tytułem zadośćuczynienia. Ugody natomiast, zawierane są na poziomie 40.000-70.000 zł, dzięki czemu ubezpieczyciele zaoszczędzają znaczne sumy pieniędzy. Jak się jednak okazuje, opiekunowie lub rodzice dzieci osób poszkodowanych w wypadkach, mogą, nawet po latach, dochodzić ich praw w sądzie, domagając się sprawiedliwego zadośćuczynienia.

- W znacznej części spraw, w których zawarto ugody, firmy likwidujące szkody twierdziły, że warunkiem koniecznym do wypłaty jakichkolwiek środków jest podpisanie ugody. To niezgodne z obowiązującym stanem prawnym. W przypadku postępowań związanych z zadośćuczynieniami, odszkodowaniami czy rentami z tytułu wypadku lub śmierci ojca bądź matki nie ma wymogu zawierania ugody. Ponadto dotychczasowe praktyki pokazują, że bardzo często rodzice zrzekają się wszelkich roszczeń dzieci tylko po to, by w sposób szybki otrzymać minimalne pieniądze. Jednak uzyskane kwoty nie odpowiadają tym, które mogą otrzymać w sądzie, podkreśla warszawski adwokat Robert Ofiara.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

Jak podkreśla ekspert, skala przedstawionego zjawiska jest bardzo duża. W większości spraw ugody nie odpowiadają możliwościom, jakie są do osiągnięcia w sądzie. W ocenie Roberta Ofiary, zarówno te zawierane kilka czy kilkanaście lat temu, jak i podpisywane obecnie, mają zapisy krzywdzące dzieci, będące stroną w postępowaniu. Tego typu ugody dają firmom odszkodowawczym możliwość niemal natychmiastowego rozliczenia się z uzyskanych środków z ubezpieczycielem i tym samym szybkiego otrzymania wynagrodzenia. Jak wskazuje praktyka, firmy likwidujące szkody koncentrują się wyłącznie na uzyskaniu korzyści dla siebie. Jeśli nie jest dla nich ważne dobro klienta, to nie dziwi fakt, że nie walczą one w sposób należyty o rzetelne kwoty roszczeń. Pod znakiem zapytania stoi również informowanie poszkodowanych i ich opiekunów o przysługujących im prawach.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

- W sytuacji, kiedy ugoda jest krzywdząca dla dziecka i jest ona zawarta bez zgody sądu opiekuńczego, rodzic lub opiekun prawny może dochodzić roszczeń związanych z zadośćuczynieniem, odszkodowaniem i rentą przed sądem. Ważne jest to, by nie przekroczyć okresu przedawnienia. Wynosi on 20 lat, bądź kończy się wraz z upływem 2 lat od momentu uzyskania pełnoletności przez pokrzywdzonego. W pierwszej kolejności, należy przede wszystkim zorganizować ugodę, na podstawie której były wypłacone pieniądze, a następnie skierować sprawę do sądu. By uzyskać ją trzeba się zwracać do ubezpieczyciela lub firmy odszkodowawczej. Warto skorzystać przy tym z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże odpierać zarzuty ubezpieczyciela o zrzeczeniu się roszczeń, wyjaśnia Robert Ofiara.

Rodzice lub opiekunowie prawni bardzo często są nieświadomi tego, że mogą uzyskać dodatkowe środki finansowe na rzecz dzieci, pomimo zawarcia niekorzystnych porozumień. Tymczasem, bez względu na nieuczciwe praktyki firm odszkodowawczych, prawo jest po stronie dzieci pokrzywdzonych wypadkami. Chcąc jednak uzyskać należne pieniądze, trzeba wystąpić z powództwem przeciwko ubezpieczycielowi do sądu. Niemniej możliwości zastosowania sankcji wobec firm odszkodowawczych są ograniczone, chociażby z tego powodu, że często są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry