×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Firmy chcą być bardziej innowacyjne, dlatego odważniej otwierają się na wymianę informacji i danych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Sebastian Grabowski, dyrektor R&D Orange Polska)

Małe i średnie firmy coraz chętniej współpracują ze sobą w zakresie wymiany informacji i danych. Jednym ze sposobów umożliwiających integrację systemów biznesowych jest zastosowanie API Economy. Takie działanie umożliwia im pozyskanie nowych klientów i rynków.

Od kilku lat zauważalny jest trend związany z outsourcingiem usług. Pojawia się zatem konieczność ścisłej współpracy m.in. w zakresie właściwego przekazu informacji. Jej brak powoduje konsekwencje, których efektem jest nieprawidłowe funkcjonowanie działalności obu firm – tej, która podjęła decyzję o outsourcingu i tej, która przejęła obowiązki. Obie narażone są na utratę klientów. Dlatego tak ważna jest integracja danych i wykorzystanie rozwiązań, które mogą to ułatwić.

- Udostępnianie zasobów staje się jednym z kluczowych czynników rozwoju małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Model standardowy powoli się kończy. Musimy udostępniać innym nasze informacje. Nie ma lepszego sposobu niż wykorzystywanie API do tego celu. Integracja jest nowym modelem, który może za chwilę przynosić konkretne przychody finansowe, mówi Sebastian Grabowski, dyrektor R&D Orange Polska.

Firmy już z powodzeniem wykorzystują nowe rozwiązania, w tym właśnie API Economy. Obecnie aplikacja umożliwia stworzenie znacznie uproszczonego interface’u pozwalającego na dostęp do funkcji aplikacji biznesowych i danych w nich zgromadzonych w czasie rzeczywistym. Zastosowanie platform integracyjnych przyczynia się również do trwałego obniżenie kosztów wymiany dokumentów.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

- Kiedy obserwujemy, jak firmy zaczęły ze sobą współpracować, to zauważamy maksymalizację outsourcingu. Widzimy wertykalne połączenie lub horyzontalne niektórych elementów łańcucha wartości, natomiast firmy zaczęły się skupiać na tzw. core biznesie. Pojawiły się również inne trendy, przede wszystkim trend związany z globalizacją. Bardzo często producenci znajdują się poza granicami krajów, w których dana firma funkcjonuje i istnieje konieczność wymiany danych, uważa Aleksander Wyka, Architecting the Enterprise.

Na polskim rynku następuje rozwój API Economy. Wynika to z faktu, że coraz więcej firm rozumie, że korzystna współpraca zależy od wymiany danych pomiędzy systemami biznesowymi. Do tego jednak potrzebne są odpowiednie platformy integracyjne. Wystarczy się z nimi zapoznać i podjąć decyzję o ich zastosowaniu.

- Te platformy już są obecne na rynku polskim, ułatwiają one w prosty i łatwy sposób integrację między systemami. Ponadto posiadają one również możliwość zmiany sposobu komunikacji pomiędzy systemami w momencie, kiedy zmieniają się wymagania na rynku, dodaje Marek Jackowski, wiceprezes Appgration.

[DANE Z CEIDG] Obcokrajowcy wciąż chętnie otwierają JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. założyli ich blisko 12 tys.

W I kwartale 2024 roku blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.

Niestety poziom innowacyjności Polski wciąż jest na niskim poziomie, mimo że zauważalna jest poprawa sytuacji pod tym względem. Trudno oczekiwać zatem, że niebawem większość firm będzie korzystać z API. To wymaga czasu, wiedzy, zaangażowania i pewnego rodzaju odwagi firm w przeprowadzenie korzystnych dla siebie zmian.

- Widzę szansę na rozwój API Economy tylko pod jednym warunkiem, że zaczniemy być bardziej innowacyjni. Polska zajmuje 45 miejsce w globalnym rankingu innowacyjności, a w Europie wyprzedzamy tylko Grecję i Rumunię. Jeżeli zaczniemy wyprzedzać pozostałe państwa Unii Europejskiej, to wtedy widzę tutaj miejsce również na takie usługi innowacyjne jak API Economy, podkreśla Grzegorz Klimarczyk, prezes platformy zakupowej Open Nexus.

Bez względu na ranking, polskie przedsiębiorstwa powinny już teraz poważnie zacząć myśleć o wykorzystaniu nowych rozwiązań, które usprawnią ich działalność. Komunikacja między firmami, które ze sobą współpracują, to podstawa sukcesu. Wystarczy, że jeden element będzie funkcjonował nieprawidłowo, a pojawią się straty.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry