Małe i średnie firmy coraz chętniej współpracują ze sobą w zakresie wymiany informacji i danych. Jednym ze sposobów umożliwiających integrację systemów biznesowych jest zastosowanie API Economy. Takie działanie umożliwia im pozyskanie nowych klientów i rynków.
Od kilku lat zauważalny jest trend związany z outsourcingiem usług. Pojawia się zatem konieczność ścisłej współpracy m.in. w zakresie właściwego przekazu informacji. Jej brak powoduje konsekwencje, których efektem jest nieprawidłowe funkcjonowanie działalności obu firm – tej, która podjęła decyzję o outsourcingu i tej, która przejęła obowiązki. Obie narażone są na utratę klientów. Dlatego tak ważna jest integracja danych i wykorzystanie rozwiązań, które mogą to ułatwić.
- Udostępnianie zasobów staje się jednym z kluczowych czynników rozwoju małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Model standardowy powoli się kończy. Musimy udostępniać innym nasze informacje. Nie ma lepszego sposobu niż wykorzystywanie API do tego celu. Integracja jest nowym modelem, który może za chwilę przynosić konkretne przychody finansowe, mówi Sebastian Grabowski, dyrektor R&D Orange Polska.
Firmy już z powodzeniem wykorzystują nowe rozwiązania, w tym właśnie API Economy. Obecnie aplikacja umożliwia stworzenie znacznie uproszczonego interface’u pozwalającego na dostęp do funkcji aplikacji biznesowych i danych w nich zgromadzonych w czasie rzeczywistym. Zastosowanie platform integracyjnych przyczynia się również do trwałego obniżenie kosztów wymiany dokumentów.
Oszuści mają nowy sposób na Polaków. Przestępcy podają się za kancelarie prawne specjalizujące się w obsłudze kredytobiorców. Twierdzą, że oszczędności rozmówcy są zagrożone, ale dzięki zastosowaniu się do ich rekomendacji można środki uratować. Szczególnie narażeni są frankowicze.
- Kiedy obserwujemy, jak firmy zaczęły ze sobą współpracować, to zauważamy maksymalizację outsourcingu. Widzimy wertykalne połączenie lub horyzontalne niektórych elementów łańcucha wartości, natomiast firmy zaczęły się skupiać na tzw. core biznesie. Pojawiły się również inne trendy, przede wszystkim trend związany z globalizacją. Bardzo często producenci znajdują się poza granicami krajów, w których dana firma funkcjonuje i istnieje konieczność wymiany danych, uważa Aleksander Wyka, Architecting the Enterprise.
Na polskim rynku następuje rozwój API Economy. Wynika to z faktu, że coraz więcej firm rozumie, że korzystna współpraca zależy od wymiany danych pomiędzy systemami biznesowymi. Do tego jednak potrzebne są odpowiednie platformy integracyjne. Wystarczy się z nimi zapoznać i podjąć decyzję o ich zastosowaniu.
- Te platformy już są obecne na rynku polskim, ułatwiają one w prosty i łatwy sposób integrację między systemami. Ponadto posiadają one również możliwość zmiany sposobu komunikacji pomiędzy systemami w momencie, kiedy zmieniają się wymagania na rynku, dodaje Marek Jackowski, wiceprezes Appgration.
W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 2% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie wzrosła rdr. o niespełna 5%.
Niestety poziom innowacyjności Polski wciąż jest na niskim poziomie, mimo że zauważalna jest poprawa sytuacji pod tym względem. Trudno oczekiwać zatem, że niebawem większość firm będzie korzystać z API. To wymaga czasu, wiedzy, zaangażowania i pewnego rodzaju odwagi firm w przeprowadzenie korzystnych dla siebie zmian.
- Widzę szansę na rozwój API Economy tylko pod jednym warunkiem, że zaczniemy być bardziej innowacyjni. Polska zajmuje 45 miejsce w globalnym rankingu innowacyjności, a w Europie wyprzedzamy tylko Grecję i Rumunię. Jeżeli zaczniemy wyprzedzać pozostałe państwa Unii Europejskiej, to wtedy widzę tutaj miejsce również na takie usługi innowacyjne jak API Economy, podkreśla Grzegorz Klimarczyk, prezes platformy zakupowej Open Nexus.
Bez względu na ranking, polskie przedsiębiorstwa powinny już teraz poważnie zacząć myśleć o wykorzystaniu nowych rozwiązań, które usprawnią ich działalność. Komunikacja między firmami, które ze sobą współpracują, to podstawa sukcesu. Wystarczy, że jeden element będzie funkcjonował nieprawidłowo, a pojawią się straty.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.