×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Eksperci wyjaśniają, jak bezpiecznie likwidować szkody komunikacyjne w czasie pandemii

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Niepokojące sygnały z rynku rolnego. Przez pandemię produkcja staje być coraz mniej opłacalna (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

W czasie pandemii ubezpieczyciele niemal każdorazowo proponują klientom oględziny online w celu zachowania bezpieczeństwa. Jednak eksperci ostrzegają, że oprócz ww. zalety może to być też pretekstem do poszukiwania oszczędności. Dla poszkodowanego nieobecność rzeczoznawcy wiąże się z tym, że ocena szkody bywa pobieżna. Kierowca, który samodzielnie dokonuje dokumentacji, nie jest w stanie poprawnie zweryfikować uszkodzeń. I jak dodają eksperci, jest to dość ryzykownym rozwiązaniem, tym bardziej że kosztorysy ofertowe z reguły są mocno zaniżane. Dodatkowym zagrożeniem jest zawieranie ugody przez telefon, co faktycznie zamyka drogę do dochodzenia dalszych roszczeń.

Podczas pandemii zyskały na popularności tzw. oględziny online. Ubezpieczyciele proponują je niemal każdemu poszkodowanemu, tłumacząc to troską o zdrowie klientów i rzeczoznawców. I to oczywiście dobre podejście, jednak generuje pewne wady i zagrożenia dla poszkodowanych. Jak stwierdza Maciej Kamiński, ekspert rynku ubezpieczeniowego, Prezes Zarządu HELPER CPP, należy w tej kwestii mocno uważać. Na takim rozwiązaniu zwykle zyskują zakłady ubezpieczeń. Nie wysyłając mobilnych ekspertów na oględziny, każdorazowo na tym oszczędzają. A w ostatecznej sumie są to spore kwoty.

Zakład ubezpieczeń wysyła klientowi link do aplikacji w celu poprowadzenia wideokonferencji i zrobienia zdjęć. W praktyce wygląda to w ten sposób, że poszkodowany chodzi z telefonem w ręku wokół samochodu i dokumentuje uszkodzenia. W ten sposób przeprowadzone oględziny nie są profesjonalne. To raczej pobieżny zapis zewnętrznych szkód. Można to stosować ewentualnie w przypadku drobnych otarć czy obić, czyli tzw. szkód parkingowych – tłumaczy Daniel Olszewski, Rzeczoznawca Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego.

Przy poważniejszych szkodach bezwzględnie zalecane są profesjonalne oględziny, najlepiej przeprowadzone w warunkach warsztatowych. Można wtedy uszkodzone elementy zdemontować i sprawdzić wewnętrzne zniszczenia. Natomiast przy użyciu samego telefonu nie da się zweryfikować, czy coś dodatkowo zostało uszkodzone. Widać tylko to, co zostało uszkodzone powierzchownie.

Oględziny wykonane w tradycyjny sposób przez profesjonalistę pozwalają na wykrycie wszelkich ukrytych szkód. Kierowcy, którzy w czasie pandemii łatwo rezygnują z tej możliwości, popełniają błąd, narażając się często na spore starty finansowe. Działając w stresie, powinni przede wszystkim pamiętać o tym, że mają prawo odmówić ubezpieczycielowi zastosowania rozwiązania online bez podawania powodu. Natomiast w trosce o swoje zdrowie mogą wybrać inne środki bezpieczeństwa, stosowane chociażby w sklepach podkreśla Maciej Kamiński.

[DANE MF] Podatnicy winni fiskusowi ponad 115 mld złotych. Widać też 2-proc. spadek rdr. w zaległościach

Według danych udostępnionych przez resort finansów, na koniec 2023 roku zaległości podatkowe przekroczyły 115 mld zł. Ponad 81% z ww. kwoty stanowi VAT. Najgorzej sprawa wygląda w województwie mazowieckim i śląskim.

Natomiast Daniel Olszewski zaznacza, że poszkodowany zawsze może oddać auto do serwisu i wcale nie musi tam jechać. Jednym z rozwiązań jest tzw. usługa door to door. Polega ona na tym, że serwis sam zabiera uszkodzony pojazd. Po dokonaniu profesjonalnych oględzin oraz naprawy samochód jest dezynfekowany i dopiero w tym stanie zwracany właścicielowi. Wszystko odbywa się bardzo bezpiecznie.

– Trzeba dodać, że w przypadku oględzin online powstaje jeszcze jedno ryzyko. W czasie kontaktów telefonicznych likwidatorzy często próbują zawierać ugody. Oczywiście nie następuje to w trakcie samego fotografowania czy filmowania auta. Jednak poszkodowani, którzy wybierają to rozwiązanie, powinni być podwójnie czujni podczas rozmów, żeby nie zakończyć ich np. zgodą na zamknięcie sprawy – ostrzega Prezes Kamiński.

Jak dodaje ekspert, praktyka pokazuje, że likwidatorzy często wykorzystują to, że poszkodowani są zdenerwowani i nie rozumieją, na co de facto się godzą. Nie wiedzą np. o tym, że ww. zgoda na zamknięcie sprawy oznacza ugodę oraz powoduje zrzeczenie się dalszych roszczeń, które mogą powstać w przyszłości. Podobny skutek ma tzw. dodatkowa dopłata.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

– Najlepiej jest poprosić o przesłanie kosztorysu oraz wszelkich propozycji na adres e-mail lub korespondencyjny. Nie należy godzić się na nic przez telefon. Rozmowa z likwidatorem nie jest przecież obowiązkowa, tak samo jak ugoda. Poszkodowany może powiedzieć, że potrzebuje się zastanowić i nie podejmie decyzji podczas kontaktu telefonicznego. Do tego ma prawo zaznaczyć, że musi zasięgnąć informacji, czy proponowana kwota będzie wystarczająca do wykonania naprawy. Zawsze warto to skonsultować, zanim podejmie się jakąkolwiek decyzje – wyjaśnia ekspert z HELPER CPP.

Z kolei w opinii Daniela Olszewskiego, podstawowym błędem poszkodowanych jest decydowanie się na wypłatę kosztorysową. Zakłady ubezpieczeń znacznie zaniżają kosztorysy ofertowe. W tym celu stosują obniżone stawki za roboczogodzinę i amortyzację na części kwalifikujące się do wymiany. Podczas wykonywania czynności online jest to jeszcze prostsze do przeprowadzenia. Wówczas można oczywiście prosić o wycenę niezależnego rzeczoznawcę i odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela. Zdaniem eksperta, prostszym rozwiązaniem jest bezgotówkowa naprawa samochodu.

– W czasie pandemii zdarza się, że poszkodowani zapominają o najbardziej podstawowych kwestiach, bo chcą szybko załatwiać wszystkie sprawy i ograniczać kontakty z ludźmi do minimum. Dla przykładu, nie sprawdzają dokładnie dokumentów sprawców kolizji. Potem brakuje różnych szczegółów w oświadczeniach albo w ogóle ich nie ma. Tymczasem każdorazowo, gdy występują jakiekolwiek wątpliwości, np. w zakresie danych, należy wezwać policję. Dodatkowo na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można bezpiecznie i szybko sprawić, czy drugi kierowca ma ważną polisę – podpowiada Maciej Kamiński.

Do tego rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej i ruchu drogowego dodaje, że zawsze, gdy w zdarzeniu drogowym uczestniczy obcokrajowiec, należy wezwać policję. Szczególnie należy to mieć na uwadze w takim czasie jak teraz, gdy mocno się stroni od bezpośrednich kontaktów, przez co proces weryfikacji pewnych faktów jest utrudniony. Ponadto oświadczenie osoby, która może mieszkać na stałe w innym kraju, nie wystarczy. Trzeba ustalić jej dane i potwierdzić numer oraz ważność zagranicznej polisy. I jak zapewnia ekspert, to nie kwestia uprzedzeń, ale zwykła przezorność i dbanie o własny interes.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry