×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

E-handel nie korzysta z dotacji na outsourcing usług, ponieważ obawia się utraty kontroli nad przesyłką

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Sylwii Mager, klaster przedsiębiorczości eCommerce Connections)

E-sklepy mają niską świadomość tego, że mogą otrzymać wsparcie finansowe na rozwój ich działalności, w tym outsourcing usług. Tymczasem w ramach unijnej pomocy mają szansę uzyskać nawet kilkaset tysięcy euro. W konsekwencji korzyści z tego tytułu odniosą także konsumenci.

W obszarze e-commerce nastąpił silny wzrost outsourcingu logistycznego i wszelkich usług związanych z konfekcjonowaniem, magazynowaniem i realizacją wysyłek towarów zamówionych w Internecie. Nowym trendem jest możliwość skorzystania z usługi fulfilment. Jest to wyręczenie e-sklepów z większości procesów związanych z logistyką w branży e-commerce, takich jak przyjęcie i wydanie towaru, pakowanie, etykietowanie, przepakowywanie, co-packing czy składowanie. Gdy tylko w sklepie zostaje złożone zamówienie, pracownicy magazynu przygotowują produkt do wysyłki, pakują go i przekazują firmie kurierskiej, która dostarcza go bezpośrednio do klienta.

Według Sylwii Mager z klastra przedsiębiorczości eCommerce Connections wśród właścicieli sklepów internetowych wciąż jest bardzo niska świadomość dotycząca możliwości zastosowania nowych rozwiązań. Część e-sklepów obawia się wzrostu kosztów w przypadku outsourcingu. Nie mają one również świadomości profitów płynących z korzystania z dostawcy zewnętrznego. Tymczasem mogą uzyskać lepszą terminowość i kompletność dostaw oraz szereg usług komplementarnych, które wiążą się z pakowaniem i wysyłaniem przesyłek z zewnętrznego magazynu.

- Boją się także, że stracą kontrolę nad przesyłką i wysyłką towaru oraz jego kompletacją. Znają najlepiej swoich odbiorców i wydaje im się, że jeżeli nawet popełniają błędy, to wiedzą, jak najlepiej je rozwiązać. Wydaje im się, że outsourcowanie takich czynności na zewnątrz firmy spowoduje brak kontroli nad nimi. Nie widzą korzyści w postaci szybszej realizacji dostaw, automatyzacji procesów magazynowych i tym samym zwiększenia sprzedaży, uważa Sylwia Mager.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

Obecnie właściciele sklepów internetowych mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 200 tys. euro, w ramach pomocy de minimis, na outsourcing usług i podnoszenie kompetencji w zakresie marketingu i sprzedaży. Outsourcując wszelkie usługi związane z magazynowaniem i kompletowaniem towaru do zewnętrznych dostawców, zyskują oni także czas na rozwój własnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu, wraz ze wzrostem przepływu w magazynie i sprzedaży, staną się one tańsze.

- Te koszty będą się coraz bardziej kalkulowały. Jednocześnie zwiększy to jakość usług oferowanych przez dostawców zewnętrznych ze względu na czas operacji, który będzie szybszy. Dla osób, które dopiero rozwijają działalność e-sklepów, jest to szansa na zminimalizowanie kosztów stałych do poziomu wartości zmiennych związanych z wynajmowaniem takich usług na zewnątrz jak wynajmowanie hali magazynowej, czy zatrudnianie pracowników, mówi Mager.

[SONDAŻ] Dyskonty i supermarkety czekają podczas Euro 2024 urodzajne żniwa. 87 proc. badanych zrobi tam zakupy

Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Do tego wiadomo, że aż 87 proc. z nich zaopatrzy się w ww. towary w dyskontach lub supermarketach.

Według eksperta eCommerce Connections obecnie na rynku należy konkurować jakością dostaw, a nie tylko ceną towarów. Ostateczni konsumenci, czyli odbiorcy towarów ze sklepu internetowego, spodziewają się, że ich doświadczenia ze sklepu tradycyjnego zostaną przeniesione na grunt sprzedaży internetowej. Oczekują również, że będą otrzymywać towar w szybkim czasie, zgodnie z zamówieniami i dokonywać zwrotów. Bardzo ważne jest skrócenie czasu dostaw dla sklepów internetowych, co jest ogromną korzyścią zarówno dla sklepu, jak i ostatecznego konsumenta.

- Konsumenci końcowi będą wywierać duży nacisk na sklepy internetowe, aby podnosiły jakość swoich usług. Uważam także, że rynek outsourcingu logistycznego dopiero się rozwija i wymusza on przede wszystkim na operatorach logistyki kontraktowej, aby dokonywali zmian w procesach obsługi paczek do klienta końcowego. Jednocześnie powoduje to, że powstają centra logistyczne dedykowane wyłącznie firmom związanym z rynkiem sprzedaży w Internecie, wyjaśnia Sylwia Mager.

Dobro konsumenta jest najważniejsze i dlatego, aby sklep internetowy odniósł sukces na rynku, musi się on kierować przede wszystkim zasadą, że należy stale podnosić jakość swoich usług. Najlepszym na to sposobem jest właśnie outsourcowanie usług do operatorów logistycznych. Dzięki temu sklepy internetowe będą w stanie konkurować przede wszystkim terminowością, dostępnością i łatwością dokonywania zwrotów oraz jakością obsługi w postaci sprawnego pakowania i dostaw zgodnych z zamówieniem.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry