×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Dzięki nowej ustawie spadkobiercy zaoszczędzą czas na poszukiwanie rachunków bankowych po zmarłych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Katarzyna Ostaszewska, BSS Kancelarii Radców Prawnych. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Od 1 lipca br. Krajowa Izba Rozliczeniowa udostępnia bankom i SKOK-om usługę o nazwie „Centralna informacja o rachunkach uśpionych". Ma ona służyć do pozyskiwania danych o odziedziczonych lub zapomnianych środkach. Dzięki niej w szybki sposób odnajdziemy konta spadkodawców.

Zdarza się, że osoby dziedziczące środki finansowe, nie wiedzą, czy ich bliski zmarły posiadał rachunki bankowe, a jeżeli je miał, to, w których placówkach i w jakiej wysokości zostały na nich zgromadzone pieniądze. Dotąd w takiej sytuacji, celem uzyskania pełnej informacji, należało kontaktować się ze wszystkimi działającymi w Polsce bankami i SKOK-ami. Aby ułatwić te poszukiwania, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych zmian ustaw (Dz. U.2015.1864), zostaje uruchomiona Centralna informacja o rachunkach. Banki mogą utworzyć w tym celu spółkę prawa handlowego.

- Zgodnie ze zmianą przepisów, chcąc uzyskać informację o prowadzonych rachunkach bankowych dziedziczący będą musieli się wylegitymować tytułem prawnym do spadku po posiadaczu rachunku - prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, lub też zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia. W dokumentacji z Centralnej informacji o rachunkach uśpionych wskazany będzie podmiot, który prowadzi albo prowadził rachunek, numery rachunków wynikające z jego umowy oraz informacja czy rachunki są nadal prowadzone, mówi Katarzyna Ostaszewska z BSS Kancelarii Radców Prawnych.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

Dzięki wdrożeniu nowej usługi będzie można dowiedzieć się o wszystkich posiadanych przez zmarłą osobę rachunkach w bankach jak również w SKOK-ach i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zgodnie z powyższymi zmianami, zbiorcze dane bank jest obowiązany pozyskać z Centralnej informacji o rachunkach uśpionych niezwłocznie po otrzymaniu pisemnego żądania od osoby uprawnionej i zweryfikowaniu jej tytułu prawnego. Następnie musi je dostarczyć temu, kto wystąpił z prośbą o udostępnienie. Całościowa informacja może zostać podana odpłatnie, przy czym opłata nie powinna być wyższa niż koszt jej wygenerowania.

- Celem nowej ustawy jest przede wszystkim zaoszczędzenie czasu spadkobiercom w poszukiwaniu rachunków po spadkodawcy oraz zapewnienie im rzetelnej informacji dotyczącej rachunków bankowych. Umożliwi ona również prawidłowe zweryfikowanie ich liczby, co dotychczas było raczej bardzo trudne bez posiadania stosownych informacji, zauważa w rozmowie z serwisem agencyjnym MondayNews, specjalista z BSS Kancelarii Radców Prawnych.

Zdaniem Katarzyny Ostaszewskiej, bank jednak nie będzie bezpośrednio informował dziedziczącej osoby o tym, że zmarły posiadał jakiekolwiek rachunki bankowe, za wyjątkiem sytuacji gdy mamy do czynienia ze środkami objętymi tzw. dyspozycją wkładem na wypadek śmierci, ale to są zupełnie inne okoliczności. Spadkobierca może natomiast dowiedzieć się o istnieniu rachunków, jeżeli zwróci się bezpośrednio do placówki bankowej z prośbą o udostępnienie informacji. Wcześniej jej uzyskanie było bardzo utrudnione. Warto przy tym wiedzieć, że pieniądze, zgromadzone na rachunkach bankowych, nie przechodzą na rzecz banku z chwilą śmierci ich właściciela.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

- Zmiana Ustawy Prawo bankowe wprowadza też pewne różnice dotyczące tzw. rachunków uśpionych. Zgodnie z nowymi przepisami, umowa rachunku bankowego, którego posiadaczem jest osoba fizyczna, niezawarta w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, ulega rozwiązaniu w dwóch przypadkach - z dniem śmierci posiadacza lub z upływem 10 lat od dnia wydania przez posiadacza rachunku ostatniej dyspozycji dotyczącej tego rachunku, chyba, że umowa rachunku oszczędnościowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej była zawarta na czas oznaczony dłuższy niż 10 lat, informuje Katarzyna Ostaszewska.

Ponadto z upływem 5 lat od dnia wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku bank jest obowiązany wystąpić do ministra właściwego do spraw informatyzacji o udostępnienie danych z rejestru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) umożliwiających ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje. W przypadku gdy umowa przewiduje prowadzenie więcej niż jednego rachunku, termin jej rozwiązania liczy się od dnia wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej tych rachunków. Na co najmniej 6 miesięcy przed zakończeniem 10-letniego okresu braku aktywności na rachunku, bank jest obowiązany poinformować jego posiadacza o skutkach tej sytuacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry