Zatrudniony może odejść z pracy bez wypowiedzenia, jeśli nie ma wynagrodzenia. Nie zawsze jest to jednak zgodne z prawem. Sąd w takich przypadkach sprawdza powtarzalność, częstotliwość i długotrwałość opóźnień w wypłatach oraz doniosłości naruszeń dla interesów pracownika.
Jeśli pracodawca nie spełnia jednego ze swych podstawowych obowiązków i nieterminowo lub nieprawidłowo wypłaca wynagrodzenie, pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Jednak musi to zrobić w sposób zgodny z Kodeksem Pracy. Wówczas ma również prawo domagać się od byłego pracodawcy rekompensaty.
- W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości pensji za okres wypowiedzenia. Jeśli została ona zawarta na czas określony, zatrudniony otrzyma odszkodowanie w wysokości zapłaty za czas, do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej niż za okres wypowiedzenia, mówi adwokat Natalia Rużycka-Kwiatkowska z Kancelarii Bednarczyk&Sokołowski.

W pierwszej połowie br. wpływy z tzw. podatku Belki były o 28,7% większe niż w analogicznym okresie ub.r. A w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku ostatnio nastąpił wzrost aż o 68,9%.
Od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy zależy zarówno okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, jak i umowy na czas określony. W drugim przypadku, w zależności od stażu pracy, wynosi odpowiednio 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, gdy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, i 3 miesiące, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata. Natomiast osoba, która chce natychmiast odejść z pracy, może to zrobić w chwili, gdy zorientowała się, że nie otrzymała pensji lub została jej ona wypłacona jedynie częściowo.
- Uchybienie wobec obowiązku terminowej i prawidłowej wypłaty uprawnia pracownika do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 par. 1 [1]. Co ważne, zatrudniony nie może jednak tego uczynić po upływie jednego miesiąca od dnia, w którym uzyskał wiadomość o okolicznościach sprawy. To znaczy, termin jednego miesiąca powinien być liczony od momentu dowiedzenia się o tym przez pracownika, wyjaśnia Rużycka-Kwiatkowska.
W świetle obowiązujących przepisów, nie każde opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia jest uznawane za poważne wykroczenie. Na decyzję sądu o uznanie go za takie wpływa m.in. rażące niedbalstwo pracodawcy i częstotliwość niewypłacania przez niego pensji na czas. Sąd Najwyższy stwierdził, że sporadyczne niewypłacanie pracownikowi drobnej części wynagrodzenia nie jest ciężkim naruszeniem podstawowego obowiązku pracodawcy. Zgodnie z podglądem wyrażonym w wyroku z dnia 6 marca 2008 r., II PK 185/07 (OSNP 2009 nr 13-14, poz. 170), z reguły pracodawcy nie można przypisać ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, jeżeli nie wypłaca określonego składnika wynagrodzenia za pracę, którego przysługiwanie jest sporne.

Od stycznia do lipca br. do CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia JDG. I to jest spadek o 1,2% rdr. Do tego było ponad 110 tys. wznowień, czyli o 16,6% więcej niż rok wcześniej.
- W orzecznictwie podkreśla się, że o zakwalifikowaniu nieterminowej lub częściowej wypłaty wynagrodzenia, jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika, decydują okoliczności danej sprawy. Sąd dokonuje oceny, m.in. powtarzalności, częstotliwości oraz długotrwałości opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Dlatego też, nie w każdym przypadku, np. dwudniowe opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia, będzie uzasadniało rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika, podsumowuje adwokat z Kancelarii Bednarczyk&Sokołowski.
W celu skutecznego rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia, zatrudniony powinien wręczyć pracodawcy pismo, w którym, oprócz wyrażenia woli natychmiastowego ustania stosunku pracy, zawrze informację o przyczynie swego działania. Zatrudniony musi dopilnować, aby zerwanie umowy było zgodne z literą prawa, gdyż w innym przypadku pracodawca może wnieść przeciwko niemu powództwo o odszkodowanie. Jeśli udowodni, że rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym było nieprawidłowe, to sąd przyzna mu odszkodowanie, które pracownik będzie musiał zapłacić.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.