Przybycie do naszego kraju imigrantów z wysokim wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi najprawdopodobniej zmieni dystrybucję dochodów na korzyść Polaków. Z kolei napływ ludności o niskiej edukacji wywoła najpewniej dość negatywne skutki dla szeroko pojętej gospodarki.
Łukasz Białek, ekonomista i analityk gospodarczy, uważa, że wzrost liczby imigrantów z wyższym wykształceniem powinien mieć pozytywne skutki ekonomiczne dla naszego kraju, dzięki właściwemu spożytkowaniu ich kompetencji. Jednocześnie Polacy powinni liczyć się z zaostrzeniem konkurencji na rynku pracy. Natomiast napływ niewykształconych imigrantów może negatywne wpłynąć na całą gospodarkę. Taka sytuacja będzie wymagała znaczącej interwencji państwa w politykę społeczną, w celu stworzenia imigrantom warunków socjalnych do zamieszkania w obcym dla nich kraju.
- Najbardziej sensowne jest przyjmowanie osób gruntownie wykształconych, o wysokich kwalifikacjach zawodowych, które chcą się asymilować. Pozwoli to wykorzystać ich kompetencje w branży innowacyjnej. W ostatnim czasie polski rząd informował o planach rozwojowych i dużych nakładach na dynamizację gospodarki innowacyjnej, tak więc przyszła polityka imigracyjna powinna również przewidywać wykorzystanie imigracji do rozwoju innowacji, mówi Łukasz Białek.
Przepisy podatkowe do poprawki. Znani eksperci wskazują zmiany, które w ich ocenie powinny pilnie nastąpić w 2025 roku. Jednocześnie dodają, że obecnie podatnikom najbardziej potrzebna jest większa stabilność oraz przewidywalność.
Według eksperta, Polska powinna rozważyć wykorzystanie pomysłu emigracji cyklicznej, którą opracował Bank Światowy i rekomenduje do zastosowania go przez wiele krajów. Przy planowaniu przyszłej polityki imigracyjnej nasz kraj mógłby wiele zyskać. Polscy przedsiębiorcy skorzystaliby na napływie kompetentnych pracowników, gotowych na przyjęcie niższego wynagrodzenia. Zaostrzenie się konkurencji na rynku pracy może jednak wpłynąć pozytywnie na gospodarkę, ale tylko wtedy gdy jest ona wysoko rozwinięta, innowacyjna i charakteryzuje się wysokim wzrostem.
Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. Jak przekonują, miniony rok przyniósł niewiele zmian podatkowych dla firm. I jak dodają, właściwie wygląda na to, że 2024 rok pod względem podatków wyglądał dość leniwie.
- Bank Światowy zakłada, że kontrolowana i planowana emigracja cykliczna pomaga zniwelować niepokoje społeczne wywołane niekontrolowaną imigracją, z jaką obecnie mamy do czynienia w Unii Europejskiej. Z drugiej strony pozwala wykorzystać kompetencje imigrantów przez przedsiębiorstwa w momencie, kiedy brakuje im pracowników, którzy w dodatku zgodzą się na mniejsze uposażenie, dodaje Łukasz Białek.
Specjalista uważa, że polskie społeczeństwo nie tyle powinno obawiać się utraty miejsc pracy na skutek napływu obcokrajowców, co braku polityki imigracyjnej. Tak długo, jak polski rząd nie opracuje szczegółowego systemu, który będzie zakładał przyjmowanie w sposób kontrolowany przede wszystkim osób wykształconych, nasi rodacy będą czuli się niepewnie. Z kolei twierdzenie przez niektóre środowiska, że przyjmowanie bez kontroli każdej ilości imigrantów do naszego kraju nie będzie miało złych konsekwencji dla polskich pracowników, jest dość mylne.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.