×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Sektor MSP niewiele zyska na TTIP, ponieważ w USA koszty produkcji są o wiele niższe niż w Polsce

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Łukasz Białek, analityk gospodarczy)

Według eksperta Łukasza Białka umowa TTIP sprawi, że rynek polski może zostać zalany tanimi produktami z USA. Małe i średnie przedsiębiorstwa niewiele zyskają z jej wprowadzenia. Są mało konkurencyjne w porównaniu z amerykańskimi firmami. Dlatego muszą postawić na innowacyjność.

Podczas ostatniej wizyty w Polsce szef amerykańskiej agencji ds. handlu, Michael Froman powiedział, że porozumienie o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) przyczyni się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Jednak jego optymizmu nie podziela ekonomista Łukasz Białek, który uważa, że polskie firmy są za słabe, by współzawodniczyć z amerykańską konkurencją. Jednocześnie wschodzące kraje azjatyckie mają bardzo silną pozycję i coraz większą kartę przetargową na rynku globalnym. Stany Zjednoczone właśnie zawarły porozumienie o współpracy handlowej (TTP) z krajami Azji i Pacyfiku. To stawia Polskę w niekorzystnej sytuacji podczas potencjalnych negocjacji handlowych.

- Głównym wygranym podpisania umowy TTIP między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi będą transnarodowe korporacje, zwłaszcza amerykańskie, które będą w stanie zalać nas bardzo tanimi produktami w każdej skali, w każdym miejscu. Wynika to z kilka powodów m.in. to, że koszt energii w USA jest dwukrotnie tańszy, a gazu czterokrotnie. Dla polskiej branży przemysłowej jest to różnica nie do przebicia, ocenia Łukasz Białek, ekonomista i analityk gospodarczy.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

Zdaniem eksperta dodatkową barierą jest również różnica w standardach i normach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. W USA obowiązują normy m.in. produkcji żywności, bezpieczeństwa pracy na niższym poziomie i standardzie niż w UE. Jego zdaniem rolniczy sektor spożywczy, produkcji tekstyliów czy skór to branże w Polsce, które mogą odnieść sukces na amerykańskim rynku. Już teraz z powodzeniem znajdują one odbiorców na rynku europejskim.

- Obecnie 150 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie Unii Europejskiej, eksportuje swoje towary na rynek amerykański. Stanowi to około 28% całości eksportu z rynku unijnego. Prognozuję, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw odniesie potencjalne korzyści, ale nie większe niż 1 proc., maksymalnie 2 proc., ocenia Łukasz Białek.

W Polsce są wysokie standardy w sektorze rolnym, spożywczym i tekstylnym. Polscy producenci powinni wykorzystać ten fakt i stać się bardziej konkurencyjni na rynku amerykańskim. Muszą oni jednak położyć nacisk na rozwój innowacyjności, zwłaszcza w zakresie technologii, co może się spotkać z dużym zainteresowaniem odbiorców amerykańskich.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

- Zgadzam się z prognozami, które mówią o 0,5 czy 1 proc. wzroście polskiego PKB na przestrzeni kilkunastu lat. Obecnie nasze małe i średnie przedsiębiorstwa, w porównaniu z rynkiem amerykańskim i jego sektorem MSP, są mało konkurencyjne i skala naszej działalności jest niewyobrażalnie mniejsza. Umowa TTIP nie przyniesie znaczących zmian w aspekcie wymiany gospodarczej, dodaje Białek.

Polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw już w tej chwili powinny przygotowywać się do wejścia na rynek amerykański, nie czekając na zakończenie negocjacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Powinny one również dynamicznie szukać partnerów handlowych i biznesowych w USA oraz sprawnie przygotowywać się do harmonizacji norm i standardów z tymi, które obowiązują na tamtejszym rynku. Ekspert podkreśla, że właściwym kierunkiem byłoby dotarcie do organizacji zrzeszających przedsiębiorców zarówno w Ameryce, jak i Europie. Amerykańskie izby gospodarcze pomagają przedsiębiorcom, którzy szukają potencjalnych partnerów handlowych lub chcą wesprzeć firmy wchodzące na ich rynek. Dobrze byłoby także rozważyć kwestie związane z otworzeniem swoich oddziałów na terenie Stanów Zjednoczonych, zanim TTIP wejdzie w życie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry