×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

E-rynek porad prawnych szybko rośnie. Tradycyjne kancelarie będą musiały obniżyć ceny?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Marek Czyżewski, Prezes Zarządu serwisu Pravna.pl)

Porady prawne w Internecie stają się coraz popularniejsze wśród małych i średnich firm. Wpływa na to wysoka dostępność i konkurencyjna cena tych usług w stosunku do oferowanych w tradycyjnych kancelariach. Czy zatem rynek prawny czeka kryzys? Zdania są mocno podzielone.

Według Marka Czyżewskiego z serwisu Pravna.pl, w tym roku rynek usług prawnych w Internecie zwiększy się o co najmniej 30% w segmencie małych i średnich firm. Oznacza to, że kończy się złota era tradycyjnych kancelarii prawnych i ich wysokich cen, a zaczyna się czas bardzo merytorycznych prawników oferujących porady niemal w czasie rzeczywistym.

- Moją ocenę o wzroście z zakresu usług prawnych w Internecie opieram głównie na rosnącym trendzie wyszukiwań z zakresu fraz prawniczych wybieranych przez małe i średnie firmy. Dotyczą one konkretnych problemów i rozwiązań, np. licencji, koncesji w obszarze e-commerce lub zakładania spółek, mówi Marek Czyżewski.

Jednak innego zdania jest Jakub Kurasz z firmy doradczej PwC. Uważa on, że taki wzrost w tym roku jest nierealny. Rynek usług prawnych w Internecie może zyskać poziom wzrostu 30 proc., ale dopiero w ciągu kilku najbliższych lat. Duzi klienci wymagają relacji międzyludzkich, wobec tego bilateralny kontakt prawnik - klient utrzyma się przez długie lata. Niemniej należy stwierdzić, że znaczenie e-doradcy w tym obszarze zyska na dużym znaczeniu.

W 2023 roku aktywni płatnicy zalegali ZUS-owi 19,4 mld złotych. To wzrost rok do roku o blisko 12 proc.

Na koniec 2023 r. niemal 628 tys. aktywnych płatników składek miało zadłużenie względem ZUS-u. Z tego wynika, że problem faktycznie dotyka ponad 20 proc. z nich. Do tego łączny dług płatników wyniósł 19,4 mld złotych, co stanowi wzrost o blisko 12% rdr.

- W Polsce jest wielu prawników i będzie ich coraz więcej. Małe i średnie firmy są obsługiwane przez mniejsze kancelarie. Jeżeli jest popyt na standardowe usługi prawne, to być może część z nich przejdzie do Internetu. Wszystko zależy od regionu i od różnych uwarunkowań lokalnych, dodaje Jakub Kurasz.

Zdaniem Marka Czyżewskiego, polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, a sektor MSP szuka nowoczesnych i skutecznych sposobów działania. Usługi prawne w Internecie, dostępne przez kilkanaście godzin dziennie, są dla niego bardzo przydatne i pozwalają szybko rozwiązać problem. Nie ma on zatem, w tym przypadku, potrzeby korzystania z tradycyjnych kancelarii. Ekspert uważa również, że usługi powtarzalne będą stopniowo taniały. Natomiast ceny usług doradczych dotyczących bardzo wyspecjalizowanego zakresu będą na stałym poziomie lub będą wręcz rosnąć.

- Można określić to naturalnym procesem ewolucji. Duże kancelarie będą obsługiwały wielkie przedsiębiorstwa i korporacje. Małe firmy otrzymają usługi wyróżniające się lepszą ceną i wysoką dostępnością. Dzięki temu właściciel małej lub średniej firmy najbardziej skorzysta z rozwoju rynku e-usług, ocenia Marek Czyżewski.

[DANE ZUS] Polacy coraz częściej dostają zwolnienia lekarskie, bo cierpią na depresję lub inne choroby ze sfery psychiki

W ub.r. Polacy przebywali średnio prawie 11 dni na zwolnieniu lekarskim. Najwięcej tego typu przypadków dotyczyło schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Jednocześnie coraz częstszą przyczyną nieobecności stają się zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania.

Polski rynek gotowy jest na ewoluowanie dotychczasowych modeli biznesowych. Usługi prawnicze powinny podążać śladem zmian, jakie zachodzą w krajach zachodnich. Jedną z nich jest właśnie przenikanie tego typu usług do świata cyfrowego. W Polsce to jedynie kwestia czasu, kiedy zyskają one na popularności w Internecie.

- Tradycyjny rynek prawników zmienia się od lat, począwszy od poziomu wysokości wynagrodzeń. Powstaje dużo kancelarii niezależnych, niezwiązanych z międzynarodowymi, dużymi firmami prawniczymi, w związku z tym konkurencja na rynku wciąż jest bardzo silna. Ten rok będzie kolejnym rokiem pod znakiem dużej rywalizacji, ocenia Jakub Kurasz.

To jest jedynie kwestia czasu, kiedy poszczególne segmenty rynku gospodarczego będą myśleć i pracować w kategoriach cyfryzacji. Usługi prawnicze stanowią jedną z wielu branż, które znalazły swoje miejsce w Internecie. Siłę i zalety tej formy poznało już wiele firm. W najbliższych latach liczba przedsiębiorstw, które skorzystały z tego rodzaju usług i są usatysfakcjonowane, zapewne będzie się powiększać.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry