×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Analitycy prognozują, że GPW ma duży potencjał, aby odnotowywać zwyżki przez najbliższe półtora roku

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Mateusz Adamkiewicz, analityk finansowy HFT Brokers. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Stabilny wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia i aktywna polityka fiskalna rządu wzmacniają rynek obrotu papierami wartościowymi. Polacy odważniej ruszyli na zakupy, a to przyniesie korzyści spółkom giełdowym. Zagraniczne instytucje finansowe rekomendują warszawski parkiet.

Polskie PKB rośnie w tempie albo ponad, albo równym dokładnie 3% rocznie, już od dziesięciu kwartałów. Ostatnie półrocze było najsłabsze, nadal jednak utrzymujemy się w czołówce Europy. Nasza gospodarka bardzo wyróżnia się na tle całego kontynentu, zarówno rynków rozwiniętych, jak i wschodzących, które z reguły mają większy potencjał do wzrostu. Na dobrą sytuację ekonomiczną wpływa obniżenie stopy bezrobocia do 8,6%. Takiego wyniku nie było od 1991 roku, czyli od 25 lat. To wszystko wzmacnia warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

- Dodatkowym impulsem dla polskiej gospodarki i giełdy może być ekspansywna polityka fiskalna rządu, który prowadzi różnego rodzaju programy stymulujące zachowania konsumentów. Być może, programy Mieszkanie plus i Rodzina 500 plus nie są ostatnimi tego typu projektami. W dłuższej perspektywie ta strategia może mieć negatywny wpływ na krajowy budżet. Jednak w krótkim terminie daje szansę na to, aby Polacy wydawali więcej pieniędzy, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych z HFT Brokers.

Ukraińska ustawa sygnałem dla naszego rządu. Eksperci od HR-u postulują. Czas na ułatwienia dla migrantów

Ukraińcom w wieku poborowym pozostał już niewiele czasu na dokonanie formalności określonych w ustawie mobilizacyjnej. Według ekspertów od HR-u, rząd powinien priorytetowo wprowadzić ułatwienia dla migrantów zarobkowych z Azji i Ameryki Południowej.

Widać, że konsumenci podejmują odważne decyzje zakupowe. Świadczą o tym dane na temat wyników handlu detalicznego od początku roku, publikowane przez GUS, a także pozytywne prognozy długoterminowe przygotowywane przez ekonomistów związanych z bankami. Wyraźnie podniosła się sprzedaż sprzętu AGD, a także liczba klientów odwiedzających centra handlowe. Zdaniem Adamkiewicza, inwestorzy powinni odpowiednio to wycenić, co również daje przestrzeń do dalszych wzrostów na giełdzie. Większe przychody i zyski spółek zazwyczaj oznaczają wyższą wycenę akcji. Trudno jednak oszacować dokładne wyniki. Należy przeanalizować sytuację kilkudziesięciu, albo kilkuset spółek i zaprognozować ich przychody.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Większość konsumentów wciąż boi się sklepowych podwyżek

Blisko 60 proc. konsumentów obawia się, że ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. 

- Warszawski parkiet ma wiele do nadrobienia, ponieważ jest mocno skorelowany z pozostałymi rynkami wschodzącymi. Te radziły sobie ostatnio dużo lepiej. Polska przechodziła wewnętrzne konflikty polityczne oraz inne problemy, m.in. wokół podatku bankowego i handlowego. GPW nie znajdowała się więc w centrum zainteresowania kapitału zagranicznego. Ustawa frankowa w złagodzonym kształcie zmieniła tę sytuację. Pojawiło się kilka pozytywnych rekomendacji ze strony dużych zagranicznych banków, zarówno dla złotego, jak i naszej giełdy. W dłuższym terminie to powinno wspierać jej notowania, a także walutę i obligacje. Światowi inwestorzy liczą się z tymi opiami, dodaje Mateusz Adamkiewicz.

W ocenie eksperta z HFT Brokers, możliwym celem do osiągnięcia na ten rok jest 53000 punktów w przypadku indeksu WIG i 2000 punktów dla WIG20. Biorąc pod uwagę korelacje między indeksami WIG20 i MSCI Emerging Markets, wyraźnie widać potencjał do wzrostów nawet powyżej 2000 punktów. To byłoby niecałe 10% w stosunku do obecnych poziomów. Wiele wskazuje na to, że przez najbliższe dwanaście miesięcy polskie warunki gospodarcze, jak i sytuacja na globalnych rynkach finansowych, powinny sprzyjać naszej giełdzie. W związku z tym, w półtorarocznej perspektywie zwyżki na warszawskim parkiecie są bardzo realne do osiągnięcia.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry