×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Do sierpnia 2018 roku, w oparciu o znowelizowaną ustawę o usługach płatniczych, banki mają obowiązek wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest już dostępna na rynku, gdyż oznacza darmowe konto i m.in. 5 bezpłatnych wypłat z bankomatu w miesiącu. To atrakcyjna oferta np. dla emerytów.

Jeszcze parę lat temu kilka polskich banków zapewniało usługi preferowane dla seniorów, ale dość szybko się z nich wycofało. Instytucje finansowe zrezygnowały z tego rodzaju produktów, ponieważ były dla nich nieopłacalne. Powszechnie wiadomo, że emeryci nie są najzamożniejszą grupą społeczną w Polsce, choć oczywiście nie wszyscy z nich mają bardzo niskie emerytury. Jednak nawet ci, którzy pobierają wysokie świadczenia i dysponują zgromadzonym przez lata majątkiem, zwykle starają się nie ponosić znaczących kosztów obsługi.

– W Europie Zachodniej jest dużo więcej produktów bankowych dedykowanych dla seniorów, ponieważ oni zwykle dysponują znacznie większym kapitałem, niż ich polscy odpowiednicy. Z tego względu, częściej inwestują swoje środki np. w lokaty czy też obligacje, czyli tzw. bezpieczne formy oszczędzania. Powierzone pieniądze generują konkretne zyski dla instytucji finansowych, do których wpływają. W polskich realiach dość trudno to osiągnąć, biorąc pod uwagę możliwości większości emerytów. Dlatego, dotąd nie było wielu ofert skierowanych do konsumentów w tej grupie wiekowej. Ale wkrótce to się zmieni – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors.

Ekonomia wciąż rządzi strachem. Jednak obecnie Polacy najbardziej boją się chorób i anomalii pogodowych

Obecnie Polacy najczęściej boją się chorób najbliższych, anomalii pogodowych, a także własnej choroby i utraty zdrowia. Tuż za podium znajduje się strach przed inflacją i utratą wartości pieniądza. Rok temu tego typu kwestia była na pierwszym miejscu, a pół roku temu – na trzeciej pozycji.

W lutym br. weszła w życie ustawa o usługach płatniczych, która zobowiązuje banki do wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Nie dość, że jest on bezpłatny, to jeszcze pozwala na wykonanie kilku darmowych transakcji. Nie zapłacimy za 5 krajowych przelewów w miesiącu i tyle samo wypłat z bankomatów. Dopiero od kolejnej operacji bank ma prawo naliczać opłatę. Jednak, jak zapewnia Jarosław Sadowski, nie może ona być zbyt wysoka, czyli przekraczać średniej prowizji stosowanej przez dany bank w ostatnich 12 miesiącach. Ponadto, użytkownikom przysługuje, bez żadnych dodatkowych kosztów, karta płatnicza.

– Zdecydowanie zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej i wolą przyjść do oddziału, by tam zlecić przelew. Dotychczas, ograniczały ich dość wysokie opłaty za obsługę w banku. Trzeba podkreślić, że koszt jednego przelewu, wykonywanego w placówce, może sięgać nawet kilkunastu złotych. Dla emerytów, ale nie tylko dla nich, kilka podobnych transakcji to oczywiście spory wydatek oraz znacząca strata. Dlatego, przede wszystkim najstarsza grupa konsumentów miała dotąd duży problem ze znalezieniem dla siebie optymalnej oferty – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że rachunek podstawowy przysługuje osobom, które w momencie wnioskowania nie posiadają żadnego innego konta bankowego. Seniorzy, korzystający obecnie z obsługi jakiegokolwiek banku, jeśli nie chcą już ponosić kosztów z nią związanych, mogą po prostu zrezygnować, a następnie – skorzystać z nowej, bezpłatnej opcji. Powinni tylko sprawdzić, kiedy będzie ona dostępna w ich najbliższej placówce. Oczywiście nie wszyscy emeryci będą zainteresowani tego typu rozwiązaniem.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

– Osoby, decydujące się na tzw. rachunek podstawowy, nie będą mogły korzystać z powiązanych z nim produktów kredytowych, czyli np. debetu. Sama oferta bezpłatnego konta powinna być niemal identyczna we wszystkich bankach. Ale one różnią się między sobą. Mają np. inne systemy internetowe i lokalizacje swoich oddziałów. Dlatego, jeśli konsument będzie niezadowolony z obsługi, ma szansę otworzyć rachunek podstawowy w innym banku lub zamienić go na tzw. standardowy rachunek. Ten ostatni może być już płatny. W niektórych bankach jego koszty nie będą jednak znacznie wyższe dla seniorów, korzystających obecnie z „tańszej” bankowości internetowej – dodaje Jarosław Sadowski.

Jak zaznacza ekspert, rachunek podstawowy jest dostępny nie tylko dla seniorów, ale dla wszystkich tych osób, które nie posiadają jeszcze konta bankowego albo zlikwidują obecnie posiadane. Ta usługa może więc być również atrakcyjna dla młodego człowieka, np. studenta, znajdującego na początku swojej kariery zawodowej. Zwłaszcza, jeśli nie ma jeszcze zgromadzonego własnego kapitału i sporadycznie wykonuje przelewy, darmowy rachunek z kilkoma bezpłatnymi operacjami bankowymi okaże się dla niego bardzo korzystny.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry