×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Wirtualna rzeczywistość wkrótce będzie powszechnie wykorzystywana w praktycznie wszystkich branżach

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (uważa Piotr Baczyński, Immersion VR)

Nową platformę komunikacji, jaką jest wirtualna rzeczywistość, może wykorzystać wiele branż m.in. nieruchomości i medyczna. Jej zastosowanie usprawni działalność wielu firm. Technologia ta daje możliwości, które nie są dostępne przy pomocy użycia innych narzędzi.

Czasy, kiedy uważano, że wirtualna rzeczywistość stanowi jedynie formę zabawy dla najmłodszych dawno odeszły do przeszłości. Najwyższy czas, aby firmy zaczęły przyglądać się jej z uwagą. Powinny także się zastanowić, w jaki sposób mogą ją zaadaptować do własnych potrzeb.

Obecnie jest ona najczęściej wykorzystywana przez branżę nieruchomości. Technologia ta pozwala im na prezentację mieszkań, biur lub hoteli, jeszcze zanim powstaną. W turystyce można ją wykorzystać do pokazania atrakcji związanych z miejscami, parkami krajobrazowymi czy muzeami. Osoba, która ogląda je dzięki tej technologii, ma poczucie, jakby się w nich bezpośrednio znajdowała.

- Z wirtualnej rzeczywistości korzysta także branża medyczna. Za jej pomocą można przenieść się do wnętrza ludzkiego organizmu. To jest technologia, która już jest stosowana w Stanach Zjednoczonych. W branży rozrywkowej zrewolucjonizuje ona gry komputerowe i już teraz główni producenci gier komputerowych oraz sprzętu do gier bardzo dużo w nią zainwestowali, mówi Piotr Baczyński z firmy Immersion VR.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

Technologia wirtualnej rzeczywistości będzie miała także ogromny wpływ na wszelkie branże, które przeprowadzają transmisje na żywo z wydarzeń sportowych czy koncertów. Dzięki jej zastosowaniu odbiorca może poczuć się jakby był na miejscu. Wystarczy założyć odpowiednie gogle. Zdaniem Baczyńskiego obecnie największe ligi amerykańskie takie jak NFL, NBA, inwestują już miliony dolarów w budowanie systemów tego rodzaju transmisji. Ale najpierw należy pozbyć się mitów związanych z użytkowaniem tej technologii, ponieważ powstrzymują nas one od jej użycia.

- Największym mitem dotyczącym wirtualnej rzeczywistości jest to, że jest to technologiczny gadżet dla młodszych osób i że starsi ludzie nie będą z niego korzystać. Prezentowałam tę technologię tysiącom osób m.in. politykom, pilotom F16, 90-letnim starszym paniom i fascynacja nią wszędzie była jednakowa, dodaje Piotr Baczyński.

Ekonomia wciąż rządzi strachem. Jednak obecnie Polacy najbardziej boją się chorób i anomalii pogodowych

Obecnie Polacy najczęściej boją się chorób najbliższych, anomalii pogodowych, a także własnej choroby i utraty zdrowia. Tuż za podium znajduje się strach przed inflacją i utratą wartości pieniądza. Rok temu tego typu kwestia była na pierwszym miejscu, a pół roku temu – na trzeciej pozycji.

Według Baczyńskiego wirtualna rzeczywistość nie powoduje już nudności i chorób lokomocyjnych. Nie trzeba zatem zabraniać dzieciom z jej korzystania i samemu wzbraniać się przed jej stosowaniem. Nie ma już bowiem negatywnego wpływu, jaki miała na początku rozwoju.

- Na początkowym etapie rzeczywiście pierwszy wyświetlacz powodował nieprzyjemne reakcje błędnika i równowagi oraz symptomy choroby lokomocyjnej. Zostały one już praktycznie wyeliminowane i te produkty największych producentów światowych, które wejdą na rynek w najbliższych miesiącach, już nie powodują takich skutków ubocznych, wyjaśnia Piotr Baczyński.

Obecnie najbardziej aktywnymi użytkownikami wirtualnej rzeczywistości są osoby, przeważnie w wieku 26-35 lat, którzy fascynują się technologią i jednocześnie są w stanie zaopatrzyć się w sprzęt, który obsługuje tę technologię. W przyszłości pod tym względem nastąpi zmiana. W chwili, kiedy jednym z najważniejszych aspektów wirtualnej rzeczywistości jest jej kompatybilność ze smartfonami, to praktycznie każdy człowiek będzie mieć w zasięgu ręki 90% technologii, która jest niezbędna, aby stać się odbiorcą nowej rzeczywistości.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry