×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Warszawski sąd zalany sprawami frankowymi. Na jednego sędziego przypada już ponad 1000 spraw

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Tylko w ciągu 6 miesięcy do warszawskiego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 10 tys. nowych spraw (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

Jak wynika z danych udostępnionych przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło do niego blisko 13,5 tys. spraw. Jednak ponad 10,4 tys. z nich stanowi rzeczywisty wpływ. Natomiast reszta została przeniesiona z innych wydziałów. Patrząc na analogiczny okres 2020 roku, w ww. sądzie złożono 8,3 tys. pozwów. Do tego widać, że w XXVIII Wydziale Cywilnym niektóre referaty przekroczyły już 1000 spraw na jednego sędziego. Jak informuje rzecznik sądu, obecnie terminy rozpraw wyznaczane są już nawet na 2023 rok. I to nie koniec kłopotów. Według ekspertów, coraz więcej osób będzie szukało w sądach sprawiedliwości, co tylko jeszcze bardziej skomplikuje i wydłuży procedowanie w tego typu postępowaniach.

Od kwietnia br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie działa XXVIII Wydział Cywilny, czyli specjalna komórka do rozpoznawania tzw. spraw frankowych. Do końca września odnotowano tam 13 480 tego typu spraw wpływu statystycznego. 3 069 z nich zostało przekazanych z innych wydziałów, czyli ponownie je zarejestrowano. Wpływ rzeczywisty wyniósł więc 10 411. Natomiast w analogicznym okresie 2020 roku do SO w Warszawie wpłynęło 8 299 tzw. pozwów frankowych.

– W Wydziale XXVIII obecnie niektóre referaty przekroczyły już 1000 spraw na jednego sędziego. W pozostałych wydziałach pierwszoinstancyjnych referaty nadal sięgają niemal 700. To skutkuje tym, że terminy rozpraw są bardzo odległe, tj. rozprawy są wyznaczone już na rok 2023. W tych wydziałach także blisko połowa referatów sędziów to tzw. sprawy frankowe, które wpłynęły do sądu przed 1 kwietnia 2021 roku – komentuje Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak podkreśla adwokat Jakub Bartosiak z warszawskiej Kancelarii MBM Legal, rosnąca liczba spraw nie zaskakuje. Banki przecież udzieliły blisko milion kredytów tzw. walutowych. W sądach jest ok. 5-10% kredytobiorców, większość właśnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, który specjalizuje się w tej tematyce, a ponadto jest sądem właściwym miejscowo dla większości banków. Mimo wszystko, zdaniem eksperta, XXVIII Wydział działa dość sprawnie. Pozwala to mieć nadzieję, że kolejne wpływające pozwy będą rozpoznawane względnie szybko.

Blisko co drugi Polak uważa, że Polska dobrze prowadzi tzw. proces transformacji energetycznej [RAPORT]

Polacy dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat. 

– O przeciążeniu naszego sądu mówimy od lat, a problem wciąż narasta. Skala obciążenia sędziów jest od długiego czasu nieporównywalna do obciążenia sędziów na analogicznych szczeblach wymiaru sprawiedliwości i na takich samych stanowiskach w większości sądów w Polsce – dodaje rzecznik Urbańska.

Patrząc na dane z sześciu miesięcy funkcjonowania nowego wydziału, można zauważyć, że w lipcu odnotowano największy wpływ rzeczywisty spraw frankowych – 2 046. W sierpniu wyniósł on 1 860, a w kwietniu – 1 781. Najmniejszy zaś był w czerwcu – 1 556. Natomiast w statystykach SO w Warszawie z analogicznego okresu 2020 roku, największy wpływ widzimy w lipcu – 1 730. Na drugim końcu zestawienia znajduje się wrzesień – 1 151.

– Zwiększony wpływ w czerwcu i lipcu tego roku może wynikać z reakcji na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 6/21, wydaną 7 maja br. Wielu kredytobiorców czekało na takie stanowisko sądu. Mimo że uchwała jest kontrowersyjna, to nie zamyka drogi do podważania umów kredytowych, a tego obawiali się kredytobiorcy – dodaje mecenas Bartosiak.

Obecnie w Wydziale XXVIII orzeka 19 sędziów, w tym przewodniczący i jego zastępca. Ale nie zostały jeszcze obsadzone wszystkie etaty. Nowi sędziowie są kierowani do Wydziału po uzyskaniu nominacji na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jak relacjonuje rzecznik Urbańska, aktualnie nie ma planów „oddelegowania” do Wydziału XXVIII innych sędziów, już orzekających w tym sądzie.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

– Problem z długimi terminami rozpoznawania spraw jest systemowy, nie dotyczy tylko pozwów frankowych. Nie da się go szybko rozwiązać, zwiększając jedynie liczbę sędziów, których zresztą cały czas brakuje. Oni muszą mieć gdzie orzekać, do tego powinni mieć sprawne wsparcie sekretariatów. Tymczasem w sądach jest za mało pracowników administracyjnych, a ich zarobki są dość niskie. Zmiany wymagają także zasady funkcjonowania i wynagrodzenia biegłych. Nie pomaga także ciągła zmiana przepisów postępowania – stwierdza ekspert z Kancelarii MBM Legal.

Jak zaznacza Sylwia Urbańska, wszystkie działania ze strony Sądu Okręgowego w Warszawie mają na celu przyspieszenie i usprawnienie rozpoznawania spraw. Jednak czynników zewnętrznych i zmieniających się okoliczności nie można obecnie przewidzieć. Przede wszystkim nie da się określić liczby spraw, jakie jeszcze mogą wpłynąć do Wydziału XXVIII.

– Pozwów oczywiście będzie przybywać. Często klienci decydują się na sprawę sądową dopiero po spłacie kredytu, gdy czują, że nie mają nic do stracenia i mogą zaryzykować. Rosnące raty i wysokość pozostałego do spłaty kredytu również motywują do podjęcia działań i rozwiązania problemu. Coraz większa świadomość kredytobiorców i wciąż rosnący kurs franka wskazują na to, że jeszcze przez kilka lat do sądów będzie wpływało wiele nowych spraw. I to będzie dla nich prawdziwe wyzwanie organizacyjne – podsumowuje adwokat Jakub Bartosiak.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry