×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Standard Ultra HD potrzebuje wsparcia, inaczej podzieli losy technologii 3D, z którą też wiązano spore nadzieje

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (uważa Piotr Baczyński, Immersion VR)

W standardzie Ultra HD pokładane są wielkie nadzieje, ale w Polsce tak wysoka rozdzielczość powoduje, że na rynku brakuje odpowiedniego kontentu, a także sprzętu do odtwarzania i infrastruktury do przesyłu sygnału. Jest on także nieprzystosowany do ogromnej liczby danych.

Obecnie standard Ultra HD zdecydowanie wyróżnia się na rynku, ale według Piotra Baczyńskiego klienci są coraz mniej zainteresowani rozdzielczością ekranu telewizora lub smartfona, czy liczbą megapikseli w aparatach fotograficznych. Za jakiś czas to inne parametry będą decydować o zakupie danego sprzętu. Już teraz dla konsumentów ważna jest treść. Aby nastąpił dalszy rozwój Ultra HD niezbędna jest także inwestycja w infrastrukturę do przesyłu sygnału. Jeżeli w dalszym ciągu problem ten nie zostanie rozwiązany, to ten standard podzieli los technologii 3D.

- Głównym problemem standardów z tak wysoką rozdzielczością jest brak kontentu i sprzętu. Zarówno materiały na płytach Blu Ray i 4K, jak i zwykły kabel HDMI, które są obecnie stosowane w większości sprzętów, są zbyt słabe, żeby przepuścić tak duże ilości danych. Uważam, że standard UHD stanie się wiodący za jakiś czas, natomiast sama technologia nie jest na tyle ciekawa, aby skłoniła ludzi do kupna telewizorów z tym standardem, uważa Piotr Baczyński z firmy Immersion VR.

Polacy w I kwartale br. złożyli 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. jest blisko 6-proc. [DANE Z SĄDÓW]

Z danych sądów okręgowych wynika, że w I kw. 2024 r. wpłynęło do nich przeszło 21,1 tys. pozwów rozwodowych. To o 5,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tego w pierwszych trzech miesiącach br. zakończono też blisko 19,8 tys. tego typu postępowań.

Kiedy klient kupuje odbiornik telewizyjny z ekranem w standardzie Ultra HD, jest on zmuszony sam organizować treść, ale takie samodzielne organizowanie jest ograniczane przez przepustowość Internetu. Ściąganie filmów jest czasochłonne i często niemożliwe ze względu na fakt, że w takiej rozdzielczości pliki dużo ważą. Dlatego coraz popularniejsze są serwisy filmowe typu Netflix i z roku na rok zwiększa się liczba osób, które oglądają nowości kinowe dzięki tej usłudze. Taki serwis posiada bardzo mało materiałów 4K, zatem zdaniem Baczyńskiego technologia wyprzedziła treść. Jeżeli ich poziom się nie wyrówna, to użyteczność tego typu telewizorów będzie mocno ograniczona.

Polacy skarżą się na zmęczenie i brak energii. Pracodawcy po cichu liczą straty [BADANIE]

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Jak wyliczyli autorzy raportu, minimalne straty, wywołane przez depresję, wynoszą w Polsce co najmniej 2,8 mld zł, a to tylko koszty zwolnień lekarskich.

- Zdecydowanie bardziej od standardu Ultra HD, OLED, 2K, 4K czy 8K ciekawsze jest obserwowanie treści znajdujących się na telefonie komórkowym. Jeżeli trzymamy smartfon w odległości kilkudziesięciu centymetrów od twarzy, to nasz mózg odbiera rozmiar jego ekranu jak 55-calowego telewizora. W dodatku znajduje się na nim dużo więcej interesujących rzeczy niż na monitorze telewizora, dodaje Piotr Baczyński.

Według eksperta główną konkurencją dla telewizorów nie są inne odbiorniki telewizyjne o lepszej rozdzielczości lub lepszych parametrach, a smartfony, na których już można oglądać filmy, grać, sprawdzać pocztę lub Facebooka. Podobnie jak w przypadku każdej technologii, która rozwija się w szybkim tempie, zagrożeniem dla standardu 4K będzie standard 8K, a dla standardu 8K - 16K aż nastąpi taki moment, kiedy konsumenci całkowicie stracą nimi zainteresowanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry