×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Dane KGP: Spada liczba kradzieży sklepowych na stacjach paliw. Za to z półek ginie drogi alkohol

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
W 2020 roku policjanci zanotowali spadek kradzieży w sklepach przy stacjach paliw (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku o prawie 6% spadła liczba przestępstw kradzieży sklepowych na stacjach paliw w porównaniu z 2019 rokiem. Najwięcej takich zdarzeń stwierdzono w woj. dolnośląskim, a najmniej – lubelskim i podlaskim. Spadki odnotowano na obszarze ośmiu komend wojewódzkich. W statystykach za miniony rok widzimy też przeszło 56 tys. wykroczeń kradzieży sklepowych na stacjach paliw. Tu zestawienie otwiera Warszawa, a zamyka Białystok.

Do policyjnych statystyk za miniony rok trafiło 131 przestępstw kradzieży sklepowych na stacjach paliw. To o 8 mniej niż w 2019 roku, kiedy było ich 139. Te dane nie są zaskakujące, co stwierdza dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. I dodaje, że wprawdzie różnica to niewielka, ale sugeruje, że Polacy rzadziej jeździli do tego typu obiektów ze względu na pandemię. Przemieszczały się głównie młode osoby. A część z nich szuka okazji do przywłaszczenia towarów, bo ma mniej pieniędzy.

– Z jednej strony lockdown spowodował znaczny spadek przemieszczania się i tym samym korzystania z samochodów. Z drugiej – ograniczenia liczby osób na metr kwadratowy powierzchni sprawiły, że w tak małych obiektach jak stacje paliw mogło przebywać tylko kilka osób. Nie było kolejek, klienci zachowali odstęp i po prostu trudniejsze stało się ukrycie kradzieży – przekonuje Adam Kowalski z Securitas Polska.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

Ostatnio najwięcej takich przestępstw odnotowały komendy wojewódzkie z Wrocławia – 26 (rok wcześniej – 43), Katowic – 19 (28) oraz Gdańska – 15 (4). Na drugim końcu zestawienia widzimy Lublin – 1 (4), Białystok – 1 (3) oraz Olsztyn – 2 (2). Natomiast w Kielcach w 2019 roku nie było ani jednego takiego przypadku, a w ubiegłym roku zaobserwowano ich aż cztery. Analizując dane, widać, że spadki miały miejsce na obszarze ośmiu komend wojewódzkich.

– Z doświadczenia wiemy, że wielu sprawców szacuje wartość kradzieży. Złodzieje robią tak, aby przy zatrzymaniu odpowiadać za wykroczenie, a więc przywłaszczenie towarów wartych do 500 zł. Jednak myślenie takie może okazać się zgubne. Osoba, która dopuści się kradzieży kilku przedmiotów niskiej wartości, może jednak odpowiadać przed sądem za przestępstwo – zaznacza nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

Za 2020 rok uwzględniono w statystykach 56 311 wykroczenia kradzieży sklepowych na stacjach paliw. Tu zestawienie otwiera Warszawa – 12 661, przed Wrocławiem – 8 494, a także Katowicami – 6 113. Z kolei najmniej takich zdarzeń stwierdzono w Białymstoku – 507, Rzeszowie – 681 i Kielcach – 821.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Większość konsumentów wciąż boi się sklepowych podwyżek

Blisko 60 proc. konsumentów obawia się, że ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. 

– W zainteresowaniu sprawców kradzieży sklepowych znajdują się głównie kosmetyki, alkohol oraz artykuły spożywcze. Natomiast w przypadku takich zdarzeń na stacjach paliw był to wyłącznie drogi alkohol – podkreśla nadkom. Kamil Tokarski.

Z kolei dr Faliński przypomina, że od listopada 2019 roku działa elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Zdaniem eksperta, to bardzo ważny instrument do walki z osobami, które wręcz wyspecjalizowały się w drobnych kradzieżach. Wcześniej nie można było robić z kogoś seryjnego złodzieja, bo popełniał czyny w różnych miejscach. Teraz jest inaczej, co ogólnie jest dobre dla handlu, w tym także sklepów na stacjach paliw.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry