×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rząd opóźnia decyzję w kwestii wprowadzenia wsparcia dla posiadaczy mikroinstalacji OZE

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (dr Piotr Otawski, Kancelaria Radców Prawnych ODJG)

Według byłego wiceministra środowiska Piotra Otawskiego opóźnienie związane z wdrożeniem systemu wsparcia mikroinstalacji OZE sprawi, że rozwój części sektora energetyki będzie spowolniony. Wywrze ono negatywny wpływ na podmioty produkujące energię oraz emisję zanieczyszczeń.

Zgodnie z ustawą przyjętą w 2015 roku system wsparcia mikroinstalacji OZE powinien zacząć funkcjonować już 1 stycznia br. Tymczasem poprawka, wprowadzona do ustawy pod koniec ubiegłego roku, spowodowała przesunięcie terminu rozpoczęcia na 1 lipca 2016 roku. Zapowiedziano również, że nastąpi kolejna nowelizacja w ciągu pierwszego półrocza tego roku. Zgodnie z nowymi założeniami poza systemem taryf gwarantowanych powinny zostać również zmienione zasady wsparcia dla energetyki wiatrowej i dla biogazowni. Trudno jednoznacznie określić, jakie są przyczyny zwłoki. Prawdopodobnie obecny rząd chce dokonać w tym zakresie audytu. Niemniej jednak oznacza to straty przede wszystkim dla prosumentów.

- Nie istnieją obecnie mechanizmy, które wspierałyby rozwój sektora energetyki prosumenckiej. Nie wydaje się zatem, aby miał nastąpić wkrótce wzrost liczby mikroinstalacji, tym samym nie należy spodziewać się dużej liczby podmiotów niespełniających obowiązków raportowania o produkcji energii z mikroinstalacji. Niemniej jednak uchwalona w grudniu 2015 roku ustawa, przesuwająca termin wejścia w życie mechanizmu wsparcia, nie opóźniła wprowadzenia przepisów dotyczących raportowania. Jest to o tyle dziwna sytuacja, że przepisy te odwołują się do siebie wzajemnie i trudno jest je w obecnej sytuacji interpretować, mówi dr Piotr Otawski z Kancelarii Radców Prawnych ODJG.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

Zdaniem dr Otawskiego brak implementacji systemu wsparcia dla mikroinstalacji z całą pewnością sprawi, że w tym sektorze rynku energetycznego pogłębi się stagnacja. Opóźnienie będzie mieć negatywny wpływ właśnie w tym obszarze, który w wielu państwach dynamicznie się rozwija w wyniku wprowadzenia dodatkowych źródeł nieobciążających system przesyłowy i który jest bardzo korzystny dla środowiska.

Powinny zostać także przeprowadzone szersze konsultacje społeczne. Zyskają na tym nowe regulacje i tym samym prosumenci. Obecnie ci, którzy zainwestowali w oparciu o przepisy poprzedniej ustawy, zaczynają dopłacać do swoich inwestycji, ponieważ przestały być dla nich opłacalne.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

- Ta sytuacja będzie oznaczać brak impulsu do rozwoju rynku energetycznego i możliwości korzystania ze wsparcia firm, które równocześnie produkują energię na swoje potrzeby, ale chcą sprzedać nadwyżki do systemu energetycznego. Z drugiej strony oznacza to również brak wspierania działań na rzecz środowiska, gdyż w tym obszarze istnieje duży potencjał do obniżania wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza, dodaje dr Otawski.

Wprowadzenie nowych regulacji do ustawy określone zostało mianem rewolucji w obszarze wsparcia konsumenckiego. Według Piotra Otawskiego wdrożenie systemu wsparcia umożliwi intensywny rozwój mikroinstalacji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ustawa przewiduje pewne limity dotyczące maksymalnej ilości mocy produkowanej z mikroinstalacji, a objętej systemem wsparcia. Mimo to ten sektor produkcji energii osiągnąłby korzyści.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry