×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Przestępcy nie atakują już programu Rodzina 500 plus? Ministerstwo dementuje opinie ekspertów

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że bezpieczeństwo Polaków wypełniających wnioski drogą online na potrzeby programu Rodzina 500 plus jest odpowiednio zabezpieczone. W przypadku pojawienia się zagrożenia ze strony cyberprzestępców, odpowiednie służby reagują natychmiastowo.

Rynkowi eksperci podają, że bezpieczeństwo Polaków korzystających z programu Rodzina 500 plus jest zagrożone atakami cyberprzestępców. Tymczasem zapewnianie ochrony obywatelom w sieci należy do priorytetowych działań Ministerstwa Cyfryzacji. Rzecznik prasowy Karol Manys zapewnia, że osoby ubiegające się o świadczenie drogą online, nie mają powodów do obaw.

- Jeszcze przed uruchomieniem programu Rodzina 500 plus stworzyliśmy w Ministerstwie Cyfryzacji kompleksowy system monitorowania sieci, wczesnego ostrzegania i szybkiego reagowania w przypadku pojawienia się zagrożeń w cyberprzestrzeni. Włączony został centralny, działający 24 godziny na dobę, warroom wspierany przez trzy podobne do niego jednostki, które pracowały jednocześnie w ostrym reżimie. Obecnie, choć pod zmniejszonym rygorem, Internet jest nieustannie monitorowany w celu wykrywania ewentualnych zagrożeń, mówi Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

W jego ocenie, niektóre cyberataki są do przewidzenia i można się na nie przygotować. W 24-godzinne monitorowanie Internetu zaangażowanych jest wiele instytucji. Należy do nich np. policja czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Swoje centra bezpieczeństwa prowadzą również banki.

- Kanał bankowy wykorzystywany do obsługi programu Rodzina 500+ jest monitorowany na bieżąco m.in. przez Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Odbywa się to 24 godziny na dobę i jeśli pojawiają się jakiekolwiek sygnały, że zagrożenie może się pojawić, to odpowiednie służby podejmują natychmiastową akcję. Obywatele korzystający z możliwości składania wniosków o wypłatę świadczenia z programu Rodzina 500 plus drogą elektroniczną są odpowiednio chronieni, ocenia Karol Manys.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji informuje, że w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa, reakcja odpowiednich służb jest natychmiastowa, a od momentu wykrycia problemu do wyeliminowania go mijają zaledwie minuty. W ramach programu Rodzina 500 plus specjaliści obserwują około 150 podejrzanych stron internetowych. Zdaniem Karola Manysa, w tej chwili nie stanowią one zagrożenia. Przypomnijmy jednak, że w kwietniu schwytano przestępców, którzy próbowali wyłudzić pieniądze od wnioskodawców platformy rządowej, nakłaniając ich do skorzystania z płatnej usługi Premium.

[OPINIE] Znani ekonomiści uspokajają. Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie pogrąży naszego rynku pracy

Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie wpłynie znacząco na sytuację na naszym rynku pracy. Co prawda Polskę może opuścić część z nich, ale nie będzie to zbyt duży odpływ. Do tego eksperci uspokajają, że nawet gdyby Ukraińcy masowo opuszczali nasz kraj, to i tak sobie z tym poradzimy.

- Wygląda na to, że zatrzymanie osób z Poznania, które chciały prowadzić nieuczciwe interesy przy okazji programu Rodzina 500 plus, podziałało odstraszająco na innych, potencjalnych cyberprzestępców. Otrzymali oni sygnał, że sieć jest monitorowana, a reakcja na wszelkie nieuczciwe zachowania następuje błyskawicznie. Obecnie nie odnotowujemy żadnych incydentów, które zagrażałyby bezpieczeństwu, komentuje Karol Manys.

Niemniej rzecznik ministerstwa zwraca uwagę na to, że użytkownicy sieci powinni zawsze pamiętać o pewnych elementarnych kwestiach związanych z odpowiedzialnym zachowaniem w sieci. Należy np. sprawdzać, czy łączenie z daną witryną internetową odbywa się przy pomocy bezpiecznego połączenia (oznaka tego jest zamknięta kłódka w pasku przeglądarki, w którym wpisany jest adres strony - klikając w nią można sprawdzić na kogo wydany jest certyfikat i czy jest on ważny). Nie należy reagować na e-maile lub SMS-sy z prośbami o odesłanie, kliknięcie, a tym bardziej przesłanie jakichkolwiek danych wrażliwych. Powinno się także ostrożnie podchodzić do nieznanych linków.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry