×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Polski rynek zielonego budownictwa pomału dogania bardziej zaawansowane kraje Zachodu

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Grzegorz Sperczyński, Cada Casa, producent domów pasywnych)

Polska może dogonić Zachód w zakresie budownictwa ekologicznego, pomimo niskiej świadomości społecznej. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nastąpi to za 3-4 lata. Muszą zostać jednak podjęte działania i wprowadzone innowacyjne rozwiązania.

W naszym kraju wciąż jest zbyt niska świadomość dotycząca budownictwa ekologicznego i korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych technologii w tym zakresie. Dotyczy to zwłaszcza energooszczędności, która poprzez ograniczenie zużycia energii w konsekwencji przynosi efekt w postaci mniejszego wykorzystania budżetu nie tylko przeciętnego Kowalskiego, ale także samego państwa.

- Klienci mają coraz większą świadomość w zakresie rozwiązań ekologicznych. Duży wpływ ma na to przede wszystkim nadchodząca zmiana przepisów nie tylko w zakresie wykorzystania materiałów ekologicznych, ale i klasyfikacji energetycznej budynków, mówi Grzegorz Sperczyński, ekspert z firmy Cada Casa, producenta domów pasywnych.

Według Urszuli Zając z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) obecnie w budownictwie zużywane jest nawet 20% wytwarzanej energii, przy czym 70 proc. z niej jest przeznaczone na ogrzewanie budynków. Należy zatem przygotować i wdrożyć w życie skuteczny plan działań, który doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii finalnej. Jego celem powinien być jej spadek do 35 proc.

- Niezbędne są działania zakrojone na bardzo szeroką skalę. Jednym z ważnych elementów jest również to, że ponad 40 proc. polskich gospodarstw jest objętych tzw. ubóstwem energetycznym. To oznacza, że ponad 10 proc. ich dochodów jest przeznaczane właśnie na podstawowe potrzeby związane z energetyką, w tym ogrzewanie mieszkań, mówi Urszula Zając, dyrektor Departamentu Energii i Innowacji w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Blisko co drugi Polak uważa, że Polska dobrze prowadzi tzw. proces transformacji energetycznej [RAPORT]

Polacy dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat. 

Już teraz na rynku funkcjonują różnego rodzaju dopłaty do domów zeroenergetycznych i energooszczędnych, realizowane przez NFOŚiGW. Bardzo ważnym elementem jest działanie w sferze innowacyjności. Fundusz uruchomił właśnie już drugi program dotyczący wdrażania innowacyjnych technologii o nazwie „Sokół". Pierwszy program „Gekon" był prowadzony w ramach porozumienia z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Obydwa programy finansują między innymi różnego rodzaju technologie innowacyjne stosowane w budownictwie.

- Obecnie dostępne są dwa programy wspierające termomodernizację. Jednym z nich jest program „Ryś", dzięki któremu będzie można sfinansować docieplenie budynków jednorodzinnych. Drugi to program operacyjny „Infrastruktura i środowisko". Przeznaczony jest on przede wszystkim dla wspólnot mieszkaniowych, czyli dużych budynków wielorodzinnych, informuje Urszula Zając.

Najszybszy rozwój budownictwa ekologicznego widoczny jest w budownictwie komercyjnym. Firmy budowlane stosują certyfikaty, np. LEED i BREAM, które dotyczą nie tylko zużycia energii w danych konstrukcjach, ale również ekologicznego środowiska, które istnieje w ekosystemie budynku. Wpływa to korzystnie na cenę i prestiż danej konstrukcji oraz powoduje szybszy zwrot z inwestycji, mimo wyższych nakładów, które najczęściej są powyżej 15% standardowej inwestycji.

- Ilość inwestycji ekologicznych w stosunku do tradycyjnych wzrasta z roku na rok średnio o 20 proc. Jak wynika z prognoz, w ten sposób określana dynamika wzrostu osiągnie w perspektywie 3-4 lat współczynnik bliski 40 proc. Oznacza to, że ilość inwestycji ekologicznych względem inwestycji tradycyjnych powinna wzrosnąć dwukrotnie. Niska dynamika wzrostu inwestycji ekologicznych jest wynikiem podwyższonych nakładów na tego typu inwestycje, wyjaśnia Sperczyński.

Zdaniem Grzegorza Sperczyńskiego zarówno dla polskich klientów, jak i deweloperów najważniejszym czynnikiem jest cena, dlatego parametry te pozostają niższe niż w przypadku krajów zachodnich. Dopiero w następnej kolejności bierze się pod uwagę energooszczędność i ekologię. Gdy ceny technologii ekologicznych będą maleć, ich wykorzystanie stanie się popularne nie tylko w realizacjach komercyjnych, ale również wśród klientów prywatnych.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

W Polsce zmiany w kierunku zastosowania technologii ekologicznych zachodzą zbyt wolno. Przykładowo w Niemczech panuje moda na budownictwo domów ekologicznych. W naszym kraju firmy budowlane wolą stosować stare technologie, które są tańsze, przeważnie mało ekologiczne i nie zawsze efektywne. Szybkie zmiany nastąpią prawdopodobnie dopiero po wprowadzeniu dyrektywy unijnej oraz dopłat bezpośrednich dla przedsiębiorców, co wpłynie na zmniejszone koszty produkcji, a w konsekwencji na ceny rozwiązań ekologicznych w Polsce.

- Polska jest w stanie dogonić kraje bardziej rozwinięte pod względem termomodernizacji pod warunkiem, że zostaną podjęte konkretne działania służące zwiększeniu wykorzystania technologii ekologicznych na polskim rynku, a w konsekwencji nastąpi rozwój technologii innowacyjnych w zakresie budownictwa ekologicznego. Powinno to nastąpić za 3-4 lata, ponieważ wtedy będzie rozbudowany ogólnopolski system doradztwa energetycznego i będą prowadzone działania na poziomie lokalnym w zakresie zwiększenia świadomości dotyczącej energooszczędności w budynkach, uważa Urszula Zając.

Zdaniem dyrektor Urszuli Zając już teraz, mając na względzie podnoszenie świadomości społecznej, aktualnie budowany jest system ogólnopolskiego doradztwa energetycznego. W każdym wojewódzkim funduszu będzie wykwalifikowany doradca energetyczny, który będzie udzielał informacji, w jaki sposób można finansować dany projekt, jaką należy przyjąć strategię działania, na co trzeba zwrócić uwagę. Będą to usługi bezpłatne.

NFOŚiGW sfinansuje również plany gospodarki nisko emisyjnej, czyli podstawowe dokumenty określające, w jakim kierunku powinna rozwijać się energetyka danej gminy. Na ich podstawie będą wskazywane inwestycje w danej jednostce gminnej. Jest szansa, że najbliższych latach znacznie wzrośnie odsetek budynków zużywających jak najmniejszą ilość energii.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry