09 sierpień 2022
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 11 stycznia 2016 | 05:29
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

Polscy turyści mniej zainteresowani wyjazdem do Egiptu. Zdecydowanie wolą kierunki europejskie

fot. serwis agencyjny MondayNews (Krystian Cegielski, portal turystyczny Fostertravel.pl)

Po tegorocznych wydarzeniach w krajach Maghrebu i w obawie przed atakami terrorystycznymi Polacy stawiają na bezpieczeństwo. Ulubiony Egipt zamienili przede wszystkim na Wyspy Kanaryjskie i Cypr. Z dalekich podróży wybierają Dominikanę, Tajlandię, Kubę i Sri Lankę.

Obecnie Polacy najbardziej preferują pobyt w ciepłych krajach europejskich, głównie na wyspach. Cieszą się one popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjność, ale i tanią ofertę. Przykładowo, w tej chwili na Cyprze można wykupić pobyt na tydzień, z dwoma posiłkami, za jedyne 749 złotych na osobę. Jednak wciąż jest stała grupa turystów, którzy od zawsze jeżdżą do Egiptu i nie zmieniają kierunku pomimo trudnej sytuacji, jaka tam panuje. Popularne jest również Maroko, które wydaje się najbardziej bezpieczne z krajów Płn. Afryki.

– Ci turyści, którzy w 2016 roku nie zdecydują się na wypoczynek w Egipcie, z pewnością wybiorą takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Portugalia, Czarnogóra, Chorwacja lub Włochy. Posiadają one obecnie bardzo szeroką gamę usług, różnorodność hoteli i dobrą jakość relatywnie do cen, mówi Krystian Cegielski z portalu turystycznego Fostertravel.pl.

Egipt to wciąż ulubiony kierunek Polaków, z kolei krajowe biura turystyczne nie odwołały wyjazdów do Hurghady czy Marsa Alam. Korzystają oni z tych ofert, ponieważ są atrakcyjne cenowo. Za niewielkie pieniądze turyści mogą otrzymać wysoki standard hotelu i wysoką jakość usługi.

– Sytuacja w Egipcie zaczyna być coraz bardziej stabilna, gdyż tamtejsze służby robią wszystko, aby turysta czuł się bezpieczny. Polacy na pewno wrócą do tego kraju w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, jeżeli wszystko się znormalizuje, dodaje Cegielski.

2015 był dla branży turystycznej dobrym rokiem, choć musiała się borykać z kryzysem, jaki pojawił się na rynku po zamachach w Tunezji, Paryżu czy zestrzeleniu samolotu w Egipcie. Zagrożenie ewentualnym atakiem terrorystycznym nieco odstraszyło turystów w całej Europie na pewien czas. Mimo to wciąż chętnie podróżują i planują szereg wyjazdów w 2016 roku.

– Obecnie to kwestie bezpieczeństwa mają większe znacznie niż ekonomiczne. Jesteśmy jednak pełni optymizmu, jeżeli chodzi o 2016 rok i przekonani, że polscy turyści na pewno będą chcieli wyjeżdżać na wakacje poza Polskę. Tyle że kierunki, które uważają za niebezpieczne, zamienią na Hiszpanię, Grecję lub inne kraje basenu Morza Śródziemnego, uważa Krystian Cegielski.

Niezmienne od kilku lat bardzo popularne są pobyty 7 – dniowe. Coraz częściej Polacy wykupują 10 lub 11 – dniowe wyjazdy. Korzystają też chętnie, choć w mniejszym stopniu, z ofert 14 – dniowych. W przypadku polskich kurortów czynnikiem decydującym o pobycie jest przede wszystkim pogoda. Obecnie trudno zatem przewidzieć, jaką popularnością będą się cieszyły propozycje wypoczynku na terenie kraju, w nowym roku.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.