×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Polscy turyści mniej zainteresowani wyjazdem do Egiptu. Zdecydowanie wolą kierunki europejskie

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Krystian Cegielski, portal turystyczny Fostertravel.pl)

Po tegorocznych wydarzeniach w krajach Maghrebu i w obawie przed atakami terrorystycznymi Polacy stawiają na bezpieczeństwo. Ulubiony Egipt zamienili przede wszystkim na Wyspy Kanaryjskie i Cypr. Z dalekich podróży wybierają Dominikanę, Tajlandię, Kubę i Sri Lankę.

Obecnie Polacy najbardziej preferują pobyt w ciepłych krajach europejskich, głównie na wyspach. Cieszą się one popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjność, ale i tanią ofertę. Przykładowo, w tej chwili na Cyprze można wykupić pobyt na tydzień, z dwoma posiłkami, za jedyne 749 złotych na osobę. Jednak wciąż jest stała grupa turystów, którzy od zawsze jeżdżą do Egiptu i nie zmieniają kierunku pomimo trudnej sytuacji, jaka tam panuje. Popularne jest również Maroko, które wydaje się najbardziej bezpieczne z krajów Płn. Afryki.

- Ci turyści, którzy w 2016 roku nie zdecydują się na wypoczynek w Egipcie, z pewnością wybiorą takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Portugalia, Czarnogóra, Chorwacja lub Włochy. Posiadają one obecnie bardzo szeroką gamę usług, różnorodność hoteli i dobrą jakość relatywnie do cen, mówi Krystian Cegielski z portalu turystycznego Fostertravel.pl.

Wojna między dyskontami wyhamowała wzrost cen. Widać to po najnowszych danych ze sklepów

W kwietniu br. ceny w sklepach poszły rdr. w górę o 2,4%. Jednak na początku miesiąca były wyższe rdr. o 3,5%, a w połowie miesiąca zeszły do 3,2%. Wg ekspertów, wyhamowanie podwyżek było przede wszystkim wynikiem wojny cenowej, prowadzonej przez dyskonty.

Egipt to wciąż ulubiony kierunek Polaków, z kolei krajowe biura turystyczne nie odwołały wyjazdów do Hurghady czy Marsa Alam. Korzystają oni z tych ofert, ponieważ są atrakcyjne cenowo. Za niewielkie pieniądze turyści mogą otrzymać wysoki standard hotelu i wysoką jakość usługi.

- Sytuacja w Egipcie zaczyna być coraz bardziej stabilna, gdyż tamtejsze służby robią wszystko, aby turysta czuł się bezpieczny. Polacy na pewno wrócą do tego kraju w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, jeżeli wszystko się znormalizuje, dodaje Cegielski.

2015 był dla branży turystycznej dobrym rokiem, choć musiała się borykać z kryzysem, jaki pojawił się na rynku po zamachach w Tunezji, Paryżu czy zestrzeleniu samolotu w Egipcie. Zagrożenie ewentualnym atakiem terrorystycznym nieco odstraszyło turystów w całej Europie na pewien czas. Mimo to wciąż chętnie podróżują i planują szereg wyjazdów w 2016 roku.

Polacy skarżą się na zmęczenie i brak energii. Pracodawcy po cichu liczą straty [BADANIE]

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Jak wyliczyli autorzy raportu, minimalne straty, wywołane przez depresję, wynoszą w Polsce co najmniej 2,8 mld zł, a to tylko koszty zwolnień lekarskich.

- Obecnie to kwestie bezpieczeństwa mają większe znacznie niż ekonomiczne. Jesteśmy jednak pełni optymizmu, jeżeli chodzi o 2016 rok i przekonani, że polscy turyści na pewno będą chcieli wyjeżdżać na wakacje poza Polskę. Tyle że kierunki, które uważają za niebezpieczne, zamienią na Hiszpanię, Grecję lub inne kraje basenu Morza Śródziemnego, uważa Krystian Cegielski.

Niezmienne od kilku lat bardzo popularne są pobyty 7 - dniowe. Coraz częściej Polacy wykupują 10 lub 11 - dniowe wyjazdy. Korzystają też chętnie, choć w mniejszym stopniu, z ofert 14 - dniowych. W przypadku polskich kurortów czynnikiem decydującym o pobycie jest przede wszystkim pogoda. Obecnie trudno zatem przewidzieć, jaką popularnością będą się cieszyły propozycje wypoczynku na terenie kraju, w nowym roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry