×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Nowoczesna medycyna stawia na wideokonferencje

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. Dom Produkcyjny FilmFactor Mulimedia (2016)

Placówki medyczne oraz firmy coraz częściej stosują wideokonferencje. Umożliwia to sygnał wykorzystywany przez łącza internetowe. Jednak, aby przekaz był na wysokim poziomie, muszą być one obsługiwane przez profesjonalne firmy. Problemem jest też brak sieci szerokopasmowych.

Obraz prezentujący na żywo wykonanie zabiegu na stole operacyjnym nie jest już niczym zaskakującym. Niejednokrotnie można było taką scenę zobaczyć również w wielu programach dokumentalnych. Dzięki odpowiedniej technologii i realizacji obrazów podanych z różnego rodzaju zainstalowanych kamer można śledzić i jednocześnie komentować operację na bieżąco. Ale każda transmisja może zakończyć się niepowodzeniem, jeżeli nie zostanie spełnionych wiele czynników technicznych, a do obsługi zostanie wybrana firma, która nie ma odpowiedniego doświadczenia i technologii. To oferta techniczna powinna być decydującym kryterium wyboru, a nie cenowa. Może stosowanie wysokich kar zapisanych w umowie odstręczą potencjalnych wykonawców usługi, którzy nie czują się pewni swoich umiejętności.

Możliwości i…

Środowisko medyczne coraz bardziej docenia sposobność skorzystania z wideokonferencji. Jest ona niezmiernie pomocna np. dla chirurgów, którzy dzięki niej mogą w trakcie operacji konsultować swoje kolejne działania z wysokiej klasy specjalistami znajdującymi się pod drugiej stronie monitora. Tym samym zdobywają oni również dalszą wiedzę.

Bardzo ważne jest także dobro pacjenta i jego prawa. Dzięki transmisji lekarze mogą nadzorować przebieg operacji pod takim kątem, aby mieć wiedzę, czy wszystkie działania są podejmowane właściwie i z należytą starannością. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, kiedy dochodzi do poważnego sporu między szpitalem a pacjentem.

- W naszej klinice specjalnie na potrzeby wideokonferencji tworzymy coś na kształt rzecznika pacjenta. Kilku lekarzy nadzoruje zabieg, który jest emitowany, w taki sposób, aby wszystko, co się dzieje, było podporządkowane dobru chorego, a nie samej transmisji, wyjaśnia doktor nauk medycznych, urolog Artur Antoniewicz z kliniki urologii CMKP w Warszawie.

[DANE Z CEIDG] Obcokrajowcy wciąż chętnie otwierają JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. założyli ich blisko 12 tys.

W I kwartale 2024 roku blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.

Ważną rolę spełnia funkcja poznawcza i szkoleniowa. W operacjach transmitowanych na żywo uczestniczą specjaliści z dużym doświadczeniem. Mogą oni dzielić się nim z innymi lekarzami lub studentami medycyny. Prezentowany jest także sprzęt medyczny najnowszej generacji, który jest wykorzystywany podczas zabiegów i często nie jest on jeszcze dostępny na rynku. Poznając jego zalety i pułapki, pozostali specjaliści mogą uniknąć błędów podczas jego zastosowania.

Bariery

Wideokonferencja umożliwia przesyłanie obrazu w obu kierunkach w czasie rzeczywistym, tj. bez opóźnień, w jak najlepszej jakości HD. Usługa ta wymaga stosowania podobnych technologii w we wszystkich miejscach realizacji (np. w sali operacyjnej UJ Akademii Medycznej w Krakowie i  Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach). Obraz, wyświetlany na dużych ekranach, musi być bardzo wysokiej jakości, a dźwięk zsynchronizowany z obrazem. Asynchro oznacza, przesunięcie obrazu względem dźwięku. Nikt nie zaakceptuje sytuacji, kiedy lekarz pokazuje moment cięcia, a dopiero za sekundę dociera jego głos, podczas gdy wykonuje on już inną czynność.

- Dużym problemem jest mała liczba profesjonalnych firm, które potrafią podołać oczekiwaniom organizatora w zakresie jakości przesyłu sygnału telewizyjnego. Pod tym względem zaledwie kilka z nich je spełnia, potwierdza Krystyna Gołąbek z firmy Galop specjalizującej się m.in. w organizowaniu samych wideokonferencji.

Zdaniem Elżbiety Bielińskiej, reprezentującej organizatorów Międzynarodowego Sympozjum okulistycznego, które odbyło się w Lublinie, problem stanowi nie tylko słaba oferta firm specjalizujących się w rejestrowaniu i przesyłaniu obrazu, ale brak światłowodów i profesjonalnych operatorów obsługujących sieć szerokopasmową. Ale wideokonferencje to dobry sposób na wymianę doświadczeń pomiędzy lekarzami, studentami i innymi uczestnikami takich operacji.

Aby transmisja się udała, musi być spełnionych kilka czynników. Przede wszystkim bardzo ważny jest sprzęt, za pomocą którego zostanie ona przeprowadzona, i miejsce – to od niego zależy jakość internetowego łącza. I tu często zaczyna się problem, ponieważ w większości budynków brakuje łączy światłowodowych, a to one stanowią podstawę do spełnienia wymogów związanych z odpowiednią jakością wideokonferencji. W Polsce przeważnie funkcjonują one w obiektach użyteczności publicznej.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

- Niestety, w naszym kraju wciąż kwestia sieci szerokopasmowych nie jest w pełni rozwiązana i stanowi duży problem. Bez nich wysokiej jakości transmisja jest niemożliwa. Aby spełniała ten wymóg, musi odbywać się właśnie w tych sieciach. Nie z każdego miejsca da się ją przeprowadzić, wyjaśnia Zdzisław Łanik z firmy produkcyjnej FilmFactor Multimedia, specjalizującej się między innymi w przeprowadzaniu wideokonferencji od strony technicznej.

Należy liczyć się również z tym, że w przypadku szpitali często utrudnieniem mogą być urządzenia medyczne, które są zaplanowane do przeprowadzenia operacji. Jeżeli każde z nich jest różnej marki, posiada inne rozwiązanie techniczne dotyczące wyjść sygnału wideo, wtedy firma odpowiedzialna za transmisję musi dysponować kompatybilną technologią lub dodatkowymi urządzeniami (konwertery sygnału, skalery itp.). Należy także pamiętać, że nie wszystkie urządzenia, które są stosowane do organizacji typowych konferencji, nadają się do wideokonferencji mostowych. Jest to nowatorska technologia i zupełnie inny rodzaj usługi.

- Chętnych na przeprowadzenie wideokonferencji jest coraz więcej, ale z mojego doświadczenia wynika, że często zgłaszają się firmy, które później nie potrafią sobie poradzić z takimi wymogami technicznymi. Technika to istotna sprawa, ale równie ważna to doświadczeni specjaliści, których nie da się tak łatwo i szybko zastąpić. Zdarza się, realizujemy wysokiej jakości obraz, a emisję wykonujemy na niskiej klasy projektorach zainstalowanych w przestarzałych salach konferencyjnych - taka realizacja nie ma większego sensu. Wtedy proponujemy własne rozwiązania np. ultra nowoczesne diody, ale nie zawsze znajdujemy zrozumienie, dodaje Zdzisław Łanik.

Wideokonferencje muszą być tak profesjonalnie przygotowane, aby nie stanowiły dodatkowego problemu dla osób w nich uczestniczących. Nie powinny one w ogóle zastanawiać się w jej trakcie, czy przebiegnie bez zakłóceń, tym bardziej, że muszą się skupić na wykonywanym zadaniu. Dlatego rolą wykonawcy jest zapewnienie profesjonalnej usługi, wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry