28 marzec 2020
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 23 maja 2016 | 05:04
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

Ustawa restrukturyzacyjna martwym aktem prawnym? Przedsiębiorcy niechętnie z niej korzystają

Wojciech Piłat, Kancelaria Adwokacka Piłat & Partnerzy. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Prawnicy zauważają, że tylko nieliczni właściciele firm wymagających restrukturyzacji decydują się korzystać z pomocy sądu. Głównym powodem jest brak rzetelnych informacji na temat nowych przepisów, a także obawa przed wysokimi kosztami postępowania i złożonością procedur.

W styczniu br. weszła w życie nowa ustawa restrukturyzacyjna. Dzięki niej zadłużone przedsiębiorstwa mogą uzgodnić program naprawczy z wierzycielami oraz skorzystać z pomocy sądu. Jak jednak stwierdza Wojciech Piłat z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Piłat & Partnerzy, właściciele firm rzadko sięgają po rozwiązania, jakie dał im ustawodawca. Po ponad czterech miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów w całej Polsce liczba wszczętych postępowań jest niewielka.

– Powodem, dla którego przedsiębiorcy nie chcą korzystać z możliwości opisanych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, jest przede wszystkim brak wiedzy na temat nowych instytucji prawnych. Właściciele firm obawiają się, że nowe rozwiązania nie zostały jeszcze sprawdzone w praktyce. Ponadto procedura jest dość skomplikowana od strony formalnej, co wywołuje obawy związane z kosztami i czasem jej trwania, ocenia Wojciech Piłat.

Zdaniem eksperta, wielu przedsiębiorców nie decyduje się na skorzystanie z pomocy sądu z powodu braku odpowiednich środków finansowych na przeprowadzenie procedury, a także z obawy przed samą instytucją. Rodzime firmy nie mają dobrych doświadczeń z postępowaniami, które toczą się przed sądami. Na ogół kojarzone są one z długotrwałością i stosunkowo małą skutecznością oraz, co niezwykle ważne, z niepewnością ostatecznego wyniku.

– Rząd powinien przyjrzeć się nowej ustawie i zastanowić się, czy możliwe jest uproszczenie obowiązujących procedur, by przyspieszyć czas trwania postępowań restrukturyzacyjnych. Należy również jak najszybciej uruchomić Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, co nie tylko usprawni, ale i uatrakcyjni postępowanie restrukturyzacyjne. Ponadto potrzebne jest przeprowadzenie kampanii informacyjnej, która podniosłaby świadomość o nowych możliwościach naprawczych i upadłościowych w środowisku polskich przedsiębiorców, uważa Wojciech Piłat.

Jak stwierdza adwokat, istotną kwestią, która nie została precyzyjnie określona przez ustawodawcę, jest pozycja wierzycieli posiadających zabezpieczenia rzeczowe swych wierzytelności. Na dzień dzisiejszy nie mają oni żadnego obowiązku, a przede wszystkim interesu, by wspierać prowadzoną restrukturyzację sądową i w niej uczestniczyć. Przyglądając się ustawie w chwili obecnej, nasuwa się obawa, że pozostanie ona martwym aktem prawnym.

– Bez wprowadzenia zmian w postaci uruchomienia rejestru, uproszczenia procedur oraz być może zmiany stopnia uprzywilejowania wierzycieli zabezpieczających rzeczowo, istnieje realne zagrożenie, że ustawa będzie stosowana jedynie sporadycznie lub nie znajdzie zastosowania w praktyce. Szkoda, bo efektywne regulacje dotyczące procedur układowych i restrukturyzacyjnych są pilnie potrzebne, a udana restrukturyzacja jest zawsze korzystniejsza, niż upadłość. Dotyczy to zarówno dłużnika, jak i jego kontrahentów, podsumowuje ekspert.

Postulowany jako pilny przez środowisko adwokackie i przedsiębiorców, Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości zostanie uruchomiony dopiero 1 stycznia 2018 roku. Ma on zawierać m.in. wzory pism i formularzy niezbędnych w trakcie postępowania oraz wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych. Do tego czasu obwieszczenia w ramach postępowań restrukturyzacyjnych będą nadal publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a obieg pism i dokumentów będzie odbywać się w wersji papierowej.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.