×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Jak szybko można znaleźć nabywcę i nie stracić na sprzedaży domu energooszczędnego?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij

Znalezienie nabywcy domu może trwać długie miesiące. Warto zawczasu zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników, które zapewnią najwyższą wartość nieruchomości. Dzięki temu unikniemy wielu utrudnień, a przede wszystkim sprzedamy ją szybko w satysfakcjonującej nas cenie.

Dużą rolę podczas sprzedaży domu odgrywają czynniki ekonomiczne, technologiczne oraz estetyczne. Istotne znaczenie ma rodzaj budynku – energooszczędny bądź pasywny. Od typu konstrukcji zależy poziom zużycia energii. W przypadku domu energooszczędnego musi ono wynieść mniej niż 40 kWh/m2/rok, a pasywnego tylko 15kWh/m2/rok. Należy też pamiętać o takich uwarunkowaniach jak lokalizacja, otoczenie czy dojazd do posesji.

Estetyka

Wygląd domu to pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę potencjalny kupiec. Istotne jest zatem, jak prezentuje się bryła, aranżacja oraz estetyka. Domy pasywne i energooszczędne są często kojarzone wyłącznie z technologiami kanadyjskimi lub domami prefabrykowanymi, co jest błędem. Obecnie stosowane technologie umożliwiają realizację wielu nowoczesnych projektów, nie tylko samej koncepcji budynku.

- Należy również zwrócić uwagę, że dodatkową zaletą domu energooszczędnego jest możliwość wprowadzania zmian w przypadku użycia nowych technologii. Jeżeli ktoś zechce dokonać w nim modyfikacji w trakcie remontu lub ograniczyć zużycie energii cieplnej, będzie mógł to zrobić. Starsze technologie energooszczędne często uniemożliwiały wybór technologii lub wprowadzenie zmiany ze względu na eliminację mostków termicznych, które były zaprojektowane w określony sposób - tłumaczy Grzegorz Sperczyński, COO z firmy Cada Casa.

Dom energooszczędny lub pasywny ma większą szansę na sprzedaż niż dom w technologii klasycznej. Posiada wiele atutów, dzięki którym jego mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie i komfortowo. Jednocześnie ograniczą dodatkowe inwestycje, chcąc żyć w przyjaznym i ekologicznym otoczeniu.

Polacy wrócili do fast foodów. Po zeszłorocznych dwucyfrowych spadkach nie ma śladu

W I kw. br. ruch w restauracjach typu fast food wzrósł o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przypadku pizzerii wynik jest lepszy rdr. o 3,1%, a w kwestii lokali oferujących kanapki i dania z kurczaka – o 6,5%.

Oszczędność

O tym, czy łatwo będzie sprzedać budynek decydują minimalne koszty jego rocznego utrzymania. W domach w systemach energochłonnych lub nieprawidłowo ocieplonych zużycie energetyczne może sięgać nawet 140-270 kWh/m2/rok. Wiąże się to z ponoszeniem ogromnych kosztów za jego ogrzanie. Ich właściciele zmuszeni są często stosować tańsze w eksploatacji technologie ogrzewania, zamiast wygodnego w eksploatacji ogrzewania elektrycznego lub podczerwonego. W konstrukcjach pasywnych zużycie energii jest niskie, dlatego oszczędności są większe.

- W domu zbudowanym w technologiach klasycznych, charakteryzujących się dużą energochłonnością, o powierzchni ogrzewanej 156 m2, koszt ogrzewania ekogroszkiem może wynieść około 3-4 tys. złotych. W przypadku domu energooszczędnego wyniesie on 1000 złotych, a pasywnego tylko 300 zł.  W ciągu dziesięciu lat suma oszczędności może oscylować od 20 tys. zł. do 27 tys. zł – mówi Sperczyński.

Różnice są jeszcze większe, jeżeli budynki są ogrzewane prądem. W tej sytuacji koszt ogrzewania domu klasycznego, o 170m2 powierzchni ogrzewanej (efektywność 90kWh/m2/rok), może wynieść nawet 7500 zł. W domu pasywnym o tej samej powierzchni, w technologii podczerwonej, już tylko 1000-1500 zł.

W pierwszym kwartale br. do sądów trafiło ponad 23 tys. spraw frankowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 24 proc.

Jak wynika z danych zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, w I kwartale br. wpłynęło do nich w sumie 23,2 tys. spraw złożonych przez posiadaczy kredytów frankowych. To o prawie 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Mniejsze zużycie technologiczne

Sprzedając pasywny lub energooszczędny dom, należy posłużyć się argumentem, że jego dużą zaletą jest mniejsza strata wartości technologicznej ze względu na użycie lepszej jakości materiałów i komponentów. Ten atut ma kluczowe znaczenie obok pozostałych czynników wpływających na wartość całej nieruchomości. Zużycie technologiczne budynku jest istotnym elementem, który ostatecznie kształtuje cenę dla klienta. Nowoczesne technologie energooszczędne są bardziej solidne dzięki użyciu lepszej jakości komponentów. Mniejsze zużycie technologiczne może również wynikać z bardziej sprzyjającego środowiska, w jakim dom funkcjonuje. Budynek, który lepiej „oddycha”, ma lepszy stan murów niż ten, który jest zamknięty dyfuzyjnie i zawilgocony.

Właściwie dobrana technologia

Wiele domów jest ocieplanych w sposób dyfuzyjnie zamknięty. To sprawia, że wilgoć, która powstaje w środku nie zostaje odprowadzona na zewnątrz. Gorsza jest również jakość powietrza, co wiąże się z koniecznością nadmiernej wentylacji domu. To z kolei powoduje zwiększoną utratę ciepła, dlatego w konstrukcjach energooszczędnych stosowane są technologie wentylacji mechanicznej z jego odzyskiem.

- Lepszym rozwiązaniem jest wybranie domu, który jest dyfuzyjnie otwarty, a wentylacja z rekuperacją służy odzyskowi energii, a nie nadmiernej wentylacji wymuszonej budynku, w związku z powstawaniem ognisk wilgoci. Nie bez znaczenia jest również użycie dobrej jakości komponentów, które nie ulegną zbyt szybkiej awarii - radzi Grzegorz Sperczyński.

Okna w technologiach energooszczędnych i pasywnych mają specjalne systemy wzmacniające ich ramę, zapobiegając ich skręcaniu. Sprawiają one, że okna nie ulegną szybko zniszczeniu. Pamiętając o wielu zaletach domu energooszczędnego, i prezentując je potencjalnemu nabywcy, możemy skrócić czas sprzedaży. Łatwiej jest sprzedać dom, który nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry