×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Poradnik: Jak w ogóle powinien wyglądać energooszczędny dom przyszłości?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij

Obecnie dom nie tylko ma chronić przed zimnem i zapewniać schronienie, ale także oferować mieszkańcom komfort i zdrowie. Powinien spełniać nowoczesne standardy ekologiczne i bazować na zastosowaniu innowacyjnych technologii. W ten sposób będzie im służył przez długie lata.

Na prawidłowe funkcjonowanie domu energooszczędnego wpływa wiele czynników. To one sprawiają, że jego mieszkańcy mogą korzystać z zalet tego typu konstrukcji. Nie bez przyczyny są one popularne na Zachodzie, zwłaszcza w Skandynawii, Niemczech, czy za oceanem – w Kanadzie. Mniejsze rachunki za użytkowanie, większe oszczędności w budżecie, ciepło w budynku i brak konieczności częstych napraw to korzyści, jakie można osiągnąć dzięki energooszczędności.

Izolacja fundamentu

Aby dom spełniał swoją rolę, wbrew pozorom najważniejszym czynnikiem jest właściwy dobór systemu izolacji fundamentu, a nie tylko ocieplenie ścian, okna czy izolacja dachowa. Dobrze wykonany fundament powinien posiadać izolację poziomą i pionową. Izolacja pozioma chroni przed ucieczką ciepła, stanowiąc barierę w kontakcie z gruntem. Istotny jest tutaj parametr ochrony przed wilgocią, jaka może wydostawać z gruntu. Z kolei pionowa izolacja odpowiada za ochronę przed zawilgoceniem przedostającym się przez ścianę fundamentową.

- Warto również wziąć pod uwagę, że źle izolowany taras, nieprawidłowo połączony z budynkiem, może spowodować mostek ciepła o współczynniku powyżej 1 W/m2•K. To spowoduje, że podłoga w salonie będzie zimna oraz że pomiędzy ścianami a resztą konstrukcji wystąpi zbyt duża różnica temperatur. Wpływa ona niekorzystnie na pracę murów i w konsekwencji przyczynia się do szybszego zużycia technologicznego, przestrzega Grzegorz Sperczyński, COO z firmy Cada Casa.

Gdy klient planuje podpiwniczenie budynku, musi pilnować, czy fundamenty są prawidłowo izolowane. Właściwe wyliczenia parcia gruntu i przygotowanie piwnicy mogą wpłynąć na późniejszą trwałość elementów, zawilgocenia lub pękanie ścian, a także na nierównomierne osiadanie budynku.

[DANE Z CEIDG] Obcokrajowcy wciąż chętnie otwierają JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. założyli ich blisko 12 tys.

W I kwartale 2024 roku blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.

Mocowanie okien

Jeżeli chcemy, aby okna nie przepuszczały ciepła w naszym energooszczędnym domu, nie wystarczy jedynie zachować parametru energooszczędności, wskazywanego przez współczynnik Umax<0,8W/m2•K, który oznacza przenikalność cieplną dla całego okna. Istotne są także inne czynniki np. liczba szyb i grubość, która powinna być skorelowana z rodzajem profilu okna. Zbyt wiotki profil będzie podatny na skręcanie, co w konsekwencji może spowodować wypaczanie się okien, wynikające ze zwiększonego ciężaru szyby.

- Znaczenie może mieć także materiał użyty do produkcji ramy. Najpopularniejsze obecnie to PVC i aluminium. PVC stanowi tańszy materiał o lepszych parametrach cieplnych, ale krótszej żywotności. Aluminium jest droższe, ale zapewnia lepszą żywotność technologiczną, nie wypacza się pod wpływem temperatury. Posiada jednak gorsze parametry cieplne, o ile nie zostaną zastosowane dodatkowe systemy, eliminujące ten problem, radzi Sperczyński.

Nie wolno ignorować sposobu osadzenia szyby. W technologiach klasycznych stosuje się dodatkową izolację, aby zminimalizować mostki termiczne na połączeniu z ościeżnicą. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe, które pozwalają schować okno w konstrukcji w taki sposób, aby mostki termiczne były wyeliminowane. Ważny jest także sposób mocowania szyb w ościeży i rodzaj uszczelek. Nieprawidłowe użycie materiałów może spowodować wypływ ciepła na ramkach szyby, co wpływa na obniżenie klasyfikacji.

Ocieplenie i wentylacja domu

Wszystkie budynki budowane po roku 2021 muszą posiadać standard energetyczny co najmniej NF40, czyli zużycie energetyczne na ogrzanie i wentylację domu nie powinno przekroczyć EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok). Byłoby idealnie, gdyby dom swoją konstrukcją przypominał dom pasywny. To wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacji. W domach budowanych w starych technologiach praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie lepszych parametrów niż NF40.

Przy parametrze ocieplenia istotna jest również dyfuzyjność, czyli prawidłowe odprowadzanie wilgoci z konstrukcji. Konstrukcje klasyczne, oparte na styropianie, często są dyfuzyjnie zamknięte, co z kolei wymaga wykonania prawidłowej wentylacji budynku, aby nie zbierała się w nim wilgoć. Obecnie istnieją systemy dyfuzyjnie otwarte, dlatego tym bardziej należy zwrócić uwagę, czy stosowane technologie pozwalają na prawidłowe odprowadzenie wilgoci.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

Właściwie wykonana wentylacja wpływa na zdrowie mieszkańców domu. Przy bardzo szczelnych oknach, wentylacja odpowiada w szczególności za poziom CO2, występujący w pomieszczeniach czy stopień zapylenia. W domach energooszczędnych może być odpowiedzialna aż za połowę straty ciepła, dlatego istotne jest zastosowanie systemów odzyskiwania ciepła, zwanych rekuperacją. Czasami deweloperzy stosują tańsze wentylacje mechaniczne, ale charakteryzują się one niską wydajnością energetyczną urządzeń i nadmiernym hałasem.

Sposób na chłód i akustykę

Przy wyborze ogrzewania warto zwrócić uwagę na awaryjność urządzeń, obsługowość i tolerancję dla jakości materiału. Niektóre systemy peletowe są wrażliwe na zanieczyszczenia lub zawilgocenie materiału, co generuje dodatkową obsługowość instalacji. W przypadku domów energooszczędnych warto zastosować innowacyjne systemy np. ogrzewanie na podczerwień. Jest ono bezpieczne i łatwe w obsłudze, nie przyczynia się do rozwoju pleśni i nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach, zapobiega unoszeniu się kurzu. Idealnym rozwiązaniem jest użycie podsystemów opartych o ogniwa fotowoltaiczne wraz z magazynami energii, które zapewniają źródło podgrzewanej wody oraz zasilanie prądowe dla systemów ogrzewania i wentylacji, jak również pozostałych urządzeń domowych.

- Istotnym parametrem jest również optymalne i ergonomiczne zaprojektowanie funkcji budynku. Właściwy rozkład pomieszczeń wzdłuż ciągów komunikacyjnych ogranicza liczbę pustych przebiegów lub marnotrawstwo przestrzeni, którą można spożytkować na inne cele np. dodatkowy pokój. Nie ma sensu planować niektórych pomieszczeń np. łazienki w pobliżu salonu. Ma to szczególne znaczenie, gdy ściany działowe są bardzo cienkie i słabo izolowane akustycznie, dodaje Grzegorz Sperczyński.

Warto zwrócić uwagę na rozplanowanie instalacji i jakość użytych materiałów. Punkty elektryczne powinny znajdować się wysokości, która ułatwia dostęp do urządzeń. Ich rozkład nie może kolidować z instalacjami elektrycznymi czy wodnymi, ograniczającymi przestrzeń do wykorzystania lub uniemożliwiającymi ich prawidłowe umocowanie. Tak zaplanowany i zbudowany dom nie tylko będzie stanowić komfort, ale i w przyszłości będzie można go sprzedać za właściwą cenę.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry