×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Logistyka: Integracja danych jest nieuchronnym zjawiskiem, na czym głównie skorzystają konsumenci

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Marek Jackowski, wiceprezes Appgration)

Globalizacja handlu światowego, a w szczególności konsumenckiego, powoduje duże wyzwania dla logistyki. Przesyłki muszą być dostarczone na czas z różnych zakątków świata, rosną też wymagania klientów. Konieczna jest zatem współpraca firm oraz integracja przepływu towarów i usług.

Szybkość dostawy przesyłki ma duże znaczenie nie tylko dla indywidualnych klientów, ale także dla firm. Klienci oczekują, że nie tylko otrzymają ją zgodnie z planem, ale że będą mogli również śledzić na bieżąco historię jej ekspedycji. Najlepszą metodą na usprawnienie procesu jest współpraca firm w ramach łańcucha logistycznego. Obecnie to firmy logistyczne konkurują ze sobą, ale w przyszłości nastąpi zmiana – to łańcuchy logistyczne będą ze sobą rywalizować i właśnie w tym zakresie niezbędna będzie współpraca przedsiębiorstw.

- Przede wszystkim konieczna jest szybka i efektywna wymiana danych pomiędzy firmami. Służy temu koncepcja API Economy, co oznacza, że nie wymieniają one między sobą informacji, ale systemy w tych firmach współpracują ze sobą, wykorzystując API. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia integracyjne, mówi Marek Jackowski, wiceprezes Appgration.

Proces integracji na rynku logistycznym prawdopodobnie będzie zachodził bardzo szybko. Obecnie widoczny jest jego duży rozwój, co sprzyja oczekiwaniom klientów, którzy wymagają dostępu do informacji i szybkiej reakcji. Dużym wsparciem dla firm logistycznych będą różnego rodzaju platformy integracyjne i aplikacje do tego służące. Obecnie branża e-commerce i handel internetowy poniekąd już wymuszają tę integrację.

Ukraińska ustawa sygnałem dla naszego rządu. Eksperci od HR-u postulują. Czas na ułatwienia dla migrantów

Ukraińcom w wieku poborowym pozostał już niewiele czasu na dokonanie formalności określonych w ustawie mobilizacyjnej. Według ekspertów od HR-u, rząd powinien priorytetowo wprowadzić ułatwienia dla migrantów zarobkowych z Azji i Ameryki Południowej.

- Jesteśmy na etapie inwestowania w nowe centrum logistyczne. Będziemy mieli aplikację WMS, czyli system zarządzania magazynem. Myślę, że wymiana danych pomiędzy naszym systemem a systemem operatora logistycznego również ma kluczowe znaczenie. Wpływa na szybkość przesyłu danych i ich dostępność w czasie rzeczywistym, uważa Dominik Jackiewicz, menedżer ds. logistyki Invena.

Ze względu na duży wzrost e-commerce i handlu transgranicznego klienci, którzy zamawiają produkty z różnych kontynentów i płacą za ich przesyłkę, chcą mieć możliwość śledzenia, gdzie w danym momencie ona się znajduje. To daje im możliwość stosownej reakcji, jeżeli widzą niebezpieczeństwo, że dostawa może być opóźniona. Unikną w ten sposób dalszych, ewentualnych problemów związanych z brakiem dostarczenia jej na czas.

- Bardzo ważne jest, aby produkty były dostarczone szybko i bezpiecznie. Integracja danych, które są pomocne dla fizycznego przepływu dostawy, jest coraz ważniejsza ze względu na różny rodzaj sposobów wysyłki umożliwiających jak najszybsze dotarcie do klientów, dodaje Jaakko Elovaara, CEO Youredi.

Ekonomia wciąż rządzi strachem. Jednak obecnie Polacy najbardziej boją się chorób i anomalii pogodowych

Obecnie Polacy najczęściej boją się chorób najbliższych, anomalii pogodowych, a także własnej choroby i utraty zdrowia. Tuż za podium znajduje się strach przed inflacją i utratą wartości pieniądza. Rok temu tego typu kwestia była na pierwszym miejscu, a pół roku temu – na trzeciej pozycji.

Klient traci w pewnym momencie kontrolę nad przepływem informacji w łańcuchu dostaw, więc informacja w czasie rzeczywistym jest dla niego bardzo istotna. Dzięki temu może podejmować decyzje, które potem nie okażą się zgubne. Dla niektórych firm bardzo cenna jest informacja, kiedy dany towar zamówić i kiedy powinien on zostać dostarczony na produkcję, żeby zachować cykl i żeby uniknąć przestojów.

- Wymiana danych będzie podążać w tym kierunku, aby wyeliminować zbędne telefony, maile, raporty czy zestawienia i żebyśmy zarówno my, jak i klient posiadali te same informacje, aby móc podejmować właściwe decyzje dotyczące zakupu, zużycia produkcyjnego, planowania produkcji czy planowania zakupów, mówi Anna Trzcińska, wiceprezes zarządu Complex IQ.

Zważywszy, że technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, istotne jest dla branży logistycznej w Polsce, aby wdrażać coraz to nowsze technologie i coraz częściej wykorzystywać w swoich działaniach nowe możliwości np. Big Data w chmurze. Ułatwią one komunikację między firmami oraz ich systemami i sprawią, że Polska stanie się jeszcze bardziej wydajna w tym zakresie. Powinien zostać stworzony i przystosowany bardziej zrozumiały system, w którym komponenty systemu logistycznego komunikują się ze sobą w bardziej inteligentny sposób, aby zapewnić szybsze i skuteczne podejmowanie decyzji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry