×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Dyrektywa tytoniowa niegroźna dla handlu i budżetu państwa? Zdania w tej kwestii mocno podzielone

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu)

Według Polskiej Izby Handlu unijna dyrektywa wprowadzi poważne utrudnienia dla sprzedawców i konsumentów tytoniu, jednocześnie rozkwitnie szara strefa, powodując duże straty w budżecie państwa. Pojawiają się jednak opinie, że nie będzie ona miała żadnego negatywnego wpływu.

Do projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wraca zapis w nowej formie, który wprowadza zakaz informacji o dostępnej ofercie w sklepach. Na opakowaniach większość powierzchni zajmie ostrzeżenie zdrowotne, natomiast znaki graficzne – nazwa marki i loga producentów będą niewielkie. Usunięcie informacji o markach wyrobów tytoniowych z punktów sprzedaży nie jest wymagane przez europejską dyrektywę.

- Do tej pory obowiązywała informacja na temat dostępnej sprzedaży. Teraz już jej nie będzie, więc taka sytuacja utrudni konsumentowi dokonanie wyboru. Papierosy mentolowe mogą być w sprzedaży do 2020 roku, ale zgodnie z ustawą implementującą dyrektywę nie będzie można tego w żaden sposób oznaczać na opakowaniach, więc wprowadzi to poważne utrudnienia dla sprzedawców i konsumentów. Pierwsi nie będą wiedzieli, co sprzedają, drudzy, co kupują, mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Obawy te mogą okazać się nieuzasadnione i zmiany na opakowaniach wyrobów tytoniowych mogą nie mieć żadnego znaczenia dla kupujących. Sebastian Starzyński, prezes instytutu badawczego ABR SESTA, uważa, że stali nabywcy nie odczują zmiany, natomiast tego rodzaju zakaz w przypadku osób, które zaczęły palić lub robią to rzadko, może przyczynić się do ograniczenia nałogu palenia. Jego zdaniem dyrektywa jest ważna, gdyż oznaczenia na opakowaniach wprowadzają klientów w błąd. Kiedy klient kupuje papierosy typu light może podświadomie myśleć, że są one mniej szkodliwe, z kolei kupując mentolowe może uważać, że jest to niemal substytut gumy do żucia.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

- Nowy format opakowania nie będzie miał dużego wpływu na sam proces sprzedaży papierosów, gdyż zwykle są one podawane przez sprzedawcę. Zatem dla stałych klientów, którzy wiedzą, jakie papierosy chcą kupić tak naprawdę sytuacja niewiele się zmieni, ocenia Starzyński.

Polska Izba Handlu przestrzega przed powiększeniem się szarej strefy w wyniku błędów i opóźnienia implementacji dyrektywy tytoniowej. Według PIH-u efektem przejścia Polaków do szarej strefy będą straty budżetu państwa, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu miliardów złotych, natomiast szara strefa w Polsce wynosi już około 30 procent, a w pewnych regionach kraju ponad 60 procent.

- W niektórych krajach UE podobne rozwiązania już zostały wprowadzone. Takim przykładem jest Wlk. Brytania, gdzie wprowadzono m.in. zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych w sprzedaży większych sklepów. Wprowadzenie zakazu informowania o wyrobach tytoniowych w punkcie sprzedaży w Polsce jest bardzo zbliżone do zakazu ekspozycji. W Wlk. Brytanii jest jedna z największych szarych stref wyrobów tytoniowych w całej Europie, dodaje Ptaszyński.

Celem dyrektywy nie jest uderzenie w polski handel, a zmiana nawyków i ochrona zdrowia. Producentom tego rodzaju wyrobów z całą pewnością ona nie sprzyja i może spowodować znaczny spadek zysków po jej wdrożeniu. Dlatego szereg komentarzy negatywnie ją oceniających i przestrzegających przed nadmiernymi zakazami może wynikać z aktywnych działań lobbingowych branży tytoniowej.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

- W najbliższym czasie na pewno spotkamy się z licznymi przykładami działalności lobby tytoniowego, które będzie chciało nas przekonać do tego, że najnowsza dyrektywa będzie miała zły wpływ na polski rynek tytoniowy i powiększy się szara strefa. W mojej ocenie szara strefa głównie powstała na skutek różnic ceny, która wynika z podatków i zmiana opakowania oraz grafiki nie będzie miała żadnego wpływu na powiększenie szarej strefy, uważa Sebastian Starzyński.

W związku z nowymi regulacjami zapewne pojawią się różnego rodzaju pomysły jak je ominąć. Dlatego istotne jest, jak będzie reagował aparat państwowy na działania branży tytoniowej - czy je wesprze, czy raczej będzie mocno egzekwował nowe zapisy prawne.

W Stanach Zjednoczonych niektóre sieci handlowe już wycofały ze sprzedaży wyroby tytoniowe. Przykładem jest ogromna sieć CVS Pharmacy, która posiada ponad 7 tys. punktów handlowych w USA i która, podejmując decyzję o zaprzestaniu sprzedaży we własnych sklepach, godzi się na stratę, szacowaną na ok. 2 mld dolarów obrotu rocznie, w imię ochrony zdrowia swoich konsumentów.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry