×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Dane z serwisów ogłoszeniowych nie pozostawiają złudzeń. Widać boom w IT, budowlance i gastronomii

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Serwisy z ogłoszeniami puchną od nowych ofert. W IT wzrosty są nawet na poziomie blisko 600% (Fot. materiały prasowe)

W I połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r. W portalu Praca.pl liczba takich ogłoszeń zwiększyła się o przeszło 32%. Natomiast w przypadku Pracuj.pl nastąpił wzrost o 45% w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Pracodawcy poszukiwali m.in. do branży IT. Sporo propozycji było również związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami. Natomiast niewielki wybór dotyczył roznoszenia ulotek, franczyzy i własnego biznesu oraz hostess.

Od stycznia do czerwca 2021 roku w serwisie OLX zostało zamieszczonych ponad 541 tysięcy unikalnych ofert pracy. W analogicznym okresie ub.r. było ich niespełna 430 tysięcy. Więcej tego typu ogłoszeń mieli do wyboru również internauci odwiedzający portal Praca.pl. Ostatnio liczba ogłoszeń wyniosła blisko 272 tysiące, a rok wcześniej – przeszło 205 tysięcy. Natomiast ponad 440 tysięcy propozycji zamieścili pracodawcy w pierwszym półroczu br. w serwisie Pracuj.pl. W stosunku do II połowy 2020 roku wzrost wyniósł 45%.

– Pierwsze miesiące ub.r. to początek pandemii i okres ogromnej niepewności. Pracodawcy analizowali, czy trzeba zwalniać ludzi, czy też jakiś czas odczekać, aby skorzystać z ich usług. Generalnie przedsiębiorstwa bardzo cenią pracowników z wysokimi kwalifikacjami i raczej z nich nie rezygnują. Skupiono się więc na utrzymaniu personelu, a nie na szukaniu nowych kandydatów. Wstrzymanie się z zatrudnianiem kogokolwiek było najprostszym rozwiązaniem, żeby ograniczyć ryzyko – komentuje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Jak zaznacza Paulina Rezmer z OLX, w pierwszym półroczu ub.r. pracodawcy praktycznie zaprzestali dodawać ogłoszenia w tak kluczowych kategoriach, jak gastronomia, hotelarstwo oraz praca sezonowa. Szczególnie to było widoczne w marcu i kwietniu. Natomiast Aleksandra Skwarska z Grupy Pracuj, podkreśla, że od początku br. liczba ofert rosła z miesiąca na miesiąc. W czerwcu opublikowano ich prawie 83,5 tysiąca. Ma to związek z sytuacją wywołaną COVID-19 – zniesieniem restrykcji, a także coraz lepszymi prognozami na przyszłość zachęcającymi pracodawców do zatrudniania nowych osób.

[SONDAŻ] Dyskonty i supermarkety czekają podczas Euro 2024 urodzajne żniwa. 87 proc. badanych zrobi tam zakupy

Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Do tego wiadomo, że aż 87 proc. z nich zaopatrzy się w ww. towary w dyskontach lub supermarketach.

– Jeszcze pod koniec ub.r. była ogromna niepewność ws. programu szczepień. W drugim kwartale br. on wyraźnie przyspieszył. Zostały uruchomione punkty szczepień na dużą skalę. Nawet część z nich utworzono w zakładach pracy. To jest ważna niespodzianka in plus w tym okresie rocznym. To sprawiło, że dziś sytuacja na rynku pracy jest lepsza – dodaje prof. Gomułka.

Od stycznia do czerwca br. najwięcej nowych i przedłużonych ogłoszeń w serwisie OLX dotyczyło budownictwa i remontów. Ta kategoria była też najpopularniejsza rok wcześniej, o czym informuje Paulina Rezmer. Ostatnio drugie miejsce w zestawieniu należało do gastronomii, a trzecie, tak jak rok wcześniej, do transportu oraz spedycji. Natomiast w portalu Praca.pl ostatnio poszukiwano przede wszystkim pracowników w obszarze informatyki i programowania. Dalej znalazły się takie obszary, jak sprzedaż, praca fizyczna, budownictwo i inżynieria oraz projektowanie.

– Porównując I półrocze 2021 roku z analogicznym okresem ub.r. odnotowaliśmy wzrost o 370% liczby ogłoszeń w IT. Jeśli weźmiemy pod lupę tylko II kwartał, zobaczymy zmianę aż o 597%. Przybyło też ofert w gastronomii, od kwietnia do czerwca było ich o 47% więcej niż rok wcześniej. Związane jest to z poluzowaniem obostrzeń w maju i otwarciem, początkowo ogródków restauracyjnych, a następnie – samych restauracji. Dodatkowo branża boryka się z trudnościami ze znalezieniem pracowników. Wynika to m.in. z utraty zaufania wśród ludzi młodych, będących głównymi adresatami publikowanych ogłoszeń – podkreśla Aleksandra Wesołowska z serwisu Praca.pl.

[OPINIE] Znani ekonomiści uspokajają. Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie pogrąży naszego rynku pracy

Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie wpłynie znacząco na sytuację na naszym rynku pracy. Co prawda Polskę może opuścić część z nich, ale nie będzie to zbyt duży odpływ. Do tego eksperci uspokajają, że nawet gdyby Ukraińcy masowo opuszczali nasz kraj, to i tak sobie z tym poradzimy.

Według danych Pracuj.pl w I półroczu br. firmy najchętniej poszukiwały pracowników zajmujących się handlem i sprzedażą (29% wszystkich ogłoszeń). Dalej widzimy IT (20%) oraz obsługę klienta (15%). Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszyli się także pracownicy fizyczni (11%), inżynierowie (10%) i specjaliści ds. finansów (9%).

– Usługi, w tym gastronomia, zostały najmocniej dotknięte na początkowym etapie pandemii. Ale niedawno rząd się zdecydował na zmniejszenie restrykcji, zakładając spadek liczby zachorowań. Można przypuszczać, że istotnie zaczyna się odbicie gospodarcze. Rośnie produkcja, nie tylko przemysłowa czy w budownictwie. Coraz lepiej radzą sobie różne usługi, a ludzie chcą z nich korzystać. A przecież nie było pewności, czy Polacy wrócą do hoteli czy restauracji. I to widać też na rynku pracy – zaznacza główny ekonomista BCC.

W serwisie OLX od stycznia do czerwca br. najrzadziej były dodawane propozycje związane z roznoszeniem ulotek. Na kolejnych miejscach znalazły się ogłoszenia dotyczące franczyzy i własnego biznesu, a także skierowane do hostess. Taka sama kolejność była rok wcześniej. W portalu Praca.pl najmniej ofert, podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, dotyczyło obszaru prawa, a także ochrony, sportu, tłumaczeń oraz mediów.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry