×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

B. Sawicki: Nabywanie teraz złota to błąd. Z tą inwestycją należy zaczekać przynajmniej do połowy lipca

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Bartosz Sawicki, Dom Maklerski TMS Brokers. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Prawdopodobnie wkrótce bank centralny USA podniesie stopy procentowe. To oznacza, że nie opłaca się teraz kupować złota, które w najbliższym czasie stanieje. Długoterminowe perspektywy są negatywne, dlatego inwestorzy w trakcie zwyżek ceny kruszcu powinni się go pozbywać.

W ostatnich tygodniach uncja złota została bardzo mocno przeceniona przez inwestorów na światowych rynkach. Wynika to z faktu, że odzyskali oni wiarę w to, iż bank centralny USA (Fed) podniesie stopy procentowe już w te wakacje. W konsekwencji wzrósł popyt na amerykańską walutę i dochodowość obligacji skarbowych. Oba te czynniki wpływają na cenę złota. Jego wartość była niska przez kilka lat, ale na początku br. nastąpił wzrost o 25% w stosunku do grudnia 2015 r. W tym roku Amerykanie zakupili ponad dwa razy tyle monet, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Pojawiła się pewna moda na złoto. Świadczą o tym pozycje raportowane przez uczestników rynku (w tym fundusze hedgingowe) komisji CFTC. Również mali inwestorzy znowu pozytywniej myślą o kruszcu, co odzwierciedla bardzo duży napływ ich środków do notowanych na giełdach funduszy typu ETF, wyjaśnia serwisowi agencyjnemu MondayNews, Bartosz Sawicki z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

[BADANIE] Co najmniej 8 mld złotych gospodarka traci rocznie na kłopotach Polaków ze snem

Niemal połowa Polaków ma kłopoty ze snem. Gospodarka traci na tym rocznie miliardy zł. Problem dotyka nie tylko biznes, ale właściwie całe społeczeństwo. Do tego najczęściej osoby w wieku od 25 do 34 lat.

Na początku czerwca br. wartość zainwestowanych środków zgromadzonych w funduszach notowanych na giełdach była najwyższa od dwóch i pół roku. To wskazuje na bardzo duże zainteresowanie inwestorów i ten trend się nasila. Część z nich jednak uważa, że wkrótce nastąpi zwyżka cen złota i myśli o zakupie go w najbliższym terminie. Zdaniem Sawickiego, to błędna interpretacja. Z kolei ci, którzy nabyli ten kruszec kilka lat temu, powinni wykorzystać zwyżki, jakie miały miejsce kilka tygodni temu i pozbywać się go w tym czasie, żeby zminimalizować straty.

[ANALIZA] Polacy w końcu odczują ulgę przed świętami. W sklepach zapowiada się wyjątkowa stabilność cen

Eksperci twierdzą, że przed świętami znaczących podwyżek w sklepach nie będzie. Szacują też, że ceny detaliczne pójdą w górę zaledwie o około 3% rdr. To byłby dużo mniejszy wzrost niż odnotowany rok temu.

- Długoterminowe perspektywy dotyczące złota wydają się być negatywne. Inwestorzy krótkoterminowi powinni grać na spadki złota, bowiem najbliższe kilka tygodni to czas, w którym może nastąpić dalsza presja na metale szlachetne. Natomiast inwestorzy, którzy myślą o jego zakupie, warto aby zaczekali z tym do połowy lipca. Po podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych istnieje szansa na korektę wartości kruszcu, radzi Bartosz Sawicki.

Choć najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się 15 czerwca, to większość analityków w USA uważa, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się na podwyżkę na tydzień przed brytyjskim referendum dotyczącym Brexitu. Jest szansa na to, że taka decyzja właśnie zostanie podjęta w lipcu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry