×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

W tym roku deweloperzy stawiają na MdM, licząc na wzrost sprzedaży podobny jak w zeszłym roku

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu firmy doradczej REAS)

Deweloperzy chcą wykorzystać popularność programu "Mieszkanie dla Młodych", tym bardziej, że również 2016 rok zapowiada się korzystnie pod względem sprzedaży mieszkań. Dzięki programowi 500+ zwiększą się dochody rodzin, co może mieć wpływ na ich zdolność kredytową.

Według Kazimierza Kirejczyka planowe zakończenie programu MdM w trzecim kwartale 2018 roku wymusza niejako na deweloperach zakończenie budowy mieszkań kwalifikujących się do dopłaty do połowy 2018 roku. Przy dwuletnim cyklu budowlanym realizacja inwestycji powinna się zacząć najpóźniej na początku drugiej połowy bieżącego roku. W związku z tym można przypuszczać, że w połowie tego roku wystąpi tzw. górka podażowa, jeśli chodzi o mieszkania w MdM, których budowa rozpoczęta zostanie z zamiarem sprzedaży zarówno w bieżącym i następnym roku. Jednocześnie deweloperzy którzy działają w segmencie MdM będą brali pod uwagę konieczność zmniejszania podaży mieszkań w tym sektorze, w nadchodzących latach.

- Pewną szansą może okazać się dla nich rynek budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych z myślą o instytucjonalnym najmie, czyli o funduszach kupujących całe budynki od deweloperów. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jak w najbliższych latach będzie funkcjonował największy fundusz, realizowany przez BGK Nieruchomości, który miał w ciągu kilku lat stworzyć portfel rzędu 20 tys. nowych mieszkań w największych polskich miastach, mówi Kazimierz Kirejczyk prezes zarządu firmy doradczej REAS.

Blisko co drugi Polak uważa, że Polska dobrze prowadzi tzw. proces transformacji energetycznej [RAPORT]

Polacy dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat. 

Zdaniem eksperta trudno jest przewidzieć, jak zachowa się rynek kredytów hipotecznych. Już są one nieco droższe, albowiem wzrosły marże. Prawdopodobnie kupującym będzie trudniej uzyskać kredyt z niskim wkładem własnym. W związku z tym będą oni musieli zapłacić dodatkowe ubezpieczenie albo poszukać banku, który będzie skłonny udzielić kredytu o niskim wkładzie własnym, zwiększając przy tym jednak koszty kredytu. Są jednak i pozytywne sygnały z rynku dla kredytobiorców, jak chociażby spodziewany wzrost płac.

- Program 500+ może być traktowany przez banki jako istotne, dodatkowe źródło dochodów rodziny. Dlatego zdolność kredytowa niektórych gospodarstw domowych może wzrosnąć. 2016 rok, o ile nie dojdzie do nieprzewidywalnych, gwałtownych turbulencji gospodarczych czy politycznych, powinien być również bardzo dobry pod względem sprzedaży, choć nie aż tak dobry jak rok miniony, ocenia Kirejczyk.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Deweloperzy oczekują klarownych informacji, jakie działania na rynku mieszkaniowym zamierza podjąć rząd. W szczególności interesuje ich, jak będzie wyglądał nowy narodowy program budowy mieszkań, kiedy zostanie uruchomiony nowy kodeks budowlany, jak będą traktowane już zakupione grunty, dla których zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy i jak zostanie rozwiązana kwestia terenów zalewowych, terenów rolnych zwłaszcza w granicach miast pod inwestycję.

Raptowne zmiany nie służą branży deweloperskiej i nie wpływają dobrze na stabilność ich działalności. Istotne jest, czy program MdM będzie kontynuowany w podobny sposób jak dotychczas i czy ruszy program fundusz mieszkań na wynajem. Nie bez znaczenia byłaby także pomoc frankowiczom, która mogłaby ewentualnie uwolnić część popytu na rynku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry