×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Młodzież przed wakacjami już rozgląda się za pracą. Trzeba jednak uważać, bo są pułapki z ubezpieczeniem!

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Lesław Nawacki, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)

Wykonywanie przez dziecko pracy zarobkowej w okresie wakacyjnym może wywołać komplikacje w kontynuowaniu ubezpieczenia zdrowotnego, które mu dotychczas przysługiwało jako członkowi rodziny. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w sprawie tego problemu do Ministra Zdrowia.

Przed nadejściem sezonu letniego uczniowie szkół średnich i studenci rozglądają się za pracą na wakacje. Potem podejmują krótkotrwałe zlecenie w celu zarobkowym lub przystępują do różnego rodzaju staży organizowanych przez pracodawców. Towarzyszy temu na ogół obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdaniem Lesława Nawackiego, Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, problem braku prawa do świadczenia zdrowotnego występuje w sytuacji, gdy osoba prowadząca jakiś rodzaj działalności zarobkowej, połączony z obowiązkiem ubezpieczenia, przestaje być związana umową z pracodawcą. Wówczas zostaje wyłączona z systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Najczęściej rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą ponownie zgłosić dziecko do systemu, aby nabyło prawa do korzystania z opieki zdrowotnej. Jeżeli tego nie zrobią, w przypadku, kiedy trafi ono np. do szpitala, będą musieli pokryć koszty leczenia.

[DANE MC] Eksperci biją na alarm. Zdecydowana większość Polaków nie ma jeszcze zastrzeżonego numeru PESEL

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają eksperci, to mniej niż ok. 20 proc. dorosłych Polaków. Znaczna część społeczeństwa nadal nie ma wystarczającej wiedzy o istocie oraz skutkach prawnych takiego działania.

- Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił tę sprawę do Ministra Zdrowia, wskazując, że obecnie nie ma możliwości automatycznego powrotu do statusu osoby ubezpieczonej jako członka rodziny. Z punktu widzenia prawa do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, rodzi to negatywne konsekwencje. Mamy do czynienia z problemem konstytucyjnym, ponieważ Konstytucja RP zapewnia prawo do bezpłatnego leczenia wszystkim obywatelom, podkreśla Lesław Nawacki.

Fast foody słabo wystartowały przed wakacjami. Na razie są na lekkim minusie [ANALIZA]

Fast foody zaczynają sezon letni na lekkim minusie. Jak informują eksperci, w tym roku walka o klienta skupi się głównie na promocjach i pogodzie. Znawcy rynku ostrzegają też, że tego typu lokale nie nadążają za sklepami convenience z usługami gastronomicznymi.

Ekspert uważa również, że z tego względu potrzebne są szybkie zmiany w ustawie, które sprawią, że zatrudnienie sezonowe powiązane z odrębnym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego nie będzie przekreślało automatycznego powrotu do statusu ubezpieczonego jako członka rodziny. - Ministerstwo Zdrowia musi przede wszystkim ustosunkować się do tego problemu i przedstawić propozycje jego rozwiązania, albowiem sprawa jest pilna, dodaje Nawacki.

Według opinii Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzebna jest sprawna modyfikacja ustawowych zasad poddawania się ubezpieczeniu zdrowotnemu, która nie należy do prostych, ze względu na systemowe powiązanie z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry