23 luty 2020
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 07 kwietnia 2016 | 06:15
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

Wzrasta liczba spożywanych preparatów dostępnych do kupienia bez recepty. Według lekarzy, winne temu są reklamy

fot. serwis agencyjny MondayNews (lekarz Katarzyna Duchińska, Falck Medycyna)

Rodzice są nieświadomi niebezpieczeństw wynikających z podawania dzieciom suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Łącząc ze sobą różne preparaty, narażają swoje pociechy na przedawkowanie pewnych składników. W rezultacie mocno zaburzają funkcjonowanie ich organizmów.

Według lekarza Katarzyny Duchińskiej z Falck Medycyna, w ostatnim czasie nastąpił znaczy wzrost spożycia przez Polaków suplementów diety, środków przeciwbólowych dostępnych na rynku bez recepty oraz preparatów ziołowych. Samodzielnie wybierając medykamenty, najczęściej nie czytamy ich składu, który zawsze podany jest na opakowaniu. Informuje on o ilości  substancji czynnej oraz o procencie dziennego zapotrzebowania organizmu. Łącząc ze sobą różne preparaty, możemy spowodować przedawkowanie danych substancji chemicznych, ponieważ niektóre produkty zawierają identyczne składniki, np. elektrolity. Należy także pamiętać, że zażywanie preparatów farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem, może wywołać poważne problemy ze zdrowiem.

– W gabinecie lekarskim rodzice nie zawsze mówią nam o tym, że podają swoim dzieciom różne suplementy diety – w postaci żelków czy oranżadek. Co gorsza, nie czytają etykiet dołączonych do opakowań tychże preparatów! W skutek nieświadomych działań dorosłych młode osoby przyjmują za dużo mikro i makroelementów. Podczas rozmowy z rodzicem okazuje się, że miś witaminowy, który powinien być przyjmowany raz na dobę, jest aplikowany dziecku trzykrotnie, ponieważ tak bardzo mu smakuje. W tym przypadku występuje bardzo duże ryzyko przedawkowania, mówi lekarz Katarzyna Duchińska.

Zdaniem Duchińskiej, na zwiększenie spożycia suplementów diety wpływają wszechobecne reklamy. Dzięki nim wierzymy, że zażywając preparaty medyczne, staniemy się zdrowsi, młodsi i piękniejsi… Tymczasem nie wszystkie medykamenty są odpowiednie zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, którzy chorują na przewlekłe choroby. Jeżeli ktoś cierpi na cukrzycę, nadciśnienie czy depresję, nie powinien stosować dostępnych leków bez recepty, a jeżeli czuje taką potrzebę, powinien zasięgnąć porady lekarza. Żadna dostępna na rynku substancja chemiczna nie jest obojętna dla naszego organizmu. Każda wchodzi w interakcją z inną, już przyjmowaną.

– Aplikowanie sobie lub dzieciom na własną rękę suplementów diety może doprowadzić do różnych złych następstw i pogorszenia stanu zdrowia, a nie jego poprawy. Przedawkowanie danego składnika często skutkuje tak zwanym sprzężeniem zwrotnym. Gdy wzrasta stężenie danego mikro lub makroelementu, spada stężenie innego, a to bardzo poważnie zaburza gospodarkę organizmu, przestrzega Duchińska.

Według specjalisty, każdy – kto na co dzień stosuje zbilansowaną dietę – praktycznie nie wymaga dodatkowej suplementacji. Kiedy dzieci i młodzież zażywają preparaty farmakologiczne bez konsultacji z lekarzem, narażone są nie tylko na przedawkowanie niektórych składników odżywczych, ale także na niedobór tych szczególnie istotnych w okresie dojrzewania. Ma to wpływ na dalszy rozwój młodego organizmu, a także zapadalność na choroby. W przypadku, gdy rodzic chce, by dziecko przyjmowało dany środek medyczny, powinien go najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym, pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Jeżeli wystąpi taka konieczność, należy przeprowadzić odpowiednie badania, aby określić, jaki suplement można ewentualnie stosować bez negatywnych konsekwencji w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.