×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Regularnie przyjmując witaminę C, zaledwie w niewielkim stopniu skracamy czas trwania choroby

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Joanna Pietroń, Centrum Medyczne Damiana. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

W przeziębieniu najważniejszy jest odpoczynek. Nie ma zaś badań klinicznych, potwierdzających skuteczność wielu popularnych kuracji. Większość z nich nie szkodzi, ale też nie pomaga wyzdrowieć. Tak jest w przypadku witaminy C. Stosowana w celu profilaktycznym zmniejsza ryzyko przeziębienia najbardziej u sportowców.

Jak zauważa Joanna Pietroń, lekarz medycyny z Centrum Medycznego Damiana, witamina C jest często stosowana przez pacjentów zarówno w trakcie choroby, jak również w celu jej zapobiegania. Jednak w przeprowadzonej już w 2007 roku, metaanalizie, podsumowującej badania kliniczne z poprzednich 50 lat, stwierdzono, że zażywanie jej w trakcie przeziębienia wcale nie łagodzi objawów choroby. Tymczasem, ludzie kupują w dużych ilościach preparaty, w tym wspominaną witaminę, które de facto im nie szkodzą, ale też nie pomagają w powrocie do zdrowia.

– Przyjmowanie witaminy C, codziennie, w celu zapobiegawczym, skraca czas trwania przeziębienia w niewielkim stopniu. Średnio chorujemy bowiem krócej o 1 lub 2 dni w roku. Wykazano też, że profilaktyka ta jest skuteczna tylko u ludzi intensywnie uprawiających sport, np. maratończyków, narciarzy i żołnierzy. Dlaczego tak jest, jeszcze tego nie wiemy. Badania trwają – wyjaśnia Joanna Pietroń.

W czerwcu cena za metr kwadratowy u deweloperów była praktycznie taka sama jak w maju [RAPORT]

W czerwcu w 15 miastach wojewódzkich średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów praktycznie nie zmieniła się względem maja. Obecnie największe szanse na tytuł najbardziej stabilnej cenowo metropolii w 2025 roku mają Warszawa i Katowice.

Z obserwacji eksperta wynika, że każdy pacjent ma „opracowany” własny sposób walki z chorobą, który w rzeczywistości może jednak nie przynosić żadnych efektów. Większość domowych kuracji jest powszechnie stosowana, choć nie ma potwierdzonej skuteczności w badaniach klinicznych. I tak smarowanie ciała popularnymi maściami z olejkami eterycznymi, które udrażniają nos, na pewno nie szkodzi osobom dorosłym czy dzieciom. Ale, jak twierdzi lekarz, w rzeczywistości, u pacjentów w 30% zachodzi tzw. efekt placebo. Polega on na tym, że organizm odpowiada na to, w co wierzy umysł.

– Jeżeli chory czuje, że coś mu pomaga, a z medycznego punktu widzenia nie szkodzi, to nie widzę przeciwwskazań, żeby tego nie stosował. Warto jednak, aby zachował ostrożność i domowymi zabiegami lub środkami nie doprowadził, np. do wystąpienia alergii, podrażnienia skóry lub zaostrzenia chorób przewlekłych. Należy też pamiętać, że najlepszym lekarstwem jest odpoczynek. Trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, o czym nie każdy w przeziębieniu pamięta – przypomina lekarz.

Joanna Pietroń wyjaśnia, że liczba godzin potrzebnych na regenerację dla każdej osoby jest inna. Dorosłemu, zdrowemu człowiekowi może wystarczyć np. 8 na dobę. Ale w trakcie choroby, organizm potrzebuje więcej odpoczynku, niż zwykle, ponieważ musi zmobilizować wszystkie swoje siły do walki z infekcją. Dlatego, warto zrezygnować wtedy z wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, trudniejsze zadania odłożyć na późniejszy czas i pozostać w domu.

[DANE MC] Eksperci biją na alarm. Zdecydowana większość Polaków nie ma jeszcze zastrzeżonego numeru PESEL

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają eksperci, to mniej niż ok. 20 proc. dorosłych Polaków. Znaczna część społeczeństwa nadal nie ma wystarczającej wiedzy o istocie oraz skutkach prawnych takiego działania.

– Ważne jest, aby przebywać w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni Celsjusza, w którym panuje prawidłowa wilgotność, tzn. 40-60%. Sprawdza się ją specjalnym urządzeniem – higrometrem, inaczej wilgotnościomierzem. Jak wiadomo, w przesuszonych i przegrzanych pomieszczeniach wirusy utrzymują się dłużej i przenoszą się na większą odległość. Kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie, musimy zadbać też o to, aby nie zarażać innych osób, przebywających w naszym otoczeniu. Częste mycie rąk, a także unikanie dotykania okolic oczu i nosa powoduje, że choroba nie rozprzestrzenia się zbyt szybko – zwraca uwagę Joanna Pietroń.

Zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej około 1,5-2 litrów wody niegazowanej na dobę, w celu utrzymania właściwej wilgotności błon śluzowych. Wskazana jest też herbata z imbirem, który działa przeciwwirusowo. Z kolei miód z mlekiem łagodzi kaszel. Lekarz odradza natomiast picia napojów gazowanych, a także jedzenia potraw obciążających układ pokarmowy, tj. steków czy kotletów schabowych. Rosół w czasie choroby rozgrzewa. Olejki z warzyw i przypraw, np. ziela angielskiego, pieprzu oraz para, unosząca się znad talerza, oczyszczają drogi oddechowe. Generalnie dieta w przeziębieniu powinna być lekkostrawna i różnorodna. Wówczas szczególnie warto spożywać warzywa, m.in. paprykę, brokuł, cebulę, buraki, seler, czosnek, jak również owoce cytrusowe.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry