×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Przez Brexit Polacy nie będą już studiować na brytyjskich uczelniach? To realne, ale uczelnie mają na to sposób

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Patrycja Górska, The Swan School. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Opłaty za studia na Wyspach mogą wzrosnąć aż dwukrotnie dla obywateli Unii Europejskiej, gdy zaczną być traktowani jak uczniowie z zagranicy. Ale na razie tamtejszy rząd nie wprowadza takich zmian. Co więcej, możliwe jest utworzenie programu stypendialnego dla obcokrajowców.

Według Jo Johnsona, Ministra Stanu ds. Uniwersytetów i Nauki Wielkiej Brytanii, zarówno osoby już studiujące na tamtejszych uczelniach, jak i te, które będą aplikować w nowym roku akademickim 2016/2017, nie muszą obawiać się zmian związanych z Brexitem. W najbliższym czasie nie zostaną bowiem wprowadzone żadne reformy. Ponadto kraj ten, de facto, wciąż pozostaje w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.

- Obecnie studenci uczelni brytyjskich, ze względu na przynależność Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej, płacą za rok studiów 9000 funtów. Średnie roczne utrzymanie się w Londynie wynosi około 7000-8000 funtów. W pozostałych częściach Anglii, Walii czy w Szkocji, koszty życia są zmienne i kształtują się na poziomie od 4000 do 6000 funtów na rok, wyjaśnia Patrycja Górska z The Swan School.

Nadchodzi rewolucja w stomatologii. Jeszcze w tym roku mają ruszyć badania na ludziach. Eksperci studzą emocje

Zespół japońskich badaczy pracuje nad stworzeniem leku na odrastanie ludzkich zębów. Sukcesem zakończyły się już badania laboratoryjne na myszach i fretkach. Latem naukowcy chcą przetestować preparat na ludziach.

Na czerwcowej Konferencji UCAS, zorganizowanej w Londynie dla międzynarodowych nauczycieli i doradców, przedstawiciele wyższych uczelni podkreślali, jak ważny jest dla całego brytyjskiego szkolnictwa potencjał młodych osób z pozostałych krajów Europy, które chcą się kształcić na Wyspach. Tym samym wyrażali chęć udzielenia wsparcia wszystkim zainteresowanym tamtejszą edukacją. Zapewniali, że planują nawiązać porozumienia wewnętrzne z danymi krajami, którym będą gwarantować dofinansowania w zakresie czesnego dla studentów.

[Dane z rejestrów] Rolnicy wciąż z milionowymi długami. Do tego coraz wolniej je spłacają

Sytuacja w rolnictwie wciąż jest bardzo trudna. Dane z rejestrów długów właściwie nie pozostawiają żadnych złudzeń. Rolnicy wciąż są w pętli wielomilowych długów. Jeżeli nic się nie zmieni to fala bankructw może być nie do zatrzymania.

- Nie wiadomo jednak, ile będą kosztować studia w ciągu najbliższych dwóch lat dla osób spoza Wielkiej Brytanii. Czarny scenariusz zakłada aż dwukrotne podwyższenie czesnego, w związku z przyjęciem przez nich nowego statusu - studentów z zagranicy. To oznacza, że uczniowie z Polski musieliby inwestować w edukację 18 000 funtów rocznie. Za rok studiów medycznych opłata wynosiłaby 30 000 funtów, mówi specjalista z The Swan School.

Jednak zdaniem Patrycji Górskiej, liczba osób decydujących się na rozpoczęcie edukacji w Wielkiej Brytanii nie zmieni się, gdyż tamtejsze uczelnie są świadome ogromnej synergii rodzimych i zagranicznych studentów. Dlatego będą czynić wszelkie starania, by pozyskać uczniów z innych krajów i wspierać ich finansowo. Jedną z form pomocy może być utworzenie programu stypendialnego dla studentów z Unii Europejskiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry