×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Poziom bezrobocia może spaść, jeśli system kształcenia zostanie dostosowany do potrzeb pracodawców

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Marek Jurkiewicz, portal InfoPraca.pl. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Liczba miejsc na kierunkach studiów powinna być uzależniona od prognoz na rynku pracy i otoczenia społeczno-gospodarczego. Blisko miesiąc temu posłowie Nowoczesnej wnieśli taką uwagę do projektu nowelizacji ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw.

W lipcu br. ustawa o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw została skierowana do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Prace nad nią są więc niezakończone. Zdaniem ekspertów rynku pracy, najważniejszym kierunkiem zmian byłoby dostosowanie systemu szkolnictwa wyższego do wymagań pracodawców, o którym mówili na posiedzeniu 23 czerwca br. posłowie Nowoczesnej.

- Efekty takiej zmiany powinny być widoczne w przeciągu 4-5 lat po jej wprowadzeniu. Uczelnie wyższe w Polsce prowadzą typowo akademicki system nauczania. Istotne jest także, jak kształcone będą w tym zakresie umiejętności społeczne i wiedza projektowa, ponieważ z punktu widzenia pracodawców są one na poziomie niższym od oczekiwanego, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Marek Jurkiewicz z portalu InfoPraca.pl.

[Dane z rejestrów] Rolnicy wciąż z milionowymi długami. Do tego coraz wolniej je spłacają

Sytuacja w rolnictwie wciąż jest bardzo trudna. Dane z rejestrów długów właściwie nie pozostawiają żadnych złudzeń. Rolnicy wciąż są w pętli wielomilowych długów. Jeżeli nic się nie zmieni to fala bankructw może być nie do zatrzymania.

Jak zauważa specjalista, współpraca pomiędzy biznesem a uczelniami funkcjonuje, ale przede wszystkim w skali mikro. W jej zakres wchodzą niewielkie działania, które opierają się głównie na realizacji projektów dopasowanych do potrzeb konkretnych pracodawców, np. z zakresu logistyki, opracowane i wdrażane zgodnie z wytycznymi określonej firmy. Projekty dotyczą poszczególnych inwestycji lub kwestii związanych z brakiem odpowiednich kandydatów na lokalnym rynku pracy. Tymczasem niezbędne jest podejmowanie wszelkiej aktywności polegającej na kształtowaniu rozwiązania systemowego i dostosowaniu całego szkolnictwa do wymogów gospodarki.

- Analizując bieżącą sytuację na rynku, z uwzględnieniem liczby publikowanych ofert pracy, danych GUS, serwisów branżowych i sygnałów płynących od przedsiębiorców, największe zapotrzebowanie zauważalne jest w takich branżach jak IT, energetyka, produkcja, sprzedaż, obsługa klienta, inżynieria oraz instalacje/utrzymanie/serwis. Będą poszukiwani specjaliści w obszarze nowych technologii, źródeł odnawialnych oraz ekologicznym, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W tej chwili najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie po ukończeniu studiów na kierunkach, humanistycznych, pedagogicznych, politologii lub geologii, wyjaśnia Marek Jurkiewicz.

Według eksperta z portalu InfoPraca.pl, istotna jest nie tylko spójność pomiędzy ilością miejsc na kierunkach, które proponują uczelnie, a obecną sytuacją na rynku pracy. Znaczenie ma także korelacja pomiędzy liczbą osób, które kończą uczelnie, a oczekiwaniami firm. Należy zatem zwrócić uwagę, jakie inwestycje są planowane, jak wyglądają światowe trendy, jakie sektory gospodarki będą się rozwijać, a następnie dopasować poszczególne projekty i system szkolenia do wymogów rynku.

W ub.r. otwarto ponad 300 tys. jednoosobowych firm. Do tego odwieszono prawie 180 tys. [DANE Z CEIDG]

W 2023 roku liczba wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) spadła o prawie 3 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Natomiast liczba wniosków o wznowienie działalności wzrosła rok do roku o przeszło 16 proc.

- Podejmowane działania zawsze mogą okazać się niedostosowane do prognoz na przyszłe lata. Ale oczywiście pierwszy krok musi zostać wykonany. Brak jakiejkolwiek aktywności w tym zakresie spowoduje, że zaistnieje duży rozdźwięk pomiędzy zapotrzebowaniem rynku a dostępnością właściwych kandydatów. W związku z tym wciąż będzie duży poziom bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, dodaje Jurkiewicz.

Kluczową rolę odgrywa wiedza, uważana za podstawowe źródło innowacji, w tym szczególnie wiedza merytoryczna, projektowa i umiejętności komunikacyjne. Istotne jest ukierunkowanie wiedzy zgodne ze zmianami zachodzących w otoczeniu biznesowym, a także właściwa analiza rynkowa i współpraca świata nauki z przedsiębiorstwami, czego przykładem mogą być programy realizowane przez uczelnie wyższe pod kątem konkretnego sektora przemysłu. Jeżeli uczelnie będą zwracać uwagę na aktualne trendy, to ich absolwenci nie powinni mieć w przyszłości większego problemu z zatrudnieniem. Warto również zwrócić uwagę na szkolnictwo techniczne i zawodowe, albowiem specjaliści z tej branży są obecnie najbardziej poszukiwani na rynku pracy.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry