Autor: Redakcja, 30 września 2016 | 05:00

Polski artysta znowu zadziwia niezwykłym pomysłem, tworząc unikalną kolekcję na światowym poziomie

Artur Kaliński, artysta malarz, performer. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

  Aby pobrać materiał musisz być zalogowany.

Udostępnienie pliku (wstaw materiał na własną stronę).

Wstaw wideo na stronę *

Wielkość filmu

<iframe width="680" height="383" src="http://press.mondaynews.pl/polski_artysta_znowu_zadziwi_publicznosc_tym_razem_stworzyl_unikalna_kolekcje_na_swiatowym_poziomie_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="400" height="320" src="http://press.mondaynews.pl/polski_artysta_znowu_zadziwi_publicznosc_tym_razem_stworzyl_unikalna_kolekcje_na_swiatowym_poziomie_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

* Kiedy dokonasz wyboru wielkości pliku (duży/mały) skopiuj powyższy link i wklej na swoją stronę.

 

Artur Kaliński, bo o nim mowa, ujawnia swoje najnowsze dzieła – maski i fragmenty kobiecego ciała wykonane z polerowanego brązu. Jego prace są uznawane przez niektórych krytyków za swego rodzaju „kontynuację” twórczości wybitnego, nieżyjącego już rzeźbiarza Igora Mitoraja.

Stworzenie przez Kalińskiego form przestrzennych wynika w ogromnej mierze z fascynacji dorobkiem artystycznym Igora Mitoraja. Charakteryzuje je podobny sposób przedstawiania twarzy w postaci masek, nawiązujący do sztuki starożytnej. Jednak biorąc pod uwagę styl wykończenia, czyli polerowanie, a w przyszłości złocenia, nie zaś patynowanie, rzeźby Kalińskiego są inne i tylko w niewielkim stopniu kojarzą się z antykiem.

– W przeszłości tworząc płaskie formy, coraz więcej myślałem o tym, że postacie powinny „wyjść” z moich obrazów i stanąć w realnej przestrzeni. Właśnie wtedy byłem pod wrażeniem kunsztu Mitoraja, którego prace najbardziej mnie inspirują ze wszystkich dzieł współczesnych i dawnych artystów. A to za sprawą podobnej wizji piękna ludzkiego ciała wraz ze wszystkimi jego niedoskonałościami. Znaczenie ma również dla mnie ów antyczny charakter i zarys dzieł tego artysty, mówi Artur Kaliński.

Najnowsza kolekcja artysty jest swego rodzaju pochwałą natury człowieka – zarówno kobiecego ciała, jak i ludzkich twarzy. Te zaś w jego pracach zawsze pozostają niekompletne lub w pewnym miejscu nagle się kończą lub wręcz urywają. Uwidaczniając niedoskonałości, pragnie on zwrócić uwagę na to, co w nas piękne. W przypadku rzeźb wykorzystuje do tego polerowany, błyszczący brąz, który bardzo przypomina czyste złoto. Artysta zapowiada także, że w przyszłości dodatkowo zamierza je złocić metodą galwanizacji.

– Znając twórczość Igora Mitoraja, postanowiłem zacząć wykonywać duże formy przestrzenne. Moje maski są ponad dwa razy większe od ludzkich twarzy. Tworzenie ich okazało się dla mnie niesamowicie ciekawym oraz inspirującym doświadczeniem, ponieważ już nie tylko statyczne pojedyncze elementy ciała można przedstawić w ten sposób, ale również dynamiczne postacie, które w przestrzeni będą wydawały się wręcz realnie poruszać, dodaje Kaliński.

Artysta pracował nad stworzeniem kolekcji przez półtora roku. W tym czasie powstał cykl trzech masek – „Orion Belt – Alnitak, Alnilam i Mintaka”, a także „Perfect body”, czyli apoteoza idealnej kobiecej sylwetki. Kaliński starał się oddać charakter dzieł, zwiększając ich proporcje w stosunku do oryginalnych modeli. Miały one nie tylko zachwycać formą, ale także strukturą, co jest o tyle trudne, że wymaga wielogodzinnej pracy nad samym wykończeniem rzeźby, wypolerowaniem jej i udoskonaleniem każdego detalu, a nie tylko nadaniem podstawowego kształtu.

– Obecnie kończy się moja wystawa w New Hope, w USA, w galerii znanego amerykańskiego artysty i marchanda Johna Murdoch’a. Jednocześnie prowadzę rozmowy dotyczące kolejnej ekspozycji wykonanych obecnie przeze mnie prac, z innymi galeriami sztuki, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Chciałbym, aby zostały tam zaprezentowane nowe dzieła mojego autorstwa, wyznaje Artur Kaliński.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych użytkowników serwisu tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

Tagi

Menu