20 wrzesień 2021
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 08 marca 2016 | 05:11
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

Ozonowanie krwi pomaga pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby. Wspomaga tradycyjne metody leczenia

fot. serwis agencyjny MondayNews (lek. Magdalena Osińska, Klinika Witaminowa)

Ozonoterapia przeżywa złote czasy jako skuteczna metoda wspomagania leczenia wielu chorób. Pomaga w przypadkach, w których konwencjonalne metody leczenia są niewystarczające. Najczęściej ma zastosowanie w chorobach autoimmunologicznych oraz w procesach przewlekłego zapalenia.

– Obecnie ozonoterapia ma szerokie zastosowanie w leczeniu takich chorób jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, w ranach trudno gojących się i jest praktykowana dość powszechnie, mówi lek. Magdalena Osińska z warszawskiej Kliniki Witaminowej.

Ozon natlenia tkanki oraz ułatwia komórkowe procesy odnowy. Dlatego jest wykorzystywany w leczeniu owrzodzeń, ropnych zmian na skórze i odleżyn. Podany bezpośrednio do naczynia krwionośnego wspomaga walkę z niedokrwieniem serca, mózgu czy kończyn dolnych. Redukuje on toksyny w organizmie oraz tłuszcz, pobudzając jednocześnie system odpornościowy.

– Do przeciwwskazań do stosowania ozonoterapii należy kilka sytuacji. Wśród nich można wymienić przede wszystkim nadczynność tarczycy i źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ale także ciążę oraz etap ostrego zawału mięśnia sercowego, dodaje Osińska.

Od strony technicznej zabieg ozonoterapii polega na tym, że butelka soli fizjologicznej jest podłączana do aparatu, który z kolei ma podłączenie do butli z ozonem. Na zasadzie sprzężenia zwrotnego butelka soli fizjologicznej jest nasycana ozonem o zmiennym stężeniu (stężenie mieszaniny tlenowo-ozonowej jest stopniowo zwiększane) i przyłączana pacjentowi do naczynia krwionośnego. Ozon wędruje z ten sposób do każdej komórki.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.