×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Młodzież przed wakacjami już rozgląda się za pracą. Trzeba jednak uważać, bo są pułapki z ubezpieczeniem!

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Lesław Nawacki, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)

Wykonywanie przez dziecko pracy zarobkowej w okresie wakacyjnym może wywołać komplikacje w kontynuowaniu ubezpieczenia zdrowotnego, które mu dotychczas przysługiwało jako członkowi rodziny. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w sprawie tego problemu do Ministra Zdrowia.

Przed nadejściem sezonu letniego uczniowie szkół średnich i studenci rozglądają się za pracą na wakacje. Potem podejmują krótkotrwałe zlecenie w celu zarobkowym lub przystępują do różnego rodzaju staży organizowanych przez pracodawców. Towarzyszy temu na ogół obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdaniem Lesława Nawackiego, Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, problem braku prawa do świadczenia zdrowotnego występuje w sytuacji, gdy osoba prowadząca jakiś rodzaj działalności zarobkowej, połączony z obowiązkiem ubezpieczenia, przestaje być związana umową z pracodawcą. Wówczas zostaje wyłączona z systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Najczęściej rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą ponownie zgłosić dziecko do systemu, aby nabyło prawa do korzystania z opieki zdrowotnej. Jeżeli tego nie zrobią, w przypadku, kiedy trafi ono np. do szpitala, będą musieli pokryć koszty leczenia.

[DANE MF] Podatnicy winni fiskusowi ponad 115 mld złotych. Widać też 2-proc. spadek rdr. w zaległościach

Według danych udostępnionych przez resort finansów, na koniec 2023 roku zaległości podatkowe przekroczyły 115 mld zł. Ponad 81% z ww. kwoty stanowi VAT. Najgorzej sprawa wygląda w województwie mazowieckim i śląskim.

- Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił tę sprawę do Ministra Zdrowia, wskazując, że obecnie nie ma możliwości automatycznego powrotu do statusu osoby ubezpieczonej jako członka rodziny. Z punktu widzenia prawa do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, rodzi to negatywne konsekwencje. Mamy do czynienia z problemem konstytucyjnym, ponieważ Konstytucja RP zapewnia prawo do bezpłatnego leczenia wszystkim obywatelom, podkreśla Lesław Nawacki.

W 2023 roku kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych poszła w górę o ponad 33 proc. r/r

Jak wynika z danych ZUS-u, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 r. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Ekspert uważa również, że z tego względu potrzebne są szybkie zmiany w ustawie, które sprawią, że zatrudnienie sezonowe powiązane z odrębnym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego nie będzie przekreślało automatycznego powrotu do statusu ubezpieczonego jako członka rodziny. - Ministerstwo Zdrowia musi przede wszystkim ustosunkować się do tego problemu i przedstawić propozycje jego rozwiązania, albowiem sprawa jest pilna, dodaje Nawacki.

Według opinii Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzebna jest sprawna modyfikacja ustawowych zasad poddawania się ubezpieczeniu zdrowotnemu, która nie należy do prostych, ze względu na systemowe powiązanie z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry