07 lipiec 2020
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 09 maja 2016 | 05:03
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

Młodzież przed wakacjami już rozgląda się za pracą. Trzeba jednak uważać, bo są pułapki z ubezpieczeniem!

fot. serwis agencyjny MondayNews (Lesław Nawacki, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)

Wykonywanie przez dziecko pracy zarobkowej w okresie wakacyjnym może wywołać komplikacje w kontynuowaniu ubezpieczenia zdrowotnego, które mu dotychczas przysługiwało jako członkowi rodziny. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w sprawie tego problemu do Ministra Zdrowia.

Przed nadejściem sezonu letniego uczniowie szkół średnich i studenci rozglądają się za pracą na wakacje. Potem podejmują krótkotrwałe zlecenie w celu zarobkowym lub przystępują do różnego rodzaju staży organizowanych przez pracodawców. Towarzyszy temu na ogół obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdaniem Lesława Nawackiego, Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, problem braku prawa do świadczenia zdrowotnego występuje w sytuacji, gdy osoba prowadząca jakiś rodzaj działalności zarobkowej, połączony z obowiązkiem ubezpieczenia, przestaje być związana umową z pracodawcą. Wówczas zostaje wyłączona z systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Najczęściej rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą ponownie zgłosić dziecko do systemu, aby nabyło prawa do korzystania z opieki zdrowotnej. Jeżeli tego nie zrobią, w przypadku, kiedy trafi ono np. do szpitala, będą musieli pokryć koszty leczenia.

 Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił tę sprawę do Ministra Zdrowia, wskazując, że obecnie nie ma możliwości automatycznego powrotu do statusu osoby ubezpieczonej jako członka rodziny. Z punktu widzenia prawa do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych, rodzi to negatywne konsekwencje. Mamy do czynienia z problemem konstytucyjnym, ponieważ Konstytucja RP zapewnia prawo do bezpłatnego leczenia wszystkim obywatelom, podkreśla Lesław Nawacki.

Ekspert uważa również, że z tego względu potrzebne są szybkie zmiany w ustawie, które sprawią, że zatrudnienie sezonowe powiązane z odrębnym tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego nie będzie przekreślało automatycznego powrotu do statusu ubezpieczonego jako członka rodziny. – Ministerstwo Zdrowia musi przede wszystkim ustosunkować się do tego problemu i przedstawić propozycje jego rozwiązania, albowiem sprawa jest pilna, dodaje Nawacki.

Według opinii Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, potrzebna jest sprawna modyfikacja ustawowych zasad poddawania się ubezpieczeniu zdrowotnemu, która nie należy do prostych, ze względu na systemowe powiązanie z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.