17 styczeń 2020
 
Zapomniałeś hasła?  Kliknij tutaj
Zespół MondayNews, 05 października 2016 | 05:00
Masz ciekawego newsa? Napisz do wydawcy

J. Jeśman (SWPS): Wykładowcy już teraz przygotowują studentów do zawodów, które jeszcze nie istnieją

Dr Joanna Jeśman, School of Ideas - Uniwersytet SWPS. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Za 15 lat na rynku pracy poszukiwane będą m.in. osoby profesjonalnie zajmujące się projektowaniem śmieci i specjaliści od zarządzania śmiercią w sieci. W zawodach przyszłości cenione będą: umiejętność przystosowania się do nowych warunków, krytyczne myślenie oraz mobilność.

Specjaliści z zakresu forsight, czyli naukowego przewidywania kierunków zmian społecznych, podkreślają, że należy obecnie zwrócić uwagę na to, czego uczą się młodzi ludzie. Zdaniem dr Joanny Jeśman, badaczki ze School of Ideas, Uniwersytet SWPS, istotne jest, by wyposażyć studentów nie tylko w konkretne umiejętności zawodowe, ale też w uniwersalne kompetencje, które pozwolą im odnaleźć się na rynku pracy w najbliższej przyszłości. Wśród tych kwalifikacji najważniejsze będą krytyczne myślenie, kreatywność, mobilność, umiejętność pracy zespołowej i projektowej.

– Pamiętajmy, że zawody popularne w 2010 r. nie istniały jeszcze w 2004 r. W przyszłości sukces na rynku pracy będzie zależał od tego, czy młody człowiek zdoła dostosować się do nowych warunków. Przygotowując studentów do przyszłościowych zawodów, musimy ich nauczyć umiejętności odnajdywania się w szybko zmieniającym się świecie. Ważne będą też predyspozycje do współdziałania, ponieważ będziemy pracować w dużych, interdyscyplinarnych zespołach specjalistów z różnych dziedzin – prognozuje w rozmowie z serwisem agencyjnym MondayNews dr Joanna Jeśman.

Osoby elastyczne i potrafiące współpracować z innymi, będą mogły łatwiej zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Jak podkreśla dr Jeśman, eksperci z zakresu forsight przewidują, że w 2030 roku będziemy potrzebować specjalistów z trzech głównych obszarów. Będą to: szeroko rozumiana pomoc osobom starszym, zarządzanie cyfrowym wizerunkiem i obecność w sieci, nawet po śmierci, a także projektowanie przedmiotów, które będzie uwzględniało ekologię i recykling.

– Popularnym zawodem przyszłości będzie nostalgista. Zajmie się on wyposażaniem mieszkań seniorów w sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie. To profesja mająca korzenie psychologiczne, ponieważ komfort otoczenia wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie seniorów oraz wydłuża ich życie. Poszukiwanym zawodem stanie się także menadżer ds. planowania schyłku życia. Będzie to specjalista, który zorganizuje codzienność osoby starszej – zaproponuje, gdzie będzie mieszkać i jaką opiekę medyczną otrzyma. Zaplanuje też radosne chwile, np. podróże, imprezy i aktywności społeczne – wyjaśnia dr Joanna Jeśman.

Trendy związane ze starzejącym się społeczeństwem to nie jedyny problem, który wyznacza kierunek zmian zawodowych. Badacze z agencji forsightingowych podkreślają, że coraz większe znaczenie ma nadmiar przedmiotów i procedur. Dlatego jednym z zawodów przyszłości będzie menadżer ds. upraszczania. Usprawni on komunikację między pracownikami w firmach. Poszukiwany będzie też projektant śmieci, którego zadaniem będzie takie wykorzystanie użytych już materiałów, dzięki któremu nie powstaną kolejne odpady, a także doradzanie, jak wytwarzać nowe przedmioty, żeby móc je w przyszłości łatwo poddać recyklingowi.

– Wśród prognoz dotyczących zawodów związanych z kreowaniem wizerunku wirtualnego zwraca uwagę zawód menadżera ds. obecności w sieci. Zajmie się on działaniami z zakresu cyfrowego public relations. Taka osoba ustali spójny plan treści, które na nasz temat pojawią się w internecie i będzie je publikować. Stanowiskiem związanym również z obecnością w sieci będzie specjalista zarządzający śmiercią w wirtualnej rzeczywistości. Jego zadaniem będzie dbanie o konta społecznościowe osób zmarłych, w tym zamykanie ich profili za pomocą specjalnych ceremonii – przewiduje dr Joanna Jeśman.

ZOBACZ TAKŻE

Używamy plików cookies by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.