×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

B. Sawicki: Nabywanie teraz złota to błąd. Z tą inwestycją należy zaczekać przynajmniej do połowy lipca

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Bartosz Sawicki, Dom Maklerski TMS Brokers. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Prawdopodobnie wkrótce bank centralny USA podniesie stopy procentowe. To oznacza, że nie opłaca się teraz kupować złota, które w najbliższym czasie stanieje. Długoterminowe perspektywy są negatywne, dlatego inwestorzy w trakcie zwyżek ceny kruszcu powinni się go pozbywać.

W ostatnich tygodniach uncja złota została bardzo mocno przeceniona przez inwestorów na światowych rynkach. Wynika to z faktu, że odzyskali oni wiarę w to, iż bank centralny USA (Fed) podniesie stopy procentowe już w te wakacje. W konsekwencji wzrósł popyt na amerykańską walutę i dochodowość obligacji skarbowych. Oba te czynniki wpływają na cenę złota. Jego wartość była niska przez kilka lat, ale na początku br. nastąpił wzrost o 25% w stosunku do grudnia 2015 r. W tym roku Amerykanie zakupili ponad dwa razy tyle monet, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Pojawiła się pewna moda na złoto. Świadczą o tym pozycje raportowane przez uczestników rynku (w tym fundusze hedgingowe) komisji CFTC. Również mali inwestorzy znowu pozytywniej myślą o kruszcu, co odzwierciedla bardzo duży napływ ich środków do notowanych na giełdach funduszy typu ETF, wyjaśnia serwisowi agencyjnemu MondayNews, Bartosz Sawicki z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

Na początku czerwca br. wartość zainwestowanych środków zgromadzonych w funduszach notowanych na giełdach była najwyższa od dwóch i pół roku. To wskazuje na bardzo duże zainteresowanie inwestorów i ten trend się nasila. Część z nich jednak uważa, że wkrótce nastąpi zwyżka cen złota i myśli o zakupie go w najbliższym terminie. Zdaniem Sawickiego, to błędna interpretacja. Z kolei ci, którzy nabyli ten kruszec kilka lat temu, powinni wykorzystać zwyżki, jakie miały miejsce kilka tygodni temu i pozbywać się go w tym czasie, żeby zminimalizować straty.

Polacy coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. Częściej chodzą do lekarzy po zwolnienia z tego tytułu. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają złudzeń. Ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne stają się coraz większymi problemami społecznymi.

- Długoterminowe perspektywy dotyczące złota wydają się być negatywne. Inwestorzy krótkoterminowi powinni grać na spadki złota, bowiem najbliższe kilka tygodni to czas, w którym może nastąpić dalsza presja na metale szlachetne. Natomiast inwestorzy, którzy myślą o jego zakupie, warto aby zaczekali z tym do połowy lipca. Po podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych istnieje szansa na korektę wartości kruszcu, radzi Bartosz Sawicki.

Choć najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się 15 czerwca, to większość analityków w USA uważa, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się na podwyżkę na tydzień przed brytyjskim referendum dotyczącym Brexitu. Jest szansa na to, że taka decyzja właśnie zostanie podjęta w lipcu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry