Autor: Redakcja, 22 grudnia 2015 | 11:23

SONDA: Nadal najczęściej spędzamy święta Bożego Narodzenia w gronie najbliższej rodziny

SONDA: Nadal najczęściej spędzamy święta Bożego Narodzenia w gronie najbliższej rodziny

  Aby pobrać materiał musisz być zalogowany.

Przepraszamy, ale ten materiał nie posiada pliku do udostępnienia.

 

Najnowsza sonda, przeprowadzona przez instytut badawczy ABR SESTA, wskazuje, że 50% badanych spędza święta u bliskiej rodziny, natomiast 44,7% planuje je u siebie w domu. Pozostali zamierzają w tym czasie świętować z dalszą rodziną lub znajomymi.

Świąteczny obiad w gronie rodzinnym to zdecydowanie najczęstsza forma obchodzenia Bożego Narodzenia. Osoby bezdzietne, które mieszkają wraz z małżonkiem lub partnerem, spędzą je przeważnie u bliskiej rodziny (60%). Ci, którzy mieszkają z rodzicami będę je świętować u siebie w domu (60%). Połowa rodzin z dziećmi (50%) będzie gościć u bliskiej rodziny, a 47% z nich przygotuje święta w domu.

Bardzo ważne są przygotowania do świąt, dlatego aż 90% respondentów oświadcza, że będzie w nich aktywnie uczestniczyć. 87% pytanych osób, które planuje je spędzić u bliskiej rodziny, będzie służyć pomocą w ich organizacji. Wśród osób, które planują świętować u siebie, jedynie 4% twierdzi, że nie będzie pomagać w ich przygotowaniu.

– Rodzina, poprzez najbardziej pierwotne więzi psychobiologiczne, jakimi są relacje pokrewieństwa, upewnia nas, że nie jesteśmy sami i możemy liczyć na najbliższych, nawet jeśli to jest czasami tylko iluzja. Poczucie nawet chwilowego bezpieczeństwa odruchowo podnosi u wielu osób samoocenę. A to są atrybuty rodzinnych świąt czasami ważniejsze od wszystkiego innego, co dzieje się w rodzinie, wyjaśnia psycholog, dr Leszek Mellibruda.

Sonda została przeprowadzona w okresie od 23 listopada do 30 listopada 2015 roku, za pomocą panelu badawczego badaniarynku.pl należącego do ABR SESTA. Dokonano jej za pomocą metody CAWI (Computer Assisted Web Interview). Udział w niej wzięło 521 osób, 61,2% kobiet oraz 38,8% mężczyzn. Najwięcej osób było w przedziale wiekowym 20-29 lat (43,6%) oraz 30-39 lat (30,7%). Największą grupę, bo 39,3% respondentów, stanowiły osoby bezdzietne, mieszkające z małżonkiem lub partnerem, oraz mieszkające z rodzicami (24,2%). Większość sondowanych (21,5%) pochodzi z dużego miasta powyżej 500 tys. mieszkańców lub miasta do 50 tys. mieszkańców (19,8%).

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych użytkowników serwisu tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

Tagi

Menu