Autor: Redakcja, 17 lutego 2016 | 05:09

Na rynku pojawiła się nowa alternatywa dla cukru, która niedługo może stać się hitem kulinarnym

fot. serwis agencyjny MondayNews (Magdalena Czyrynda-Koleda, poradnia dietetyczna Dietosfera)

  Aby pobrać materiał musisz być zalogowany.

Udostępnienie pliku (wstaw materiał na własną stronę).

Wstaw wideo na stronę *

Wielkość filmu

<iframe width="680" height="383" src="http://press.mondaynews.pl/na_rynku_pojawila_sie_nowa_alternatywa_dla_cukru_ktora_niedługo_moze_stac_sie_hitem kulinarnym_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="400" height="320" src="http://press.mondaynews.pl/na_rynku_pojawila_sie_nowa_alternatywa_dla_cukru_ktora_niedługo_moze_stac_sie_hitem kulinarnym_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

* Kiedy dokonasz wyboru wielkości pliku (duży/mały) skopiuj powyższy link i wklej na swoją stronę.

 

Lucuma może zastąpić cukier, jest bowiem słodzikiem o niskim indeksie glikemicznym. Zawiera wiele składników odżywczych m.in. beta-karoten i żelazo. Smakiem przypomina syrop klonowy i stanowi dodatek do potraw. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością.

Lucuma jest owocem, który pochodzi z andyjskich dolin Peru, Chile i Ekwadoru. W Europie najczęściej jest spotykana w krajach śródziemnomorskich np. Hiszpanii i Portugalii. Jej owoce przypominają wyglądem awokado, ponieważ mają kulisty kształt w zielonym kolorze, a wewnątrz znajduje się włóknisty, pomarańczowy miąższ. Lucuma jest produktem bardziej popularnym na Zachodzie niż w Polsce, dlatego w naszym kraju mało osób zdaje sobie sprawę, że można go stosować zamiast cukru.

– Takie owoce najpierw suszy się w całości, później się mieli, dzięki czemu uzyskuje się proszek, który jest stosowany jako słodzik. Można nim słodzić różnego typu potrawy lub koktajle. Może on także stanowić dodatek do musli, deserów czy lodów, wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda, z poradni dietetycznej Dietosfera.

Smak lucumy jest podobny do smaku syropu klonowego lub karmelu. Jej owoce są odżywcze, lekko słodkie i orzeźwiające. Jej miąższ, wysuszony i sproszkowany, doskonale się sprawdza w charakterze naturalnego słodzika lub środka aromatyzującego. Posiada ona m.in. wysoką zawartość błonnika pokarmowego, białko roślinne, wapń.

– Owoc ten ma duże wartości odżywcze, zawiera witaminy z grupy B, żelazo i różnego rodzaju minerały, czego zwykły cukier nie posiada. Teksturą przypomina cukier puder. Jest także mniej słodki niż zwykły cukier, albowiem dwie łyżeczki lucumy odpowiadają jego jednej łyżeczce, mówi Czyrynda-Koleda.

Lucuma jest bezpieczna dla diabetyków i innych osób, które muszą uważać na poziom cukru we krwi. Spożywanie jej wywołuje uczucie sytości. Jest świetnym dodatkiem do jogurtów i smoothie. Ekstrakt z lucumy przyspiesza gojenie ran. Reguluje ona także pracę układu trawiennego. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością.

– Jeżeli stosujemy lucumę jako słodzik, to podobnie jak w przypadku każdego, nawet najzdrowszego produktu należy zachować pewien umiar. W nadmiarze wszystko szkodzi, a lucuma uważana jest za tzw. superfoods, czyli jest w jednej grupie z zielonym jęczmieniem czy spiruliną, przestrzega Magdalena Czyrynda-Koleda.

W Polsce lucuma jest wciąż trudno dostępna i dopiero poznawane są jej zalety. Najchętniej jest kupowana jako granulat lub proszek. Należy jej szukać w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić w sklepie internetowym. Cena za opakowanie 200-gramowe wynosi ok. 18-35 zł.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych użytkowników serwisu tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

Tagi

Menu