Autor: Redakcja, 21 grudnia 2015 | 05:51

Marzenie o kominku można spełnić nie tylko poprzez budowę domu. Kominek możemy mieć również w bloku

fot. serwis agencyjny MondayNews (Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson)

  Aby pobrać materiał musisz być zalogowany.

Udostępnienie pliku (wstaw materiał na własną stronę).

Wstaw wideo na stronę *

Wielkość filmu

<iframe width="680" height="383" src="http://press.mondaynews.pl/kominek_mozemy_miec_rowniez_w_bloku_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="400" height="320" src="http://press.mondaynews.pl/kominek_mozemy_miec_rowniez_w_bloku_hd.mp4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

* Kiedy dokonasz wyboru wielkości pliku (duży/mały) skopiuj powyższy link i wklej na swoją stronę.

 

Wiele osób mieszkających w budynku wielorodzinnym, pragnie mieć kominek opalany drewnem. Jest to możliwe, ale muszą zostać spełnione określone warunki związane m.in. z wysokością budynku. Trzeba się liczyć także z poniesieniem kosztów i uzyskania niezbędnych zezwoleń.

Kominek to marzenie wielu osób, które planując budowę domu, nie wyobrażają sobie, ze mogłoby w nim go nie być. Ogrzewa on pomieszczenie w porze zimowej, a trzask palonego drzewa i iskry z ognia kojarzą się niezmienne z rodzinną atmosferą. Od wielu lat istnieje także możliwość zainstalowania go przez właścicieli mieszkań. Jednak nie każdy ma taką szansę.

– Aby mieć kominek w domu, należy spełnić wiele kryteriów. Między innymi budynek nie może być wyższy niż trzypiętrowy. Mieszkanie, w którym go zainstalujemy, musi mieć minimum 30 metrów sześciennych, czyli około 12 metrów kwadratowych. Najlepiej jest go zainstalować na ostatniej kondygnacji i wybudować do tego osobny komin. Oczywiście musimy mieć zgodę wspólnoty, jeżeli jest takowa w budynku, mówi Jarosław M. Skoczeń z Grupy Emmerson.

Wiele obostrzeń związanych z budową komina nakłada kominiarz. Dlatego należy z nim dojść do odpowiedniego porozumienia i uzgodnić warunki. Odbiór komina musi nastąpić przed jego użytkowaniem. Jednak zanim zdecydujemy o jego budowie, zastanówmy się, czy potrzebujemy właśnie komin, w którym palimy drewnem. Można skorzystać również z innych opcji.

– Istnieją kominki typu bio, czyli na różnego rodzaju zapachowe oleje. Wtedy niepotrzebne jest budowanie komina, dlatego, że ich spalanie nie powoduje wydzielania się żadnych substancji, które musiałyby być odprowadzane przez komin. Można też posiadać kwasi kominek, czyli kominek elektryczny. W tej chwili producenci grzejników elektrycznych prześcigają się w różnego rodzaju wizualizacjach przypominających ogień, dodaje Skoczeń.

Jeżeli chcemy mieć kominek w domu, musimy się też liczyć z poniesieniem kosztów związanych z wybudowaniem komina, chyba że np. mieliśmy piec węglowy i chcemy go zastąpić kominkiem. Wtedy mamy do czynienia z o wiele prostszą procedurą, dlatego że możemy się podłączyć do komina, który już istnieje.

– Jeżeli chcemy wybudować komin, zakupić kominek i załatwić wszelkiego rodzaju zezwolenia, to całkowity koszt takiego przedsięwzięcia wyniesie od 5 tysięcy złotych wzwyż. Oczywiście, jeżeli zechcemy dokonać zakupu jakiegoś pięknego kominka, który będzie bardzo drogi, to ten wydatek będzie zdecydowanie wyższy, wyjaśnia Skoczeń.

Podjęcie decyzji o posiadaniu kominka opalanego drewnem wymaga zastanowienia się, czy spełniamy warunki, a jeżeli tak, to czy na pewno będziemy z niego korzystać. Wiąże się to również z oceną, czy stać nas na taki wydatek i czy mamy czas, aby poświęcić go na załatwienie zezwoleń. Być może zakup innego rodzaju kominków będzie lepszym rozwiązaniem.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych użytkowników serwisu tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

Tagi

Menu